Skip to content

Apie tai politikai nekalba

Arminė NORKĖ (Mažulonys)

Didžiausia eilinio Lietuvos rinkėjo svajonė – turėti tokią valdžią, kuri mokėtų gerą pašalpą, o jeigu jau žmogelis priverstas dirbti – kad dirbti verstų kuo mažiau, o mokėtų kuo daugiau. Geriausia, jeigu visa vasara būtų atostogos, o žiemą – vien šventės ir ilgieji savaitgaliai, kad tauta spėtų ne tik išgerti, bet ir išsipagirioti. Arba kad būtų įvesta keturių darbo dienų savaitė – dirbtum keturias dienas, o mokėtų už penkias.

Ir politikai stengiasi įtikti rinkėjams. Štai Rimantei Šalaševičiūtei pasiūlius, Seimui panorėjus, nedarbo diena tapo dar ir lapkričio antroji. Politikai nusprendė, kad per vieną nedarbo dieną lietuviai visų kapų nespėja aplankyti, todėl reikia antros.

Jeigu Seimo nariai mokėtų skaičiuoti… Gal ne taip, o „jeigu Seimo nariai norėtų galvoti“, jie būtų suskaičiavę, kad viena tokia nedarbo diena valstybei kainuoja apie 40 milijonų eurų. 

Nedauginsiu šios sumos iš Lietuvoje esančių švenčių. Yra kita suma – bet čia jau kalba ne apie mirusiuosius, o apie gyvuosius. Gyvieji, artimam žmogui mirus, gauna laidojimo pašalpą. Lietuvoje ji – 300 eurų, Latvijoje – 700, o Estijoje – 900 eurų. Dabar per metus laidojimo pašalpoms reikia per 12 milijonų eurų.

O tam, kad pralenktumėme abi Baltijos šalis, reikėtų 40 milijonų eurų. Būtent tiek, kiek dabar Lietuva praras. Taigi, Seimui panorėjus, žmonės dar kartą liks prie suskilusios… vos neparašiau – Šalaševičiūtės.

Gal geriau pakalbėkime apie ką nors linksmesnio. Sveikuoliai, na, tie, kurie kuo nors serga, nes patys išdidžiai aiškina, kad jie sveiksta uoliai, sako, kad Lietuvoje žmonės daugiausia miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Aišku, labai įdomu būtų sužinoti, nuo ko žmonės miršta kitur, bet apie tai kažkodėl nešnekama. Turbūt todėl, kad nepradėtume rinktis, nuo ko čia geriau būtų mirti.

Aiškinama, kad širdžiai labiausiai kenkia druska, todėl jos reikia vartoti kuo mažiau. Girdi, Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja suvartoti per dieną iki 5 g druskos, o lietuviai jos suvartoja net dvigubai daugiau.

Mažiausiai pasaulyje nuo širdies ir kraujagyslių ligų miršta japonai. Ir – šito mums tikrai nereikia žinoti – druskos japonai suvartoja daugiausia: vidutiniškai 18,5 g per dieną. Taip, sveikatos politikai šito tikrai nepapasakos, atvirkščiai, sakys, kad japonai druskos visai nevartoja, na, beveik visai. Kiek tas „beveik“ – irgi nepasakys. Tiesiog jeigu kokiam valdžioje esančiam ponui N. nepatinka pasūdytas maistas, jis lieps ir kitiems valgio nesūdyti, nes tai, girdi, nesveika.

Žiūrėti, ką sako ekspertai? Deja, tai priklauso nuo to, kas moka už tyrimus… 

Sriubą ar kokį mėsos patiekalą dar galima pasisūdyti. Bet ką daryti, jeigu mėsos patiekale mėsos nebelieka? Girdi, nesveika, nuo mėsos visos bėdos: ir vėžys, ir pasaulinis atšilimas, nes gyvuliai ėda žolę, paskui išleidžia atitinkamas dujas, o tos dujos sukelia šiltnamio ar dar kažkokį negerą efektą. Todėl vietoj mėsos reikia maitintis daržovėmis.

Tarp mūsų šnekant,  visokie vegetarai ir veganai orą labai gadina. Bet man kažkaip   dėl to nei šilta, nei šalta. Mane vėžys labiau jaudina: kaip susiję mėsa ir vėžys. O čia irgi įdomių dalykų internete gali sužinoti: pasirodo, yra tauta, kuri dar neseniai visai vėžiu nesirgo. Tai čiukčiai ir inuitai, mūsų įprastai vadinami eskimais. 

Anksčiau šie žmonės apie jokias daržoves nė girdėję nebuvo, maitinosi tik mėsa ir žuvimi. Sirgti vėžiu jie pradėjo, kai į jų kraštą atėjo civilizacija, ir kuo arčiai prekybos sveikais produktais jie gyvena, tuo daugiau vėžiuko…

Jokių išvadų, tiesiog, ko gero, čia sutapimas, ir iš vieno atvejo, kaip sakytų iš žmonių sveikatos mintantys politikai, nereikia daryti toli einančių (net iki čiukčių) išvadų. Bet, sąmokslo teorijų mėgėjams, dar vienas faktas. Kalbos, esą žmonijai būtina atsisakyti mėsos, nes kitaip jai bus per karšta, ypač garsiai suskambėjo tuo metu, kai pasirodė pranešimas, kad Izraelio mokslininkams pavyko susintetinti jautieną. Kol kas tokios mėsos kilogramas kainuoja dar brangokai, du šimtus dolerių, bet pradėjus masinę gamybą kaina sumažės, užtat bus galima atsisakyti gyvulių. Kaip sako visokie kovotojai už kitų (ne žmonių) gerovę: nebereikės valgyti vargšų gyvūnėlių lavonų.

Kiek prikapsės tokios mėsos kūrėjams už patentuotos mėsos gamybą? Šito nepasakys nei kovotojai už daržoves, nei kokie politikai. Kas gali paneigti, kad jiems už atitinkamą propagandą jau dabar nekapsi.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here