Skip to content

Prasidėjo gyventojų pajamų deklaravimas

Lina RAGINYTĖ

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad nuolatiniai Lietuvos gyventojai nuo trečiadienio, kovo 20 d., jau gali deklaruoti turtą ir 2018 m. gautas pajamas. Tai padaryti privaloma iki šių metų gegužės 2 d. Šiemet gyventojams palankus laikas prisiminti kadaise pamirštus mokesčius – pateikus ar patikslinus senas deklaracijas, už praeityje nesumokėtus mokesčius VMI neskaičiuos delspinigių. Komentuoja – Panevėžio apskrities VMI Mokestinių prievolių departamento vyr. specialistė Sigutė BAGDONIENĖ.

Mokesčių inspekcija skelbia, kad šią savaitę pateikė gyventojams suformuotas preliminarias deklaracijas – kiek jų, iki kada reikėtų deklaruoti pajamas?

VMI Elektroninio deklaravimo sistemoje 1,9 mln. gyventojų jau suformuotos pajamų deklaracijos. 1,4 mln. gyventojų deklaracijos yra užpildytos, tad jas sistemoje užtenka tik patvirtinti. Deklaracijas, kaip ir kasmet, gyventojai turi pateikti iki gegužės 2 d. 

Kokie pernai metų deklaravimo rezultatai Utenos apskrityje ir mūsų rajone?

Pernai per 13 tūkst. Utenos apskrities gyventojų deklaravo atitinkamai 2,9 mln. eurų mokėtino gyventojų pajamų mokesčio. VMI beveik 35 tūkst. Utenos apskrities gyventojų grąžino 4,9 mln. eurų pajamų mokesčio permokos. Ignalinos rajone 1,5 tūkst. gyventojų pernai deklaravo turintys sumokėti 334 tūkst. eurų, o VMI 3,8 tūkst. Ignalinos r. gyventojų pervedė 511 tūkst. eurų permokos.

Praėjusiais metais beveik 545 tūkst. eurų paramą nuo sumokėtų mokesčių skyrė per 24 tūkst. Utenos apskrities gyventojų. Ignalinos rajone paramos gavėjams buvo pervesta beveik 59 tūkst. eurų, kuriuos skyrė 2,6 tūkst. gyventojų.

Priminkite prašau, kas turėtų deklaruoti pajamas?

Pajamų deklaracijos turėtų nepamiršti pateikti gyventojai vykdę individualią veiklą ar gavę pajamų, nuo kurių būtina sumokėti mokesčius (pav.: gyventojai, gavusieji pajamų už parduotą nekilnojamąjį turtą nepraėjus 10 metų nuo jo įsigijimo, pajamų už parduotą automobilį nepraėjus 3 metams nuo jo įsigijimo), taip pat gyventojai, kurie privalo pateikti turto deklaracijas dėl užimamų pareigų (politikai, valstybės tarnautojai ir kt. bei jų šeimos nariai) ir, be abejo, gyventojai, norintys pasinaudoti mokesčių lengvatomis bei susigrąžinti dalį mokesčių. Pajamų deklaracijas taip pat reikia pateikti, jeigu gyventojui buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamasis pajamų dydis ir dėl to privalu sumokėti dalį GPM arba susigrąžinti šį mokestį, nes nepasinaudojo visu metiniu neapmokestinamuoju pajamų dydžiu( pav.: gyventojas dirbo ne visus 2018 m., gyventojas, kurio pageidavimu darbo užmokesčio gavimo vietoje jam taikytinas neapmokestinamasis dydis nebuvo taikomas). Lengvatomis gali pasinaudoti gyventojai, kurie praėjusiais metais mokėjo palūkanas už iki 2009 m. sausio 1 d. gautą kreditą būstui įsigyti, mokėję gyvybės draudimo ar pensijų įmokas, įmokas už profesinį mokymą ar studijas.. 

Kokie šiųmečio pajamų deklaravimo pokyčiai?

Šių metų pajamų deklaracijos forma ir deklaracijų teikimo tvarka išlieka tokia pati kaip ir praėjusiais metais, todėl pagrindo nerimauti dėl reikšmingų pokyčių nėra. Pažymėtina, kad nuo 2018-ųjų nėra taikomas papildomas neapmokestinamasis pajamų dydis (PNPD), o tai reiškia, kad šiais metais tėvams papildomai skaičiuoti metinio PNPD už auginamus vaikus nereikės ir deklaruoti bus paprasčiau. 

Tačiau atkreiptinas dėmesys į naujovę – iki šių metų liepos 1 d. gyventojai gali pasinaudoti vienintele galimybe deklaruoti praeityje pamirštas pajamas ir mokesčius sumokėti be jokių delspinigių ar baudų. Tai yra pirmą ir vienintelį kartą suteikiama proga, kuria norint pasinaudoti, tereikia pateikti arba patikslinti savo deklaracijas už ankstesnius laikotarpius (2014–2018 m.) ir deklaruoti pamirštas pajamas be jokių delspinigių.

Taip pat yra naujovių skiriant paramą nuo sumokėtų mokesčių?

Taip. Atkreipiame gyventojų dėmesį, kad nuo šių metų, šalia įprastų dviejų procentų pajamų mokesčio skyrimo paramos gavėjams ir vieno procento skyrimo politinėms partijoms, jau bus galima skirti papildomą 1 proc. ir profesinėms sąjungoms ar profesinių sąjungų susivienijimams. Taip pat, 2019-ieji metai yra paskutiniai, kuomet skirti dalį GPM paramai galima pildant popierinius prašymus, mat nuo 2020-ųjų tokie prašymai bus priimami tik elektroniniu būdu. 2018 m., tokius prašymus e. būdu pateikė 70 proc. gyventojų.

Į ką dar turėtų atkreipti dėmesį ketinantieji deklaruoti pajamas ir turtą?

Deklaracijas gyventojams rekomenduojame pateikti elektroniniu būdu per VMI Elektroninio deklaravimo informacinę sistemą (adresu:https://deklaravimas.vmi.lt/), nes tai patogiausias deklaracijų pateikimo būdas, tačiau Mokesčių inspekcija įvertinusi dalies gyventojų poreikį kasmet deklaraciją pateikti atvykus į VMI padalinius laikysis taisyklės, jog deklaravimo laikotarpiu visuose VMI padaliniuose konsultantai dirba tol, kol aptarnaujamas paskutinis mokesčių mokėtojas. Atkreipiame dėmesį, kad Ignalinoje mokesčių specialistai gyventojus aptarnauja kiekvieną darbo dieną iki 14 val. (be pietų pertraukos), todėl siūlome į tai atsižvelgti planuojant savo apsilankymą. 

Primename, kad savarankiškai aktualią informaciją mokesčių klausimais, seminarų dalijamąją medžiagą, paaiškinimus ir komentarus galima rasti adresu www.vmi.lt. Pasikonsultuoti su VMI specialistais mokesčių klausimais galima paskambinus telefonu 1882 arba (8 5) 2553190. Telefonu suteikta konsultacija yra lygiavertė rašytinei, nes pokalbiai yra įrašomi bei saugomi 5 metus. 

Informaciją apie VMI veiklą galite sekti ir socialinio tinklo „Facebook“ oficialiame VMI puslapyje www.facebook.com/Valstybinemokesciuinspekcija

Ignalinos TV nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here