Žiema liūdėti neleidžia. Čia šąla, čia lyja, sninga, pusto… Tokie orai ir šiam savaitgaliui prognozuojami. Sekmadienį minima Pasaulinė sniego diena. Sniego į valias, tad reikia tik fantazijos, kaip tą dieną minėti. Šią dieną sugalvojo Tarptautinė slidinėjimo federacija. Šia proga įvairiose pasaulio šalyse rengiama šventė, kurioje kviečiama slidinėti, čiuožti rogėmis, snieglentėmis. Jei šalyje nėra sniego, šventė rengiama ant dirbtinio sniego. Pietiečiams gal tai ir pramoga, o mes tokią žiemą, kaip šiemet, ir taip slidinėjame, čiuožinėjame (ypač gatvėse ir šaligatviuose) kasdien…
Lietuvoje šią savaitę ženklesnių įvykių kaip ir nebuvo, tad daugiau šįkart apie tarptautines problemas, kurios aktualios ir Lietuvai. Kam atrodo, kad pas mus betvarkė, paklauskite britų, ką jie galvoja apie savo Didžiąją Britaniją. „Brexit“ ten taip viską sujaukė, kad šalies gyvenimas panašus į chaosą. Kvailiausia tai, kad „Brexit“ – ne vien anglų problema, jai reikia ruoštis ir Lietuvoje. Kas nežinote, tai primenu: „Brexit“ – Didžiosios Britanijos pasitraukimas iš Europos Sąjungos (taip buvo nuspręsta referendume). O chaosas tvyro, kad likus 70 dienų iki pasitraukimo, iki šiol su likusiomis 27 ES šalimis nesutarta dėl pasitraukimo sąlygų. Kaip tai atsilieps Lietuvai? Išaugs, ko gero, narystės ES mokestis, mažės išmokos, nes neteksime į ES biudžetą anglų mokamų didelių lėšų. Neaiškus ir daugybės lietuvių, dirbančių Britanijoje, likimas. Tad Lietuvos valdžia rengiasi blogiausiam „Brexit“ scenarijui, bet tikisi Didžiosios Britanijos lietuvių antplūdžio namo. Blogiausias scenarijus bus, jei Britanija iš ES pasitrauks be jokio susitarimo. Tokią galimybę sustiprino šios savaitės triuškinantis balsavimas dėl sutarties atmetimo anglų parlamente. Lietuva norėtų, kad būtų susitarta dėl pereinamojo laikotarpio, nes tai suteiktų aiškumo tiek Lietuvos piliečiams, tiek verslui. Tikėtina, kad britai gali sugriežtinti migraciją, pašalpų gavimo tvarką, kai kurių profesijų žmonių patekimas gali būti ribojamas. Lieka neaišku ir dėl studijų Didžiojoje Britanijoje. Jei nebus pasirašyta jokia sutartis, studentams iš Lietuvos lengvatinės paskolos nebus mokamos, o diplomų pripažinimui Lietuvoje iškils kliūčių. Šiuo metu ten studijuoja apie 5 tūkst. Lietuvos piliečių. Keisis, greičiausiai, ir daug kitų tvarkų, dabar taikomų kitų šalių piliečiams…
Įdomūs scenarijai rutuliuojasi Rusijos ir Baltarusijos santykiuose. Gudų prezidentas A. Lukašenkaneseniai apkaltino Maskvą, kad ši siekia jo šalį prijungti prie Rusijos (kaip Krymą) ir perspėjo tėvynainius, kad šie ir kiti metai nebus lengvi, nes laukia išbandymai, ar šalis verta nepriklausomybės. Faktas, kad Baltarusijos ekonomika be Kremliaus pagalbos ir paskolų žlugtų labai greitai. V. Putinas tuo naudojasi ir A. Lukašenką vis labiau remia į kampą, ragindamas kurti sąjunginę valstybę, kaip kad buvo numatyta atitinkamuose susitarimuose dar 2009 m. Minskas ir Maskva ėmė nesutarti dėl įvairių dalykų, įskaitant tokius klausimus, kaip dujų kainos, naftos tiekimas, maisto eksportas, vakariečiams Baltarusijos nustatytas bevizis režimas, Rusijos sprendimas įvesti sienos kontrolę ir Kremliaus noras sukurti Baltarusijoje karines bazes (kaip 1940 m. Lietuvoje?). Padėtis ėmė keistis 2014 m., kai, Rusijai aneksavus Krymą ir įsiveržus į Donbasą (tam baltarusiai nepritarė), Minske kilo baimė, kad ir Baltarusija gali tapti Maskvos imperinės ekspansijos taikiniu. A. Lukašenka iki šiol darė tai, ką sugeba geriausiai – flirtavo su Vakarais, priešinasi Rusijai ir netiesiogiai grasino pasitraukti iš Maskvos įtakos sferos, tačiau dabar aplinkybės pasikeitė. Baltarusiams pakvipo paraku. Baltarusijos opozicija pareiškė, kad antro Krymo nebus, nes baltarusiai turi 500 metų partizaninės kovos patirtį. Kaip ten bebūtų, V. Putinas, ko gero, išties „akį padėjo“ ant dar vienų kaimynų. O kas paneigs tokią versiją. V. Putinas karaliauja antrą kadenciją ir kituose rinkimuose kandidatuoti negalės. Jei prisijungtų Baltarusiją ir tai pavadintų nauja sąjungine valstybe, jai, žinoma, reikėtų prezidento. Kas juo taptų, nesunku atspėti, nes tokiu atveju būtų nauja konstitucija ir vėl dvi prezidento kadencijos. O ar mes norėtume matyti rusų tankus prie Tverečiaus, anapus Dysnos…
Gražaus ir smagaus sniego dienos savaitgalio!
Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!