Skip to content

O kodėl ir tuo nepasigyrus?

Dalia SAVICKAITĖ

Metų pradžioje visų televizijų aktualijų laidose buvo kalbama apie šilumos kainas. Įvairių ūkinių bendrijų atstovai, komisijų ir komitetų nariai svarstė – kur brangiausia, aiškino, kad šalies didmiesčiuose nerenovuotuose butuose, kurių plotas apie 70 m², teks mokėti apie 70 Eur. Tai esą labai brangu, bet patys kalti – nesuskubote renovuotis.

Šį gruodį vidutinė šilumos kaina Lietuvoje buvo 5,85 ct/kWh, prieš metus – 5,54 ct/kWh. Lietuvoje nustatytos didžiausia ir mažiausia šilumos kaina skiriasi 2,3 karto. 2018 m. gruodį šiluma buvo pigiausia Utenoje. Šio miesto gyventojai už šilumos kilovatvalandę moka 4,34 ct/kWh, o brangiausia – biržiečiams, 9,97 euro cento už kilovatvalandę. Daugiau negu po 8 cnt/kWh centralizuotai tiekiama šiluma kainuoja Trakuose, Kazlų Rūdoje, Nemenčinėje, Pravieniškėse ir Vilkaviškyje. Mažiau nei 5 centus kilovatvalandė kainuoja ir Tauragėje. Tarp didžiųjų miestų šiluma mažiausiai kainuoja šiauliečiams, kuriems šilumos kilovatvalandė kainuoja 5,17 euro cento. Kauniečiai už kilovatvalandę moka 5,34, vilniečiai – 5,5, klaipėdiškiai – 5,9, panevėžiečiai – 6,18 ct/kWh.

Kažkaip į renovacijos lyderius neįsirašę uteniškiai džiaugiasi mažiausiomis kainomis, praktiškai nieko nerenovavę kaimynai visaginiečiai moka 6,49, į renovacijos traukinį jau įšokę molėtiškiai – 6,16, vis už visokias eibes kritikuojami švenčioniškiai – 6,04, o suskubę renovuoti namus visų liaupsinami ignaliniečiai – 7,11 Eur. Štai, pavyzdžiui, aš beveik už šviežiai renovuotą 57 m² butą mokėsiu 70 Eur, viršuje gyvenanti 1 kambario bute kaimynė – 48… Man dar plius mokestis už viską gelbstinčią renovaciją – 50 Eur… Laikas būtų rajono vadams paanalizuoti tokias gyventojų skriaudimo priežastis.

Dažnai džiaugiamės dovanomis iš mero ir seniūno rankų, gal geresnė dovana būtų šildymo ir kitokių paslaugų kainų sumažinimas? Rizikos faktorių rajone daugiau nei užtenkamai, šalies valdžioje – motininė partija, tai imkitės atstovauti gyventojų interesus.

O kiek mokėsime už šaltą sausį?Sausio mėnesio pradžia parodė, kad 2019 m. sausis bus gana šaltas. Daugiametė vidutinė sausio mėnesio temperatūra yra apie 4 laipsnius šalčio. Gyventojų pinigines už sausio mėnesio šildymą dar labiau paplonins, nes prognozuojamas 20–25 proc. didesnis šilumos suvartojimas, nors uteniškiai sako, kad šilumos tarifas pas juos išliks toks pat ir bus žemiausias Lietuvoje. Gal atsakingieji savivaldybės klerkai, priėmę gausybę paskolų, kurias dabar mokame, teiksis paprognozuoti mūsų rajono situaciją?

KOMENTARAI

Šį laišką spausdiname kiek sutrumpintą, nubraukėme grynai emocines mintis, kurios su šilumos kainom niekaip nekoreliuoja. Laiško turinys kiek nustebino, nes autorė diskutuoja apie šilumos tarifus labai jau diletantiškai. Todėl jį argumentuotai pakomentuoti paprašėme rajono savivaldybės Investicijų, planavimo ir turto valdymo skyriaus vedėją Vidmantą Čepulėną.

