Skip to content

Savo pačių ir sniego gniaužtuose

Lina RAGINYTĖ

Kai šiemet pagaliau į kiemą užsuko graži balta žiema, kilo panika. Sniegelio turime į valias. Bet, kas vienam džiaugsmas – kitam stresas ir nuostoliai. Gausiau nei paskutinius keletą metų iškritęs sniegas sukėlė sąmyšį. Keliai prasti. Tai tiesa. Žmonės nesijaučia saugiai ir reikalauja imtis ryžtingų veiksmų situacijai keisti. Socialiniame tinkle feisbookignaliniečiai pradėjo dalytis mintimis apie snieguotą Ignaliną ir net užsimena apie mūsų pačių aplaidumą. Verslo atstovai kenčia ir skaičiuoja nuostolius, nes negali dirbti visu pajėgumu dėl esą prastai prižiūrimų kelių. Kiti ragina pasidomėti, kodėl į talką nekviečiami ūkininkai? Mokyklinukų tėvai šaukiasi pagalbos dėl kelių, kuriais kasdien skaudančia širdimi išlydi vaikus, kaip patys sako, į nežinią. Kas ir kaip vyksta mūsų rajone? Gal galime ką nors pakeisti, jei apskritai reikia ką nors keisti?

Rieda rieda „geltonieji“

Kalbant apie mokinių pavėžėjimą, nors tėvai nerimauja išleisdami vaikus į mokyklą specialiuoju transportu. Ignalinos rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros skyriaus vyr. specialistė Rita Gasiukevičienė sako: „Vežiojimu rūpinasi mokyklų vadovai. Į savivaldybės administraciją ar Švietimo ir kultūros skyrių kreipiasi (kaip ir dėl kitų problemų) tik tada, kai to reikalauja teisės aktai ar atsiranda problemų, kurias spręsti tikslinga kartu. Visi vadovai yra tikrai kompetentingi, todėl iškilusias įvairias problemas dažniausiai sėkmingai išsprendžia patys.

Pagal galiojančius teisės aktus, mokyklos Vaiko gerovės komisijos siūlymu PUG ar 1–8 kl. vaikų vežiojimas ne į artimiausią mokyklą derinamas su savivaldybės administracijos direktoriumi (tokių vaikų atsiranda kasmet). 

Taip pat, tik suderinus su administracijos direktoriumi, sudaromos kasmetinės sutartys su mokyklų atrinktais vežėjais mokiniams vežti. 

Be to, mokyklos kasmet privalo pateikti patvirtintus savo transporto priemonių maršrutus ir jų žemėlapius.

Šiais metais buvo kreiptasi dėl vieno Ignalinos gimnazijos mokinio pavežimo, nes keliukas, kuriuo reikia važiuoti, toks, jog mokyklinis autobusas nepravažiuoja. Gimnazijai buvo skirta kita transporto priemonė, taip pat buvo pakeistas Mokinių vežimo išlaidų kompensavimo rajono savivaldybėje tvarkos aprašas numatant, kad mokinius galima nemokamai pavežti ne tik mokykliniu autobusu, bet ir lengvuoju automobiliu, jei jis atitinka mokinių saugumui keliamus reikalavimus.

Nusiskundimų iš mokyklų vadovų pusės, pateiktų Švietimo ir kultūros skyriui dėl mokinių vežiojimo, šiais metais nebuvo. Negauta ir tiesioginių tėvų skundų.

Apie mokyklinių transporto priemonių maršrutus (juose minučių tikslumu nurodytas išvykimas iš kiekvienos tarpinės sustojimo vietos) kelių priežiūra besirūpinantys asmenys yra informuoti.

Šiandien buvo domėtasi mokyklų vadovų nuomone. Apibendrinus galima pasakyti, kad didelių nusiskundimų nėra, o iškylančios problemos operatyviai sprendžiamos bendraujant su kelių šeimininkais – seniūnijomis ar Ignalinos kelių tarnyba. 

Jei plikledis ar keliai užpustyti – nereikia turėti iliuzijų, kad akimirksniu galima sutvarkyti 1,3 tūkst. km ilgio kelių ruožą, toks yra kasdienis mokyklinio transporto maršrutų ilgis. Tai užtrunka. O dėl šiųmetės žiemos ypatumų net Švietimo, mokslo ir sporto ministerija leido vaikų nevežti į mokyklą, jeigu keliai slidūs ar nesaugūs“.

„Springsta“ verslas ir turizmas?

Bene didžiausią nuoskaudą dėl prastai prižiūrėtų kelių turi verslininkas Valdas Gaidelis, kuris jaučiasi įsitraukęs į kovą su vėjo malūnais. Dėl labai prasto kelio į Ginučius priežiūros guodėsi ne vienas gyventojas. Valdui Gaideliui pritaria ir Stripeikių senovinės bitininkystės muziejaus administratorė Danutė Indrašienė. Jos dėl prastos kelių būklės pasiekti negalėjome, tačiau ji taip pat apgailestavo, jog trūksta priežiūros tiems objektams, kurie yra pripažinti oficialiai lankytinais, ir mes juos ką tik vykusioje Tarptautinėje turizmo ir aktyvaus laisvalaikio parodoje ADVENTUR kvietėme aplankyti, pajausti kelionių džiaugsmą bei pildyti savo patirčių kolekcijas. Kita vertus, sako Danutė, kastis snieguose taip pat patirtis ir savotiškas kelionių džiaugsmas, tad nenuleisdama rankų muziejaus prieigose kasa sniegą pati. 

Mūsų pačių lankomiausiais už miesto ribų išrinkti Ladakalnis, Ginučių vandens malūnas, Stripeikių bitininkystės muziejus, Šiliniškės apžvalgos bokštas, prof. A. Hrebnickio memorialinis muziejus ir Paliesiaus dvaras. Taip jau nutiko, kad vien pirmąjį šių metų mėnesį dviem grupėms turistų atsakyta ekskursija su edukacine programa Bitininkystės muziejuje, nes nėra galimybės atvykti iki šio turistinio objekto.

Išsamiai apie kelių priežiūrą, verslo atstovų nuomones ir interviu su rajono savivaldybės administracijos direktoriumi Vidu Kreivėnu beiIgnalinos rajono savivaldybės tarybos nare, Lietuvos ūkininkų sąjungos Ignalinos skyriaus pirmininke, LŪS vicepirmininke Marijona Lukaševičiene.skaitykite kitame MI numeryje bei žiūrėkite 2019-02-03 Ignalinos TV laidoje „Savaitė“.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here