Skip to content

Vau, koks „čeris“!

Šventės taip metų pabaigoje susiklostė, kad šiemet nebesusitiksime. Tai ta proga galima pasvajoti apie tai, kaip gyvensime kitais metais. Rašau „pasvajoti“ todėl, kad kaip bus iš tikrųjų – dar niekas nežino. Beje, gyvenimas dažnai pasirodo esąs kur kas liūdnesnis, negu svajonės, kurių irgi linksmomis nepavadinsi.

Taigi, svajonės. Ar prie jų galiu priskirti tai, kad kitais metais pajamų mokesčio mokėsiu penkiais procentais daugiau, negu šiemet? Ar tai tiesiog faktas, liudijantis, jog valdžia nusprendė, kad dirbantys pagal autorines sutartis – dailininkai, rašytojai, vertėjai ir t. t. – uždirba per daug ir gyvena per gerai, todėl juos reikia labiau apmokestinti.

Girdėjau valdžią šnekant, kad užtat mokestis Sodrai bus sumažintas. Ar taip bus iš tikrųjų, ar, atvirkščiai, visi tie sumažinimai kokiu nors būdu valdžiai „kompensuosis“, šiandien pasakyti negaliu. Padorioje valstybėje visi mokesčių pakeitimai, ko gero, būtų surašyti viename puslapyje, kad žmogui būtų aišku. Pas mus viskas taip supainiota, kad net buhalteriai mokesčių pakeitimuose nesugeba susigaudyti.

Štai kokia valdžia protinga: taip viską surašė, kad niekas nesuprastų. Tie, kurie supranta, organizuos kursus, už kuriuos, žinia, mokėti reikia. Matote, taip ir žmonių užimtumas padidėja, ir, kaip sakoma, drumzliname vandenyje žuvį geriau gaudyti. Mes – tai tos žuvelės, neturinčios matyti valdžios užmesto tinklo.

Tai, dėl mokesčio Sodrai. Pensininkams to mokesčio mokėti nereikia, laikoma, kad jis jau per savo gyvenimėlį pakankamai sumokėjo. Bet jeigu pensininkas sugalvoja dirbti – tada iš jo jau ir Sodra papildomai ima, ir ligonių kasos nuplėšia… Manote, tam pensininkui, kuris ligonių kasai du kartus sumoka, ligonių kasa kokias nors papildomas paslaugas pasiūlo? 

Manykite ir toliau. Jeigu nebūtų apiplėšinėjami tie, kurie dirba, iš kokios kišenės tada reikėtų tuos, kurie nedirba, kurie negali (nes gėrimas trukdo darbui) arba nenori (nes pašalpos gėrimui pakanka) dirbti? Čia ne į „valstiečių“ daržą akmenukas, nes, kiek prisimenu, visos valdžios pensininkus taip apiplėšinėjo ir, ko gero, dar ilgai apiplėšinės.

Prie gerų svajonių priskirčiau didesnės pensijos laukimą. Kiek ji tiksliai padidės – nežinau, nes Lietuvos nepriklausoma žiniasklaida apie tai nelabai rašo. Šiek tiek nukrypstant į šalį, pasidžiaugsiu: užtat žurnaliūgos surašo turtingiausius Lietuvos žmones, ir net kaip tie turtai buvo sukrauti. Čia man labai patiko naujas terminas: uždirbo „iš santykių“. Štai kur korektiškumo viršūnė: jeigu anksčiau apie ką nors buvo galima pasakyti, „per ką“ uždirbo ar kuria vieta, tai dabar – „iš santykių“.

Užtat spaudai PVM sumažino. Rajoniniams laikraščiams – suprantama, jų tiražai palyginti nedideli, išsilaikyti sunkiau, bet kodėl sulyginti su respublikiniais, kurie iš savo pelno sugeba ir nuostolingas televizijas išlaikyti?.. Turguje girdėjau šnekant, kad tai susiję su didėjančiais ekologiniais reikalavimais: kai bus uždrausti vienkartiniai polietileniniai maišeliai, silkė vėl bus vyniojama į laikraštį, kuris gal bus atpigęs. Bet aš manau, kad to nebus. Ne, silkė vyniojama bus, tik laikraščiai nebus atpigę.

O štai vienu dalyku norėčiau pasidžiaugti: valdžia žadėjo taip pakovoti su didžiaisiais prekybos tinklais, kad viskas atpigs. Dar ir vaučerius žadėjo įvesti – žmonės jau dabar stebisi: vau, kokie „čeriai“ bus! Turbūt jau visi žino, kad vargingai gyvenantys už gautus vaučerius, kurie kažkokiu būdu atkeliaus į išmanųjį telefoną, galės pigiau produktų nusipirkti.

Deja, mes vaučerių bet kokiu atveju negausime, nes šeimoje nė vieno išmaniojo telefono neturime. Todėl dabar galvoju: ar čia mes taip prastai gyvename, kad net „čerių“ mums duoti nebeapsimoka,ar atvirkščiai – išmanusis telefonas yra kiekvieno ubago skiriamasis ženklas?

Kadangi Kalėdos artėja, noriu perspėti geraširdžius žmones, kad jie nesugalvotų mums kokį išmanųjį padovanoti. Žinote, kaip dabar vargstantys vaikučiai prašo iš Kalėdų senelio kompiuterio ar planšetės, bet tik ne knygų, kaip gyvenimo nepažįstanti Prezidentė ragina. Pakaktų, kad valdžia mažiau imtų, kad mokesčiai bent pensininkams mažesni būtų. Bet tokios dovanos joks Kalėdų senelis neatneš.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje