Skip to content

Riešutas, kuris niekada… neaugs Lietuvoje

Dažnai „Sodybos“ skiltyse skaitytojus supažindindavau su retais, egzotiniais, dabar madinga vadinti moderniais, floros atstovais. Kai kurie iš jų, daugiausia vienmečiai, yra kilę iš pietinių, tropinių kraštų, bet galintys mūsų regiono klimatinėje juostoje kuo puikiausiai augti, subręsti. Bet šis augalas, net jeigu mūsų klimatas taptų tropiniu, vis vien neprigytų. Negali jis augti pietinėje Ispanijoje, net ir Afrikoje jo įveisti praktiškai neįmanoma. Tai bertoletija arba braziliškas riešutas, dar vadinama kastanija. 

Tai medis iki 30–45 m aukščio, augantis Brazilijoje, Bolivijoje, Peru. Tiesiu kamienu, taisyklingos kupolo formos laja, kuri formuojasi nuo trijų ketvirčių aukštyje. Kamieno skersmuo – nuo 1 iki 2 m, gyvena nuo 500 iki 1000 metų,   žydi žalsvai gelsvais smulkiais žiedais, vaisiaus dėžutė – iki 2 kg, kurioje nuo 8 iki 24 4–5cm trikampio formos riešutų subręsta per 14 mėn. 

Sausringu metu numeta lapus. Visas derlius praktiškai surenkamas iš pirmapradžių miškų, o ne iš plantacijų. Kad gausiai derėtų, žiedus turi apdulkinti tik tam tikros rūšies kamanės su ilgu straubliuku. Dar turi būti šalia orchidėjos, kuriose kamanės renka nektarą. Nukritusiais vaisiais maitinasi graužikai agučiai, kurie yra pagrindiniai bertoletijų platintojai. Labai bertoletijos riešutus mėgsta bezdžionės kapucinai, kurios moka panaudoti akmenis, kad pavyktų pasiekti viduje esančius riešutus, sudaužant storą dėžutės kevalą. Pasaulinė bertoletijos riešutų produkcija turi tendenciją mažėti. Jei 1970 m. buvo surinkta virš 100 tūkst. tonų, tai dabar tik daugiau nei 10 tūkst. tonų. Be minėtų trijų P. Amerikos šalių, dar auginama Afrikoje, Kot di Vuare (anksčiau vadinosi Dramblio Kaulo Krantas).

Kuo mums įdomi, svarbi bertoletija. Kaip ir visi riešutai, juose dominuoja riebalinės rūgštys, bet svarbiausia, dėl ko labai vertinami šie riešutai, juose gausu seleno, jo yra apie 2000mg /kg, tad joks vaisius neprilygsta bertoletijai. Selenas labai svarbus moterims krūties vėžio, o vyrams – prostatos vėžio profilaktikai. Be to, selenas svarbus regėjimo aštrumui. Ne veltui plėšrieji paukščiai turi „sakalo akis“ dėl padidinto seleno kiekio akyse. Pastebėjau, kad nusipirkti šių riešutų didžiuosiuose prekybos tinkluose beveik neįmanoma, bet internetinėje prekyboje šių riešutų yra. Paros poreikiai žmogui – vienas riešutas.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje