Skip to content

Garsiųjų „Ignalinos grybų“ gaspadorius

Bėčiūnuose gyvenantis pjūklininkas Romas Vitėnas – įvaldęs gausybę amatų, o jo internete paskelbtas išradimas – kaip nuversti medį į norimą pusę – sulaukė jau daugiau nei 13 milijonų peržiūrų visame pasaulyje. Kas gi įkvepia vyrą išskirtinumo paieškoms? Susitikti su R. Vitėnu važiavome į jo namus Bėčiūnų kaime. Vyras kuo ramiausiai įspėjo, kad nesitikėtume patekti į prabangos oazę, nes jo namai tarnauja jam, o ne jis jiems. Dar labiau nustebino Romas, kai jo paties kepto pyrago su arbata buvome pakviesti žiemos metą skanauti čia pat kieme, po nuo sniego saugančiu stogeliu. „Pajuskite kitokį gyvenimo skonį… pasimėgaukite gaiviu oru… ar dažnai taip elgiatės“, – netikėtumu pribloškė iš pažiūros kuklus kaimo žmogus.  Tačiau tai buvo tik pradžia… 

Baigęs tuometinę Švenčionėlių profesinio rengimo mokyklą, Romas sukinėjosi tai šen, tai ten, kol gavo šaukimą į kariuomenę. 6 dienas nuo Ignalinos iki Bėčiūnų ėjęs laiškas su šaukimu Romą pasiekė šaukimo dienos išvakarėse, todėl vyrukas nespėjo susitvarkyti dokumentų ir buvo paimtas į alternatyviąją tarnybą. Tuomet vyrai buvo padalinti į tris grupes ir paskirstyti tarnauti skirtinguose objektuose. Romas pateko į tuometį Aukštaitijos nacionalinį parką. Ten jis ir išmoko išgyvenimo miške ypatumų, pažino, kas yra medis, pjūklas ir kaip miško sąlygomis esant didžiuliam šalčiui užsikurti laužą. 

Po tarnybos Romas neilgai trukus buvo pakviestas dirbti į mišką, o greitai tapo ir tikru medkirčiu, išdirbęs juo 26-erius metus. Romas – profesionalas. Jo patarimais naudojasi daugybė žmonių, mat vyras ne šiaip nupjauna medžius. Jis puikiai laipioja jais ir geba tvarkingai sudoroti pavojingus ar šalai pastatų ar kitų objektų augančius nereikalingus medžius. Didžiausias Romos pjautas medis – 190 cm skersmens tuopa, kurią reikėjo dar ir paversti taip, kad ji nenugriūtų į tvenkinį ir neužvirstų ant laidų. Vyras taip ir padarė. Pasitelkęs kelis vyrukus, pumpavusius domkratus, bendrai keliančius 100 tonų, Romas medį tvarkingai pasiguldė ten, kur reikia. 

O pradžia buvo gal beveik prieš dešimtmetį, kai dirbant miške užspaudė eglė pjūklą. Aplink dirbę vyrai buvo tolokai, todėl tada, ieškodamas išeities, Romas pasinaudojo turėtu automobilyje nedidelės galios domkratu. Ir jam pavyko. Paskui sekė keletas bandymų, darbo technikos tobulinimas. Galiausiai supratęs, kad domkrato keliamoji galia turi būti 10 kartų didesnė už medžio svorį, vyras visiškai perprato šią paslaptį (kaip tai Romas daro, galite pamatyti Ignalinos TV laidoje „SAVAITĖ“ – www.ignet.lt). 

Jau metus Romas nedirba nuolatinio darbo. Ir ne todėl, kad nustojo drebėti, tingi ir mieliau gulinėja namuose… Žmogus ir šiuo požiūriu labai konkretus. „Kiekvienas privalo daryti tai, ką jis išmano geriausiai. Aš turiu kaip prasimaitinti, tad kol kas nepanikuoju, bet medkirčio darbo ieškau“, – sako vyras. 

O dabar vyras užsiima galybe įvairių darbų, kurie vienus džiugina, kitiems jo pagalba – tikras išsigelbėjimas.  

Savanoriavimą „Žaibo kumštyje“, dabar jau pakeitusiame pavadinimą į Lietuvos gynybos, kultūros ir švietimo asociacija, Romas laiko savaime suprantamu reiškiniu. Vasaros metą asociacijos vaikai eidavo į kelių savaičių žygius – mokymus. Romas jiems gamindavo maistą. Pasak jaunimo, tai buvo pats skaniausias su meile gamintas maistas.

Vyras ir dabar ne tik jaunimui dovanoja laiką ir savo gebėjimus. Jis padeda ir senoliams, ir vienišoms moterims su vaikais. Kam spyna sugedo, kam kaminą išvalyt reikia, kam liuktą įmūryti, kam nuotekų šalinimo sistemą sutvarkyti ar kranus pakeisti. „Niekada neimu pinigų už pagalbą žmonėms, esantiems sudėtingoje situacijoje. Pinigus imu iš tų, iš kurių galima ir reikia paimti. Gyvenime labai svarbu atskirti šituos dalykus, tada ir tau, ir kitam užteks ir laimės, ir pinigų“, – sako Romas

Jei kuriam nors rajono gyventojui kas nors paskirtų susitikimą „prie grybų“, jis tikrai žinotų, kur yra kviečiamas. Dešimtmečius sankryžoje ties posūkiu iš 102-ojo kelio į Didžiasalį pūpso grybų šeimyna. Sovietiniais laikais, maždaug 1972 m.,  juos ten įkurdino rajono vykdomojo paliepimu. Grybus buvo pamėgę pakeleiviai. Tačiau laikas ir gamta juos sunaikino. Ir štai prieš metus Ignalinos seniūno Jono Polito iniciatyva ir Romo Vitėno rankų dėka, išdygo nauja grybų šeimyna. Grybai – dar vienas senas Romo sumanymas. 

Meistriškai valdo Romas ne tik pjūklą. Jis gamina dekoracijas iš lietuviško akmens, graviruoja ne tik ant metalo, bet ir stiklo ir veidrodžių, indų, o labiausiai Romas net ir feisbuk‘o platybėse išpopuliarėjo gamindamas medinius, labai dailius ir vienetinius padėkliukus maistui. 

Romas gal ir ne menininkas, bet jo kūriniai kasdienę žmogaus buitį daro jaukesnę, suteikia jai šilumos ir žavesio. Galbūt todėl jo darbai iš tikrųjų vertinami ir graibstyte graibstomi ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse, kaimyninėje Latvijoje, dovanomis keliauja po pasaulį. 

Ignalinos TV nuotr. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje