Skip to content

Valdančiųjų užsimotų reformų baigtis skendi ūkanose

Antradienį vyko rajono savivaldybės tarybos posėdis, kuriame apsvarstyta daugiau nei 20 klausimų, keli jų turi itin didelę svarbą rajono ateičiai. Vienas tokių – taip vadinama mokyklų tinklo pertvarka. Esmė – nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. Dūkšto mokykla ir Naujojo Daugėliškio mokykla-daugiafunkcis centras prijungiami prie Didžiasalio „Ryto“ gimnazijos, netenka juridinio įstaigų statuso, turėto prestižo ir tampa jos skyriais. 

Sprendime teigiama, esą visos švietimo paslaugos ir toliau bus teikiamos tuose pačiuose pastatuose, dirbs tie patys mokytojai, tik mokyklų direktoriai taps skyrių vedėjais, jie gaus mažesnes algas. O ar liks tie patys mokiniai – klausimas atviras. Praktika rodo, kad tokiais atvejais tėvai savo vaikus veža į labiau prestižines mokyklas, šiuo atveju – į Visaginą (ten jau dabar mokosi didelė dalis Dūkšto vaikų). Tad blaiviai mąstant, nuo rugsėjo abiejose mokyklose galimai gali likti tik pusė mokinių (dabar abiejose mokyklose yra kiek daugiau nei po aštuoniasdešimt).

Rajono Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja Gražina Mackonienė, atsakydama į opozicijos narių klausimus, sakė, kad dabar trūksta administravimo lėšų (ugdymui užtenka), maždaug po 25 tūkst. kiekvienai mokyklai. Todėl, tarkime, Naujojo Daugėliškio mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Rima Cibulskienė jau senokai savanoriauja, algos negauna.

Opozicija abejojo, ar darant tokius skaudžius perversmus bus sutaupyta, ar biudžete išties nėra pinigų (į paskutinį klausimą meras neatsakė). Tądien posėdyje dar buvo sudraskytas Kultūros ir sporto centras, viena įstaiga suskaldyta į dvi, antrą kuriant naują. Jos įkūrimui vargu ar tų esą sutaupytų 50 tūkst. užteks (meras tikino, kad neišlaidaus). Be to, galimai aptirpsiančiose abiejose mokyklose liks beveik tos pačios šildymo ir kitos ūkinės išlaidos, o su vaikais į kitas mokyklas išeis ir pinigai. Tai kur čia taupymas?

Posėdyje kalbėjo ir abiejų mokyklų direktorės. R. Cibulskienė sakė: „Daug metų gyvenam kalbomis, todėl šis sprendimas jau ne naujiena. Pavasariais jau buvo įvairių korekcijų. Manau, vaikai neturėtų išsibėgioti, bandysim įtikinti, dirbsim šia linkme. Tėvų bendruomenė reagavo nuosaikiai, tarsi atsargiai ir pritarė.“

Beje, dauguma Daugėliškio mokyklos vaikų autobusiukais suvežami nuo Rimšės pusės, tad jiems Visaginas taip pat ne už jūrų marių. Yra ir dar viena patikrinta tiesa – į Visaginą savo vaikus išvežė ir galimai veš pirmiausia labiau pasiturintys tėvai, o liks mokiniai iš sunkiau gyvenančių šeimų. 

Dūkšto mokyklos direktorė Julija Griškienė taip pat teigė, kad „mokykla žodžiais uždaroma jau seniai, žmonių lūpose vien tik žodis „uždaroma“. Bandom aiškinti, kad yra kitaip. Tačiau džiaugsmo mažai, tėvai nori Dūkšto mokyklos, o vaikai prašo pasakyti tėvams, kad jų į kitas mokyklas nevežtų. Įtampa tvyro, bandom ją prisijaukint. Jau dabar nėra mokykloje pavaduotojų ugdymui, ūkiui.“

Didžiasalio „Ryto“ gimnazijos direktorė Elena Sekonienė tikisi dar penkerius metus gyvuoti, o kas toliau bus – neaišku, gal rajone liks tik viena mokykla Ignalinoje. „Suprantu dūkštiečių ir daugėliškėnų nuoskaudas, kai netenkama kažko savo, tad bandysim sušvelninti nuoširdžiu bendradarbiavimu.“

Už šį sprendimą balsavo tik valdantieji, beveik visi opozicijos nariai susilaikė. Norėta balsuoti prieš, tačiau nuomones sušvelnino direktorių kalbos. Tačiau, antra vertus, kažin ar direktorės išties pasakė viską, kas sielose krebždėjo.

Jau minėjau, kad suskaldytas ir Ignalinos kultūros ir sporto centras, reorganizavimas bus atliktas padalijimo būdu iki 2020 m. rugpjūčio 31 d., įsteigiant du juridinius asmenis: Ignalinos kultūros centrą ir Ignalinos rajono švietimo ir sporto paslaugų centrą. Tačiau ir čia yra daugiau klausimų, nei atsakymų dėl tokių rokiruočių. Kiek visa tai kainuos, aiškiai neatsakyta. Kiek kainuos naujos įstaigos – Ignalinos kultūros centro – įkūrimas ir išlaikymas? Prie ko ir kada bus jungiamas baseinas su boulingu ir kitomis pramogomis? O kas bus su prie baseino esančiomis pirtimis, kurių biudžetinės įstaigoms pagal įstatymą jas eksploatuoti (užsiimti ūkine veikla) draudžiama? Paklausus, po ilgos, daug pasakančios pauzės, atsakyta, kad jos gal būt bus nuomojamos. Tai kam imtis reformų, neturint elementarios aritmetikos kiek tai kainuos ir koks bus galutinis rezultatas?

Įdomu tai, kad šį sprendimą palaikė tik 10 balsų (valdančiųjų) iš 21 tarybos esamo nario (mažiau nei pusė). Mat 3 balsavo prieš, 2 – susilaikė, kiti nusišalino nuo balsavimo, nes dirba reorganizuojamose įstaigose. 

Patvirtinti mero ir vicemero nauji atlyginimai. Patvirtinimas simbolinis, nes algų dydžiai nustatyti Vilniuje. Kadangi meras sakė, kad jis savo algos neslepia, tai ir sakau, jis gaus apie 3360 Eur (ant popieriaus) plius dar 4 proc. už tai, kad turime kurortinės teritorijos statusą.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje