Skip to content

Triukšmingas projekto „Dvarų istorija žadina vaizduotę“ baigiamasis renginys Paliesiuje

Visus metus laikraščio puslapiuose mirgėjo straipsniai ir fotografijos, pasakojančios apie unikalų Ignalinos viešosios bibliotekos Lietuvos šimtmečiui ir bendruomenei skirtą projektą „Dvarų istorija žadina vaizduotę“. Drauge su projekto iniciatoriais, vadovais, partneriais bei dalyviais keliavome po visą rajoną. Atradome tai, ko net nežinojome esant ir apie viską pasakojome Jums. Gruodžio 10 d. vakarą Paliesiaus dvare vyko baigiamasis projekto renginys, kuriame paskutinį kartą susitiko visi pasidžiaugti rezultatais, prisiminti drauge praleistas akimirkas ir pasigrožėti viską apibendrinančia ką tik išleista nauja knyga „Dvarų istorija žadina vaizduotę“, kurios autoriai – visi projekto dalyviai. 

„Projekto metu įvairūs renginiai organizuoti Vidiškių, Meikštų, Paliesiaus, Kazokinės, Kazitiškio, Antaprūdės dvaruose ir dvarvietėse, organizuotas žygis „Senasis Daugėliškis – užmirštoji Mindaugo Voruta?“, aplankytas S. Daugėliškio piliakalnis ir Čibirų giminės akmuo. Vyko akcija „Įamžink savo kraštą“, projekto dalyviai kviesti fotografuoti ir piešti dvarus, jų architektūrą ir kraštovaizdį. Baigiamojoje šventėje pristatytas projekto veiklas įamžinantis albumas, kuriame sudėti renginių aprašymai, gražiausios, įdomiausios nuotraukos bei tapybos darbai ir piešiniai. 

Buvusias keliones, žygius, įdomius susitikimus, paskaitas ir menines veiklas priminusi projekto vadovė Laima Andrijauskienė džiaugėsi, kad tiek daug žmonių pavyko sudominti, įtraukti ir visiems drauge šauniai praleisti laiką. Ne tik daug sužinoti, bet ir savo vaizduotėje sukurti tai, kam pritrūko istorijos faktų. Pristatyta dvare eksponuojama paroda – gražus projekto meninis palikimas. Akcijoje „Įamžink savo kraštą“ dalyvavo ir piešė ar tapė 26 mokiniai ir 34 suaugusieji, iš jų 8 profesionalūs dailininkai, tautodailininkai iš Ignalinos, Vilniaus, Utenos. Buvo ir tokių, kurie teptuką į rankas paėmė po daugelio metų. Jiems patarė, padėjo ir skatino dailininkė Nijolė Trinkūnienė. Dailininkė ir pati nutapė du paveikslus su gimtojo Daugėliškio krašto dvarviečių vaizdais. Albumo viršeliui pasirinktas labai meniškas ignaliniečio Jono Grundos paveikslas „Vidiškių dvaras“.

Projektas tikrai sukūrė ir dar paskatins prasmingų veiklų. Kazitiškio dvaro parke ėmė lankytis jaunavedžių poros. Čia užsuka pro šalį važiuojantys, planuojamos rengti atviros biologijos pamokos. Antaprūdės dvaro sodyboje – literatų popietės… Viena gera idėja gimdo kitą, o graži veikla tampa pavyzdžiu bei paskatina veikti ir kitus“, – sakė L. Andrijauskienė. Tačiau ir tai, manau, dar ne viskas. 

Renginyje dalyvavęs savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis dėkojo šauniam bibliotekos kolektyvui, kuris taip kūrybingai bendruomenę priartino prie krašto istorijos, vedė ir rodė mūsų paveldo vertybes. Meras prisiminė kai kurių dvarų likimą tarybiniais metais, vėliau jų atgimimą, įdomius susitikimus su senaisiais savininkais, geru žodžiu minėjo dabartinius šeimininkus. Pasidžiaugta kultūros židiniu tapusiu ir kraštą garsinančiu Paliesiaus dvaru, puikiai sutvarkytu ir bendruomenės, savivaldybės renginiams duris atveriančiu Vidiškių dvaru, taip pat socialinę misiją vykdančiu Meikštų dvaru, kuriame veikia didžiausias Lietuvoje priklausomybių reabilitacijos centras. Už sėkmingai įgyvendintą projektą ir dėmesį krašto istorijai padėką ir dovanas meras įteikė bibliotekos direktorei Loretai Aleknienei ir projekto vadovei Laimai Andrijauskienei.

„Tai, ką darome, darome noriai ir visi kartu, todėl ir pasiekiame gerų rezultatų…“, – sakė bibliotekos direktorė Loreta Aleknienė. Ji dėkojo projekto partneriams, bičiuliams ir visiems pagalbininkams. Padėkos ir naujosios knygos įteiktos ir mudviem su redaktoriumi Jonu Baltakiu, kolegei iš „Naujos vagos“ Vidai Žukauskiatei, savivaldybės atstovei ryšiams su visuomene Linai Kovalevskienei, VŠĮ „Meno bangos“ atstovei Gintarei Adomaitytei, Paliesiaus, Vidiškių ir Meikštų dvarams, Antaprūdės dvaro sodybai, Ignalinos kultūros ir sporto centrui, Dailės studijai, Ignalinos, Linkmenų, Kazitiškio, Rimšės, Daugėliškio seniūnams, Mielagėnų bendruomenės vadovei Valei Švarcienei. Padėkos skriejo ir į projekto savanorių širdis ir rankas: rašytojos Gintarės Adomaitytės, biologijos mokslų daktaro Broniaus Šablevičiaus, prof. Remigijaus Noreikos, žygeivio Kęstučio Čeponio ir fotografo Algirdo Panavo. Šilti padėkos žodžiai skirti kūrybingosioms, darbščiosioms bei visada atviroms pagalbos kvietimui bibliotekininkėms (Kazitiškio, Meikštų, Linkmenų, Daugėliškio) bei bibliotekos darbuotojams, prisidėjusiems prie projekto įgyvendinimo, albumo leidybos, visų organizacinių darbų.

Šventiškai ir pakiliai nusiteikę renginio dalyviai paskendo muzikos garsuose. Jiems dovanota literatūrinė-muzikinė programa „Iš svaiginančios Italijos…“. Koncertavo pianistė Asta Kuosytė, solistė Aušra Linkutė. Ištraukas iš Dž. Bokačio „Dekamerono“ skaitė aktorius Ramūnas Abukevičius.

Ignalinos viešoji biblioteka išsitiesė visu ūgiu ir žengė didelį, tvirtą žingsnį į priekį. Ji jau užaugusi, subrendusi, sukaupusi žinių ir patirties. Ji tapo mūsų Mokytoja. Vienu paskui einančiai projektais Bioblioteka mus ugdė ir mokė, leido patiems klysti ir pamatyti savo klaidas. Nė vienam nepriekaištavo, neprimetinėjo, bet sumaniai leido sužinoti ir pažinti, išgyventi. Dėlionė baigta. Turime gražų vaizdą sudėliotą albume, kurį galime palyginti su savo vaizduotėje sukurta dėlione. Projektas pranoko drąsiausius lūkesčius, bet kartu ir sukėlė nerimą. O kas bus toliau? Juk taip aukštai iškelta kartelė… O kitais metais bus trečias projektas! Dar daug visko bus! 

J. Baltakio ir N. Trinkūnienės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje