Skip to content

Teismą pasiekė didelė narkotikų platintojų byla

Daiva MASELSKIENĖ (Utenos apskrities VPK)

Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnai 2019 m. balandžio pabaigoje baigė didelės apimties ikiteisminį tyrimą, kurį kontroliavo ir jam vadovavo Panevėžio apygardos prokuratūros Utenos apylinkės prokuratūros (Visaginas) prokuroras, dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti bei neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, turint tikslą jas platinti, bei neteisėto disponavimo dideliu kiekiu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti.

2019 m. birželį baudžiamoji byla su kaltinamuoju aktu ir 19 įtariamųjų perduota teismui. Ikiteisminio tyrimo metu pranešimai apie įtarimą pagal Baudžiamojo kodekso (BK) 259 str. 1 d. ir 2 d., įteikti 10 (dešimčiai) įtariamųjų. Visi asmenys ir ankščiau jau buvo pakliuvę į policijos akiratį kaip asmenys, linkę vartoti narkotines medžiagas. Vienam asmeniui įteiktas pranešimas apie įtarimą pagal BK 264 str.  (padėjimas įgyti narkotines medžiagas). 1 (vienam) asmeniui įteiktas pranešimas apie įtarimą pagal BK 260 str. 2 d., 7 (septyniems) asmenims pareikšti įtarimai pagal BK 260 str. 1 d., iš kurių penkiems taip pat pareikšti įtarimai pagal BK 260 str. 2 d. Penkiems asmenims ikiteisminio tyrimo metu paskirtos griežčiausios kardomosios priemonės – suėmimas. Kriminalinės policijos pareigūnai, atlikę kriminalinės žvalgybos ir ikiteisminio tyrimo veiksmus, gavo duomenų apie Visagine platinamas narkotines medžiagas – heroiną ir karfentanilį, kuris buvo gabenamas iš Vilniaus ir platinamas Visagino ir aplinkinių Ignalinos ir Zarasų rajonų gyventojams. Ikiteisminio tyrimo metu sulaikymai buvo vykdomi ne tik Visagino, bet ir Ignalinos, Švenčionių bei Vilniaus miestuose. Byloje esantys įtariamieji yra tiek Visagino, tiek Vilniaus miesto gyventojai, anksčiau teisti už analogiškus nusikaltimus, dauguma jau atlikę realias laisvės atėmimo bausmes už anksčiau įvykdytas nusikalstamas veikas.

Atliekamo tyrimo metu pareigūnai 2018 m. rugpjūtį, gavę duomenų apie platinamas narkotines medžiagas sulaikė Vilniuje gyvenantį romų tautybės asmenį po to, kai jis su bendrininku pardavė narkotinių medžiagų. Po sulaikymo atliekant kratą jo gyvenamojoje vietoje, buvo rasta ir paimta ne tik narkotinių medžiagų, bet ir  šaunamasis ginklas, šaudmenys. Asmuo, kurio gyvenamojoje vietoje buvo rastas ir paimtas ginklas, leidimo laikyti ginklo neturėjo. Vėliau tas pats Vilniaus miesto gyventojas su romų tautybės bendrininku pardavė didelį kiekį narkotinės medžiagos karfentanilio keturiems atvykusiems Visagino gyventojams, kurie šias medžiagas gabeno platinimui į Visaginą, tačiau vartotojų šios medžiagos nepasiekė, kadangi policijos pareigūnai sulaikė minėtus asmenis, narkotines medžiagas surado ir paėmė, tuo užkirto kelią narkotinių medžiagų patekimui į nelegalią rinką. Tyrimo metu vėliau trys iš šių asmenų, kuriems po sulaikymo buvo paskirtos kardomosios priemonės, nesusijusios su laisvės atėmimu, nenutraukė savo nusikalstamos veiklos ir pareigūnai, surinkę papildomų įrodymų, nustatė naujų narkotinių medžiagų pardavimo faktų, po ko jie buvo sulaikyti ir šiuo metu teismo laukia suimti. Vieno iš jų gyvenamojoje vietoje, Visagino mieste, atliekant kratą buvo rastas ir paimtas didelis kiekis narkotinės medžiagoso heroino, skirto platinti Visagine. Taip pat nustatyti ir sulaikyti kiti asmenys, kurie iš jų pirko narkotinių medžiagų ne tik vartojimui, bet ir platinimui. Tyrimo metu išaiškinta 33 nusikalstamos veikos dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis, iš jų 19 – nusikaltimų dėl narkotinių medžiagų platinimo.

Išaiškinti šių asmenų daromus nusikaltimus pavyko tik po kruopštaus ir ilgalaikio tyrimo, analizuojant gaunamus duomenis ir taikant visą kompleksą ikiteisminio tyrimo veiksmų, kadangi asmenys laikėsi konspiracijos, narkotinės medžiagos buvo platinamos per tarpininkus. Byloje buvo sulaikyti, o vėliau ir suimti trys romų tautybės asmenys, kurie susitikimų metu, derindami narkotinių medžiagų platinimą, bendraudavo romų kalba. Ikiteisminis tyrimas Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriuje yra baigtas ir perduotas Panevėžio apygardos prokuratūros Utenos apylinkės prokuratūrai (Visagine). Kontroliuojantis prokuroras bylą perdavė teismui, kuri šiuo metu nagrinėjama teisme.

BK numato, kad tas, kas neteisėtai disponavo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti (BK 259 str. 1 d.), baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų. Tas, kas neteisėtai disponavo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turėdamas tikslą jas parduoti ar kitaip platinti (BK 260 str. 1 d.), baudžiamas laisvės atėmimu nuo dvejų iki aštuonerių metų, tas, kas neteisėtai disponavo dideliu kiekiu narkotinės ar psichotropinės medžiagos, turėdamas tikslą jas platinti (BK 260 str. 2 d.), baudžiamas laisvės atėmimu nuo aštuonerių iki dešimties metų. Taip pat tas, kas neteisėtai disponavo šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis, sprogmenimis ar sprogstamosiomis medžiagomis (BK 253 str. 1 d.), baudžiamas areštu arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dar nėra komentarų, būkite pirmasis pakomentavęs!


Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *