Skip to content

Ignalinos ligoninės uždaryti niekas nesiruošia

Jonas BALTAKIS

Kovo 7 d. Ignalinoje ir Švenčionyse lankėsi sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, o su juo – Seimo nariai: Agnė Širinskienė, G. Kindurys, Vytautas Rastenis ir socialdemokratas Juozas Olekas. Susirinko apypilnė Kultūros centro salė. Iš svečių kalbėjo tik ministras, pradžioje šiek tiek padiskutavęs su J. Oleku.

Užbėgant už akių, Ignalinoje susitikimas praėjo ramiai, korektiškai, dvi valandas trukęs pokalbis, atrodo, nepabodo, nes A. Veryga kalbėjo ne nuobodžiai, pajuokaudamas, dalykiškai atsakė į visus užduotus klausimus. Pradžioje buvo ministro monologas, demonstruotos įvairios statistinės skaidrės, kalbėta apskritai apie sveikatos problemas. Daug dėmesio skirta priemonėms, nukreiptoms į alkoholio vartojimo mažinimą. Ministras sakė, kad už tai baigiamas užplakti kritikos rykštėm, tačiau įgyvendintos alkoholio ribojimo priemonės jau duoda rezultatų. Už padidintus alkoholio ir tabako akcizus šalies biudžetas gavo 61 mln. eurų pajamų, apsinuodijimo alkoholiu atvejų sumažėjo 12 proc., alkoholio psichozių – 24, alkoholio priklausomybių atvejų – 11 proc. Pasak ministro, tai iš dalies turėjo įtakos ir pailgėjusiai vyrų gyvenimo trukmei, kuri per pastaruosius 10 metų pailgėjo penkeriais metais. Bet moterys Lietuvoje už vyrus vis vien gyvena dešimčia metų ilgiau.

Žinoma, publika laukė atsakymo į pastaruoju metu, ypač savivaldybių rinkimų kontekste, vis keliamą abejonę, kad esą Ignalinos ligoninė bus uždaryta. Čia kaip garsiojoje vieno klasiko frazėje: „Gandai apie mano mirtį stipriai perdėti“. Ministras patikino, kad jokių sprendimų ir ketinimų uždaryti Ignalinos ar kitų rajonų ligonines nėra ir priimti neplanuojama.Apgailestavo, kad šia tema yra labai spekuliuojama. „Jeigu yra personalas, ligoninė neturi skolų, tai ji ir gyvuos“, – sakė A. Veryga. Žinoma, kai kurie rodikliai nerimą kelia. Tarkime, Ignalinos ligoninėje kritinę ribą pasiekė daugelio gydytojų amžius. Kas bus, kai jie išeis į pensiją, o naujų gydytojų neatvažiuos? Šis klausimas aktualus ne tik mūsų rajone, bet ir dar kai kuriuose rajonuose. Todėl reikia jau šiandien skubiai spręsti šią problemą, kaip į Ignaliną pritraukti medikų. Ministras kalbėjo, kad reikėtų prie vieno stalo susėsti aplinkinių panašių rajonų merams ir ieškoti sprendimų, gal kooperuoti paslaugas, jas dalintis tarp rajonų ir pan. Į tai reagavo meras H. Šiaudinis. Jis sakė, kad tokių mėginimų jau buvo, tačiau ko nors apčiuopiamo susitarti nepavyko, nes kiekvienas rajonas antklodę tempia ant savęs. „Galima galvoti, kad mažos ligoninės taptų didelių ligoninių filialais, tai turi būti ministerijos sprendimas, o jungtis mažoms ligoninėms nėra prasmės. Ką duos susiėję du ar trys ubagai? Vieną didelę ubago terbą? – sarkastiškai klausė meras. Kaip ten bebūtų, artimiausius kelerius metus Ignalinos ligoninė dirbs, o per tą laiką gal ir koks geras sprendimas bus surastas, kaip gyventi toliau.

Buvo klausimų dėl kompensuojamų vaistų, kuriuos gydytojas dabar privalo skirti pigiausius. Žmonės sakė, kad jie nori vartoti jiems tinkančius vaistus, o ne juos keisti. Ministras tikino, kad visi vaistai yra aprobuoti Europos Sąjungoje, gaunami iš Vokietijos, Šveicarijos ir kitų šalių, kad pigiausi – nereiškia blogiausi. Bet neturėtų būti parduodami vaistai, kurie sukelia blogų šalutinių reakcijų, apie tokius vaistus gydytojai turi pranešti Sveikatos apsaugos ministerijai, bet, deja, dažnai nepraneša. 

Jau po ministro vizito pasirodė informacija, kad A. Veryga rengs naują įsakymą, kuriuo bus koreguojama kovo 1 d. įsigaliojusi nauja kompensuojamųjų vaistų išdavimo tvarka. Pirmiausia pacientui bus siūlomas pigiausias kompensuojamas vaistas. Tais atvejais, jei bus nustatytos neigiamos reakcijos ir pacientui jis netiks, tada gydytojas išrašys kitą vaistą ir už tą kitą vaistą bus kompensuojama pigesnio kaina visa, reikės tik sumokėti nedidelę priemoką. 

Vienas žiūrovas priekaištavo „valstiečiams“, kad jie neįvykdė idėjos įvesti valstybinį alkoholio monopolį ir rajone palikti 1–2 alkoholio parduotuves. Ministras pajuokavo, kad jam užtenka jau ir to plakimo už įsigijimo apribojimus, o prie idėjų visada galima ir grįžti.

Dar buvo klausta, kodėl grįžta dar prieškarinės, seniai išnykusios ligos, tokios, kaip tymai ir kitos. Ministras teigė, kad dar prieš 10 metų buvo sakyta, jei nuo jų nesiskiepysi – ligos grįš. O skiepai išties visai pamiršti, neskiepijam net vaikų.

Baigiantis susitikimui, vėl šmaikštavo rajono meras. Jis sakė, kad Vilnius nuo statomos Astravo atominės elektrinės yra tik už 50 km (beje, nuo Ignalinos iki Astravo – apie 75 km). Vilniečių evakuacijos, jei Astrave kas nutiktų, planuose – daug Vilniaus gyventojų evakuotų į Ignaliną. Jau vien todėl Ignalinos ligoninė turi išlikti.

Autoriaus nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here