Pirma, namų renovacija jokios tiesioginės įtakos šilumos kilovatvalandės kainos nustatymo dydžiui neturi. Namų renovacija ženkliai mažina suvartotų kilovatvalandžių skaičių, o reiškia – ir mokestį už šilumą. Paskaičiuota, kad standartinis 50 m2 butas nerenovuotame name vidutiniškai „sudegina“ 1072 šilumos kilovatvalandes, o toks pat butas renovuotame  name – tik 660 kWh per mėnesį. Už nerenovuoto buto šilumą Utenoje po 4,34 ct už 1 kWh uteniškis sumokės 46,52 Eur, o už tokio pat renovuoto buto šilumą Ignalinoje po 7,11 ct ignalinietis sumokės… 46,92 Eur. Skirtumas – vos 40 ct. Tad ne kilovatvalandės dydis, o jų suvartotas kiekis svarbiausia. Beje, Didžiasalyje komisija vasariui šilumos kilovatvalandės kainą nustatė 6,02 ct/kWh, o Ignalinoje – 6,61 ct/kWh (kainos perskaičiuojamos kas mėnesį) .

Antra, kilovatvalandės dydį nustato ne savivaldybės, o pagal patvirtintą metodiką Valstybinė energetikos kainų kontrolės komisija. Nei geri, nei blogi savivaldybių norai čia neturi jokio svorio. Tarkim, rajono taryba gali patvirtinti savo žemą kainą (taip mūsų rajono taryboje jau yra buvę), tačiau komisija nustato daug didesnę kainą ir jos žodis pagal įstatymą paskutinis ir galutinis. 

Trečia, dideliuose miestuose kilovatvalandės kaina bus visada mažesnė, nei mažuose. Į 1 kWh kainą įeina 

daug sudedamųjų dalių: kuro kaina, elektros energijos kaina, vartotojų skaičius, šilumos tinklų darbuotojų skaičius, jų atlyginimai, vandens kaina ir kitos išlaidos. Sakykim, dviejų rajonų šilumos tiekimo įmonės turi panašias šilumos gamybos sąnaudas (neskaičiuojant išlaidų kurui). Tačiau vieni šildo 2000 butų, o kiti – 15 000. Tai kur bus pigiau, jei panašias išlaidas dalinsi iš 2000, ar iš 15 000? Kuo daugiau butų šildoma, tuo šildymas pigesnis.

Ketvirta, tas pats dėsnis galioja, nustatant mokestį už daugiabučio gyvenamojo namo renovaciją. Priklausomai nuo pasirinktų namo atnaujinimo priemonių paketo, daugiabučio namo renovacijos kaina skiriasi tokio pat didumo namams. Pigiausia kaina vienam butui bus visada mažesnė 40 butų name, nei 20, 15 ar 12 butų daugiabutyje, juolab 3 butų name, kokiame gyvena straipsnio autorė.

Penkta, į kilovatvalandės kainą Ignalinoje, be abejo, įeina ir Šilumos tinklų grąžinami kreditai, kurie vėlgi buvo imti šilumos trasoms rekonstruoti, daugiabučių ir visuomeninės paskirties pastatų šilumos punktų modernizavimui, be ko namų renovacija būtų neefektyvi. Atsimenate, kai kadaise bet kokią žiemą virš šilumos trasų žolė žaliavo, buvo didžiuliai šilumos nuostoliai trasose, už kuriuos mes visi mokėjome. Dabar žolė nežaliuoja ir tai taip pat mažina šilumos kainą. Tad visi imti kreditai neiššvaistyti, o panaudoti labai tiksliai. Katilinės modernizuotos ir trasos pakeistos ne tik Ignalinoje, bet ir Dūkšte, Vidiškėse, Didžiasalyje.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje