Skip to content

Kaip apsaugoti mylimus batus žiemą

MI informacija

Žiema yra vienas negailestingiausių laikotarpių ne tik mūsų odai ar savijautai, bet taip pat ir avalynei. Druskos, purvas, sniegas ar vanduo – tai patys didžiausi avalynės priešai, galintys sugadinti batų išvaizdą ir lemiantys greitesnį jų susidėvėjimą. Tad avalynės pardavėjai perspėja, kad bet kokių batų priežiūra turėtų prasidėti nuo svarbiausio žingsnio – impregnavimo. Jeigu jis bus praleistas ar atliktas netinkamai, batų priežiūros rutina praras prasmę ir nepadės apsaugoti mylimų batų.

Kaip dažnai avalynę reikia impregnuoti? Kiek laiko reikėtų džiovinti impregnuotą avalynę? Kokia avalynė itin jautri drėgmei ir kokiam batų paviršiui impregnavimo reikia labiausiai? Šie klausimai dažnai kamuoja daugelį pirkėjų. Avalynės tinklų atstovai pateikia atsakymus ir dalinasi patarimais, kuriuos turėtų žinoti kiekvienas.

Kas yra impregnavimas?

Žodis impregnavimas yra kilęs iš itališko veiksmažodžio „impregnare“, kuris reiškia veikliosios medžiagos įsisavinimą. Impregnavimo medžiaga įsigeria į avalynę, pakeisdama jos paviršių į atsparų išorinės aplinkos poveikiui. Batų impregnavimas yra svarbiausias batų priežiūros etapas.

Impregnavimo metu yra apsaugomi tekstilės, natūralios ir dirbtinės odos paviršiai. Avalynė tampa atspari vandeniui, drėgmei, purvui ir nešvarumams. Jis taip pat drėkina avalynės paviršių bei suteikia jai natūralaus blizgesio.

Kaip dažnai avalynę reikia impregnuoti?

Daugelis yra linkę klaidingai manyti, kad impregnuoti reikia tik naują avalynę. Norint ilgiau išsaugoti gerą avalynės būklę, impregnuoti reikėtų reguliariai, kadangi nuo dėvėjimo batų paviršius tam tikrose vietose apsitrina ir impregnantas nusivalo. Impregnuoti batus patariama kas dešimtą nešiojimą arba bent kas dvi savaites.

Geriausia batus impregnuoti ne prieš išeinant iš namų, o jau grįžus, kad impregnuota avalynė spėtų išdžiūti. Impregnuotus batus galite džiovinti per naktį arba bent kelias valandas. Jokiu būdu nedžiovinkite prie radiatoriaus, kadangi taip skatinsite odos paviršiaus susiraukšlėjimą.

Kokios medžiagos mažiausiai atsparios drėgmei?

Natūralios odos medžiaga dėl savo tekstūros traukia vandenį, kadangi jos sudėtyje yra poros, kurios praleidžia drėgmę. Ši odos pralaidumo savybė lemia, jog dėvint odinę avalynę žmogaus koja ne taip prakaituoja, gali kvėpuoti. Tačiau kai lauke šalta ir drėgna, ši savybė tampa minusu, todėl impregnavimas yra būtinas.

Avalynės oda tampa atspari vandeniui tik tada, kai ji yra tinkamai impregnuota. Užpurškus reikiamą sluoksnį yra sumažinamas įsisavinamos drėgmės kiekis. Gera žinia yra ta, kad užpurškus impregnavimo priemonės ant odinės avalynės, ji nepraranda savo kvėpavimo funkcijos. Tai užtikrina, jog avalynė yra apsaugota nuo drėgmės, bet koja joje lengvai kvėpuoja. Ypač neatspari vandeniui medžiaga – zomšas, tad ją rekomenduojama impregnuoti itin atsakingai. Dirbtinės odos ar lakinė avalynė yra labiau atspari drėgmei, tad ją impregnuoti galima rečiau, o sausuoju sezonu – apskritai nebūtina.

Kaip tinkamai impregnuoti batus?

Labai svarbu prieš impregnuojant avalynę ją tinkamai paruošti – švariai nuvalyti. Prieš pradedant impregnuoti batus, būtina nuo jų paviršiaus pašalinti visus nešvarumus ir leisti batams natūraliai išdžiūti. Avalynę impregnuoti rekomenduojama atitraukus purškiklio flakonėlį 20–30 cm nuo bato paviršiaus. Vertėtų  nepamiršti atidžiai apipurkšti ne tik batų paviršių, bet taip pat ir pado šonų, batraiščių ir kitų detalių. Šį procesą reikėtų pakartoti bent porą kartų. Rekomenduojama ant impregnuojamos avalynės purkšti ne vieną storą sluoksnį, bet tris plonesnius. Jeigu impregnuojate su purškiamais impregnatoriais, rekomenduojama tai daryti gerai vėdinamose patalpose ar lauke.

Kokias impregnavimo priemones rinktis?

Renkantis avalynės impregnavimo priemones svarbu atkreipti dėmesį į avalynės medžiagą. Pavyzdžiui, natūraliai ir lygiai odai impregnuoti tiks vienos priemonės, o medžiaginei – jau visai kitos. Tačiau šalia įvairių purškiamų impregnavimo priemonių rekomenduojama išbandyti specialius impregnavimo aparatus. Pastaruoju metu Lietuvoje atsirado danų sukurta impregnavimo inovacija, kuri apsaugo avalynę nuo drėgmės, purvo ir UV spindulių.

Neseniai Lietuvoje pasirodė batų impregnavimo dėžės, kurios yra draugiškos aplinkai. Šioje specialioje dėžėje, esančioje avalynės parduotuvėje, impregnavimas trunka vos 45 sekundes, o suteikiama apsauga trunka iki šešių savaičių. Be to, nereikia laukti, kol avalynė išdžius, batus galima nešioti iš karto.

Batų priežiūros priemonės

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here