Skip to content

Nuo gimimo iki mirties žmogų gundo tuštybės ir godumo pančiai

Lina RAGINYTĖ

2.

Jei žmogus gali rinktis, kokias savo asmenines ar šeimos šventes švęsti ir kiek tam skirti lėšų, tai mirtis, visada atsėlinusi nelauktai, viską sprendžia už žmogų pati. Jei ji pasibeldė, veikiama čia ir dabar. Tačiau pasidomėjus, kas vyksta už uždarų durų,  supranti, kad numirti daug baisiau, nei baisiai gyventi, ypač jei neturi mūruuž tavo „kūną“ pasiryžusios atstovėti šeimos. Artėjant Visų Šventųjų ir Vėlinių šventėms, tęsiame pokalbį šia nepatogiatema, juolab, kad net ir viešuose susitikimuose (Vidiškių bendruomenės) rajono mero Justo Rasiko prašoma pagalbos dėl esą prievarta sandėliuojamų ir laiku neatiduodamų mirusiųjų kūnų. Ar gali taip būti? Ar jau mes peržengėme visas moralės ribas? 

Situacija mieste

Kad visi suvoktume, kas vyksta iš tikrųjų, apsilankiau visuose trijuose Ignalinos mieste šarvojimo ir laidojimo paslaugas teikiančiuose biuruose ir visiems uždaviau tuos pačius klausimus. Sukau galvą, kokiu eiliškumu teisingiausia pristatyti biurus: pagal dydį – neįmanoma nusakyti, pagal abėcėlę – taip pat neišeina (nes aišku, ar geriau įmonės, pavadinimą rūšiuoti, ar pagal savininkų pavardę ir t. t.), todėl pasirinkau „amžių“. Lietuvio genuose užkoduotas pirmumas vyriausiajam.

Gedulo namai

Seniausias šarvojimo ir laidojimo taškas – Laisvės g. esantys laidojimo namai. Per daugybę metų keitėsi paslaugų teikėjai, bet pastatas išliko tas pats. Jis priklauso savivaldybės įmonei „Kompata“, kurį nuomoja ir jame individualią veiklą vykdo Aldas Bužinskas. Administratore šiuose GEDULO NAMUOSE dirba jo motina Audra Bužinskienė. „Mes teikiame absoliučiai visas paslaugas. Pradedant kūno iš vietos paėmimu, kūno sutvarkymu, šarvojimu, pervežimu, duobkasių paslaugomis bei nemokamu dokumentų sutvarkymu. Jei žmonės pageidauja kūno kremavimo paslaugų, atliekame ir tai be jokių papildomų rūpesčių žmonėms. Pats kremavimas Kėdainiuose kainuoja 391 Eur. ir 200 Eur. už palaikų nuvežimą į vietą. Turime vietoje ir parduotuvę, todėl galima iškart įsigyti visų reikalingų priemonių. Visi įkainiai paskelbti viešai parduotuvėje, tad bet kas, bet kada užėjęs gali pasitikslinti. Šarvojimo salės kaina parai – 80 Eur. Šarvojant dvi paras, taikoma nuolaida – būtų 150 Eur. Skaičiuojant bendrai, labai kukliai, bet tikrai pagarbiai žmogų galima palaidoti už 700–800 Eur. (neskaičiuojant aukos bažnyčiai už kunigo paslaugą bei gedulingų pietų, kurie, beje, taip pat yra tuštybė ir mados reikalas, mat iš senovės atėjęs paprotys jau išsigimė ir prarado aktualumą – autor. past.).Prabangiausios laidotuvės, kurias yra tekę organizuoti, įskaitant itin brangų karstą, ignaliniečiams kainavo 1400 Eur. Mes su kiekvienu klientu pasirašome paslaugų teikimo sutartį, kurioje labai aiškiai atskirose grafose nurodoma, už ką klientas moka ir kiek. Taip jis mato ir gali iškart koreguoti galutinę sumą. Kalbant apie paslaugų kokybę ir konfliktines situacijas, tai mano darbo praktikoje dar nėra to buvę. Su klientais visada išsiskiriame taikiai, nėra buvę taip, kad būtų gėda ar baisu žmones sutikti gatvėje. Nors dabar nėra įprasta budėti prie mirusiojo naktį, tačiau pageidaujant artimiesiems, tai visiškai įmanoma“, – trumpai Gedulo namų veiklą pristatė A. Bužinskienė.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dar nėra komentarų, būkite pirmasis pakomentavęs!


Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *