Skip to content

Sausio 13-osios atmintis ne tik iš vadovėlio

Lina RAGINYTĖ

Švietimo ir mokslo ministerija, atsiliepdama į Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti iniciatyvą, dalyvavo akcijoje „Atmintis gyva, nes liudija“. Buvo kviestos ir visos šalies mokyklos, kitos švietimo įstaigos sausio 13 d., 8 val., prie kiekvieno lango dešimčiai minučių, užgesinus šviesas, uždegti atminimo žvakes ir taip pagerbti žuvusiuosius už Lietuvos laisvę. Ši akcija vyko sausio 11-ąją, penktadienį. Ją komisija rengia nuo 2008 m. Tada akcijoje dalyvavo daugiau nei 100 mokyklų. Šiemet akcija „Atmintis gyva, nes liudija“ Lietuvos mokyklose vyko dvyliktą kartą.

Penktadienio rytą daugelio Ignalinos įstaigų languose sužibo atminimo ugnelės. Žibėjo savivaldybės, M. Petrausko muzikos mokyklos, Policijos komisariato, Lietuvos draudimo, Ignalinos „Šaltinėlio“ mokyklos, Ignalinos gimnazijos, Ignalinos Č. Kudabos progimnazijos ir kitų įstaigų languose įžiebtos žvakelės. Č. Kudabos progimnazijos moksleiviai akciją tęsdami ir mokyklos stadione į orą paleido degančius raudonus žibintus.

„Sausio 13-ąją važiavo tankai ir traiškė visus… Kažkas sakė, kad gatvėse daug mėsos… Rusai mus puolė, o mes gynėmės“, – vienas kitam tą rytą mokyklos koridoriuje aiškino pirmokėliai. 

Kad mūsų vaikai neatribojami nuo šalies istorijos tai – ne tik tėvų, senelių, bet ir mokytojų nuopelnas. 

Prisimenant Sausio 13-osios įvykius mokykloje, pirmoji pamoka buvo skirta būtent šiam paminėjimui. Mokyklose skambėjo E. Masytės „Laisvė“ ir kitos patriotiškumą skatinančios dainos. 

Kaip vyksta pamokos-paminėjimai mokykloje, daug kas priklauso ir nuo vaikų, o tiksliau nuo šeimos tradicijų, požiūrio į visa tai ar net patirties. Paprastai vaikai būna ką nors girdėję iš senelių, kurie patys galbūt tuomet vyko į Vilnių ginti televizijos bokšto. Kiti net tiksliai įvardija, kiek tą dieną žuvo žmonių. Tie, kurie tiksliai nežino, dažniausiai sako paprastai: „Rusai puolė Lietuvą“.

Dažnai seneliai ar tėvai, kalbėdami apie šalies ir pasaulio istoriją, net nesusimąstydami rėžia: „Rusai padarė tą, vokiečiai padarė aną ir t. t.“. Pastebėjau, kad labai greitai vaikai susidaro atitinkamą neigiamą nuomonę apie tautą. Bet juk kariauja ne tautos (išimčių yra visur), ne civiliai. Visą pragarą dažniausia užkuria vienas ar kitas žmogus, grupės.

Tarkim, ir Sausio 13-osios įvykiai apibrėžiami tik kaip rusų puolimas prieš lietuvius. Maksimas Gorkis yra pasakęs, kad kiaulė neturi tautybės. Jei žmogus yra blogas, tai priklauso ne nuo jo tautybės. Manau, tai svarbu akcentuoti ir kalbant su vaikais apie Sausio 13-osios įvykius. 

Autorės nuotr. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here