Skip to content

Nuo gimimo iki mirties žmogų gundo tuštybės ir godumo pančiai

Lina RAGINYTĖ

Kai žmogus kreipiasi ir išsako norus, aptarusi ir pasiūliusi visus įmanomus variantus, po žmogaus pritarimo ir konkrečios išlaidų sumos už visas paslaugas suderinimo ir paslaugų kvito išrašymo, imuosi veiksmo. Vienintelis dalykas, ką turi padaryti paslaugos gavėjas – nueiti į seniūniją, pasiimti leidimą laidoti ir išsinuomoti salę šarvojimui konkrečiam laikui. Gavus iš jų raktus, toliau viską tvarkau aš. Po laidotuvių žmogus grąžina raktus į seniūniją ir susimoka 5 Eur./val. mokestį už salės nuomą. Jei laidojami sentikiai, tada jie šarvojami Dūkšte esančiuose sentikių maldos namuose arba maldos namuose prie Visagino cerkvės. Šie žmonės išsiskiria pamaldumu. Jie visą parą be sustojimo meldžiasi. Tuose maldos namuose yra kambarėlis, kuriame įrengti gultai. Besimeldžiantieji visą naktį keičiasi kas dvi valandas. Vieni be sustojimo meldžiasi, kiti pamiega ir vėl ratu. Jokių valgymų, kavos pertraukų, parūkymų. Kita vertus, Visagino mieste jau visai kitokios tradicijos –  miestietiškos: greitai, paprastai, be jokių procesijų. 

Kadangi žmonės dažnai būna pasimetę ir prislėgti netekties, jiems išties svarbu ramiai mąstantis žmogus šalia. Būna atveju, kad žmonės nesusigaudo, nei kur ieškoti kūno, nei už ką ir kam turi mokėti, kokias pažymas ir kam pristatyti, kur ko prašyti. Šiais klausimais žmogui taip pat padedu. Pasakysiu pavyzdį. Ne kartą teko parvežti mirusiųjų kūnus iš Vilniaus, Utenos ar Visagino morgų. Jei drauge važiuoja artimieji, jie tuoj pat puola siūlyti pinigų kūną saugojusiai įmonei. Iš tikrųjų mokėti nieko nereikia, o žmonės to nežino. Tiek Utenos, tiek Visagino ligoninės turi pasirašiusios sutartį su įmone, kuri paima saugoti mirusiųjų kūnus, kol juos pasiima artimieji. Už lavonmaišį, kuris kainuoja 3 Eur. ir kūno pervežimą bei saugojimą įmonei moka Valstybinė ligonių kasa, o ne ligoninė ar artimieji. 

Arba kitas variantas. Ne visi Rusijos piliečiai, turintys leidimą laikinai gyventi Lietuvoje, žino, kad jiems tereikia surinkti visus dokumentus, mokėjimo kvitus, užpildyti prašymą, persiųsti Rusijos ambasadai ir jie iki cento gaus kompensaciją už Rusijos piliečio, gyvenančio čia ir mirusio, laidotuvių išlaidas. Šiuos dokumentus taip pat padedu jiems sutvarkyti. 

Kas pageidauja mirusiojo kūną kremuoti, taip pat atliekame visas reikalingas apeigas ir vežame kūną kremuoti į Kėdainių krematoriumą, su kuriuo sudaryta sutartis. Atvirai kalbant, atėjo toks laikas, kai problemų tikrai niekur jokių nebūtų, jei kai kurie žmonės specialiai jų nekurtų“, – svarsto J. Rudokienė. 

Viešint Dūkšte, parduotuvėje pirmiausia sutikau moters sūnų Lauryną Rudoką. Jaunas vyrukas, tik baigęs mokyklą, sakė, šiais metais neįstojęs studijuoti norimos programos, o mokytis bet kur ir bet kuo, nesutikęs, todėl metams grįžęs į namus ir talkinantis mamai. 

Viskas Rudokų veikloje teisėta, legalu. Pažymos taip pat yra. Parduotuvėje – tvarkinga ir švaru. Ir, beje, visiems, kurie niršta dėl šeimos veiklų gausos, nuoširdžiai siūloma imtis tokių pat veiklų patiems. Tai gali daryti bet kas ir bet kur, tereikės daug dirbti. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dar nėra komentarų, būkite pirmasis pakomentavęs!


Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *