Skip to content

Ačiū! – šaukia miško giesmininkai, besidžiaugiantys naujais namais

MI informacija

Minint Pasaulinę Žemės dieną bei Tarptautinę miškų dieną vis labiau atsigręžiama į gamtos išsaugojimą. Ypač ši tema aktuali miškininkystės srityje. Atsakinga miškininkystė – esminis dalykas, padedantis išsaugoti biologinę įvairovę, subalansuojant miško teikiamas ekonomines, socialines ir aplinkosaugines funkcijas. Pagalba miško gyventojams labai svarbi, todėl vykdomos įvairios gamtosauginės iniciatyvos.

Kovo 20 d. vykome į mokyklas skaityti paskaitos apie biologinės įvairovės išsaugojimą valstybiniuose miškuose. Aplankė Zarasų r. Salako pagrindinės mokyklos 5–10 klasių moksleivius ir Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos 5 klasių moksleivius. Pasakojome apie biologinės įvairovės puoselėjimą, keliant inkilus, tveriant skruzdėlynus, žymint uoksinius medžius. Mokinius supažindinome su drugių, vabalų bei plunksnų kolekcijomis. 

Miškuose gyvena ir peri daugelis mūsų krašto retųjų stambių ir plėšriųjų paukščių. Dideliuose miško masyvuose įsikuria tokie reti paukščiai kaip juodasis gandras, jūrinis erelis, žuvininkas, kurtinys ir kiti paukščiai. Kai kurioms rūšims padėti galima iškeliant inkilus – ne tik žvirbliniams paukščiams, bet ir pelėdoms bei šikšnosparniams. Svarbu tinkamai iškelti inkilą, atitinkantį rūšies poreikius. Tinkamai parinkus inkilo pakabinimo vietą galime tikėtis įvairių paukščių rūšių. Keliant inkilus retoms rūšims – būtina pasirūpinti ir inkilo apsauga. 

Kovo 21 d., Tarptautinės miškų dienos proga, visoje Lietuvoje Valstybinių miškų urėdija organizavo inkilų kėlimo šventę „Paukščiai grįžta namo“. Valstybinių miškų urėdijos Ignalinos regioniniame padalinyje šventėje dalyvavo penkios girininkijos, prie kurių prisijungė septynios mokyklos. Gražutės girininkijos darbuotojai kėlė inkilus kartu su Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos moksleiviais. Daugėliškio girininkijos miškininkams padėjo didelis būrys vaikų iš Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazijos, Ignalinos r. Didžiasalio „Ryto“ gimnazijos ir Ignalinos r. Naujojo Daugėliškio mokyklos-daugiafunkcinio centro. Kaltanėnų girininkijoje dalyvavo mažieji iš Ignalinos „Šaltinėlio” mokyklos. Miškininkai smalsiems moksleiviams pasakojo apie inkilų gyventojus, jiems slypinčius pavojus. Vaikai domėjosi paukščių prisitaikymu prie gamtos, jų plunksnų margumu. Miškininkai nupasakojo, kuo minta paukščiai, parodė vabalų ir drugių kolekcijas. Salako girininkijoje miškininkus lydėjo Zarasų r. Salako pagrindinės mokyklos moksleiviai. Smalvų girininkijos miškuose inkilus kelti padėjo mokiniai iš Visagino „Verdenės“ gimnazijos. Į inkilų kėlimo šventę Valstybinių miškų urėdijos Ignalinos regioniniame padalinyje iš viso atvyko per 100 dalyvių, buvo iškelta 90 inkilų. 

Tą pačią dieną inkilų kėlimo renginiai „Paukščiai grįžta namo“ vyko ir visuose kituose Valstybinių miškų urėdijos regioniniuose padaliniuose. Miškininkai kartu su moksleiviais ir vietinėmis bendruomenėmis 50-yje skirtingų vietovių visos Lietuvos miškuose iškėlė apie 2000 inkilų.

J. Barzdėno nuotr.

Mindaugas ILČIUKAS
Valstybinių miškų urėdijos Ignalinos regioninio padalinio gamtotvarkos specialistas 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje