Skip to content

Rajone gyventojų stabiliai mažėja

Lina RAGINYTĖ

Sausį Registrų centras paskelbė praėjusių metų statistinius duomenis. Ir nors bendras šalies gyventojų skaičius šiek tiek ūgtelėjo, rajone džiūgauti dar neskubėkime, sako rezultatus paskelbusi rajono savivaldybės administracijos Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Edita Rastenienė. 

Registrų centro duomenimis, 2020 m. sausio 20 d. Lietuvoje gyveno 3 milijonai 27 tūkst. šeši šimtai septyniolika gyventojų (3 027 617). „Kiekvienais metais apie atliktus civilinės būklės aktų įrašus mūsų skyrius statistinius duomenis skelbia rajono savivaldybės interneto svetainėje. Pernai – 75 gimimo ir 334 mirties įrašai. Lyginant su ankstesniais metais, gimimo įrašų skaičius gerokai sumažėjo, tačiau kas konkrečiai darė įtaką tokiam rezultatui, vienareikšmiškai pasakyti sunku. Vis dėlto, siekdami pradžiuginti rajono gyventojus, nuo 2019 m. antro ketvirčio pradėjome rajone gimusiems vaikams dovanoti knygas „Mūsų vaikas“ su rajono mero sveikinimu ir palinkėjimu. Jų jau padovanota daugiau nei 50“, – sakė E. Rastenienė. 

Knygelė – lyg savotiškas vaiko dienoraštis, kuriame sukomponuota vietos ir pirmosioms fotografijoms ir pirmiesiems reikšmingesniems vaiko įvykiams: pirmajai šypsenai, pirmajam dantukui ir t. t. Dar knygoje yra vietos šeimos medžiui sudaryti, įvairių patarimų, receptų, pasakėlių, eilėraštukų. Vaiko knyga – išliekamąją vertę turintis daiktas. Kai kuriose savivaldybėse dovanojami vaiko kraiteliai, tačiau bet kuri mama pasakys, kad iš to kraitelio dažniausiai panaudojama tik sauskelnių pakuotė (ir tai, jei vaikui to gamintojo prekė tinka), o visa kita, geriausiu atveju, kam nors perdovanojama, arba… iškart į konteinerius. Taigi, vadinamieji kraiteliai – tėra bevertis lėšų švaistymas dėl pliuso politikams. 

Teisės ir civilinės metrikacijos skyrius paskelbė ir populiariausius 2019-ųjų vardus, suteiktus vaikams. Tai – Lėja, Gustė, Amelija ir Emilis. 

Santuokų ir ištuokų skaičius kasmet kinta labai skirtingai. Kas tam daro įtaką, statistika nesiaiškina. „Noriu priminti, kad santuokos registruojamos ir darbo dienomis. Tai atliekama ir skyriuje, kabinete. Iškilmingos santuokos registruojamos santuokų salėje, Ignalinos krašto muziejaus patalpose (Ateities g. 43, Ignalina). 

Kasmet rajone registruojama daugiau nei 300 mirčių. Pagrindinė jų priežastis – kraujotakos sistemos ligos. Tai yra širdies, smegenų kraujagyslių ligos. Jų užfiksuota daugiau nei 200. 58 atvejai – onkologiniai susirgimai, 21 – kvėpavimo sistemos ligos, 55 – kitos įvairios ligos ir priežastys“, – sakė E. Rastenienė. 

Išanalizavus statistinius duomenis, paaiškėjo ir įdomių faktų. Gyventojai privalo deklaruoti išvykimą ir atvykimą. Daugiausia gyventojų, po 28, išvyko iš Ignalinos miesto ir Didžiasalio, tačiau pagal atvykimo į rajoną deklaracijas, mūsų rajone turėjo gerokai šoktelėti gyventojų skaičius, nes vien Dūkšto ir Didžiasalio seniūnijose atvykimą deklaravo po 88 gyventojus, deja, bendrame rajono gyventojų skaičiuje didėjimas nefiksuojamas. Taip yra todėl, kad gyventojai gana sparčiai migruoja rajono viduje. 20 proc. sumažėjo ir gimstamumas. Iki šiol kasmet stabiliai gimdavo kiek daugiau nei 100 naujagimių, pernai – 33 mažiau. Iš visų rajone gyvenančių žmonių, maždaug trečdalis – senjorai. 

Kiti faktai gerokai liūdnesni. Kaip jau minėjome, kasmet rajone miršta daugiau nei 300 gyventojų. Iš jų vidutiniškai 90, mažiau nei trečdalis – pensinio amžiaus, ir gerokai per du šimtus, t. y. du trečdaliai yra darbingo amžiaus žmonių. 2019 m. gruodį užfiksuotas ir dar negirdėtas liūdnasis rajono rekordas. Kalėdinį savaitgalį mirė 11 žmonių. 

Skaičiai

2019 m. rajone buvo 16 609 gyventojai: 1879 – vaikai ir jaunimas; 4731 – pensinio amžiaus; 9999 – darbingo amžiaus žmonės. Balansas – minus 631.

2020 m. sausio 20 d. duomenimis rajone buvo 16 167 gyventojai: 1780 – vaikai ir jaunimas; 4810 – pensinio amžiaus; 9577 – darbingo amžiaus žmonės. Balansas – minus 442.

Ignalinos TV nuotr.

1 komentaras

  1. Ačiū prieš tai buvusiai valdžiai, kad numarino mūsų rajoną ir privertė jaunimą išvažiuoti. Su mielu noru gyvenčiau čia, o ne Vilniuje. Bet….


Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here