Skip to content

Tradicinės „Trauk stintelę 2020“ šventės nesugadino net ir šilta žiema

Praėjusį savaitgalį, paskutiniąją žiemos dieną, praūžė penktoji tradicinė Palūšės žiemos šventė „Trauk stintelę“. Kaip sakė rajono meras Justas Rasikas, šios šventės negali sugadinti niekas. „Šios neįprastai šiltos žiemos neatlaikė tokios didžiulės šventės, kaip žiemos ralis, Sartai, tačiau visų Palūšės šventės organizatorių dėka šiandien visi smagiai leidžiame laiką“, – sveikindamas svečius ir dalyvius sakė meras. 

Nuo ankstaus ryto šurmuliavo prekybininkai ir amatininkai, siūlydami neregėtą gausybę skanėstų ir gardumynų bei įvairių rankų darbo gaminių. Taip pat savo kiemeliuose atvykusius svetingai priėmė ir įvairiausias varžytuves organizavo Linkmenų, Daugėliškio, Grybėnų, Kaniūkų kaimų bendruomenės bei Ignalinos turizmo informacijos ir Ignalinos rajono visuomenės sveikatos biuras.

Išsiilgusieji žiemos gardumynų lauke mėgavosi karšta žuviene, šiupiniu, šašlykais ir čia kepamomis stintelėmis su raugintais agurkais. Kvapais viliojo ir rūkytų žuvų gausa. O ką jau bekalbėti apie saldėsius. Lūžo stalai nuo meduolių, riestainių ir pyragų. Tiesa, šiais metais Palūšės mugėje – naujiena: kepyklėlės Kalnai natūralių produktų, įvairių skonių tortai bei kiti saldumynai be priedų. 

O pasisotinusieji galėjo ir apsipirkti: kam medutis, kam inkilas, kam suvenyrai – įvairių gaminių ir produktų įmantriausiems skoniams, ir papramogauti: vyko geriausio rąsto pjovėjo rinkimai, kaimyno stintos lupimo varžytuvės, ledo ritulio improvizacijos be ledo, „ruonių“ maudynės Lūšiuose, medinių stintelių spalvinimo pramoga, sukosi auksinės ANP stintelės loterijos ratas. Bene daugiausia norinčiųjų išbandyti jėgas buvo KASP savanorių organizuojamose estafetėse. Čia rungėsi patys jauniausieji, padedami tėvelių. Daug smalsuolių priviliojo ir mobilių pirčių kompleksas, kuriam vadovavo neprilygstamoji Nijolė Nagurnaitė ir žolininkė Palmira Didžiokienė. Jei ko ir nepavardinau, tai ne todėl, kad neįdomu. Tiesiog tiek daug visko, kad sudėtinga apibėgti ir suspėti. 

Pusiaudienį į sceną, įkurdintą ant Lūšių ežero kranto, renginio vedėjas radijo stoties „Kelyje“ žurnalistas Antanas Šilkūnas sukvietė visus garbius ponus ir ponias, kurie vienaip ar kitaip prisidėjo, kad ši šventė įvyktų. 

Išsirikiavo meras Justas Rasikas, Seimo narys Gintautas Kindurys, ANP vadovas Gedas Kukanauskas, seniūnas Jonas Polito ir „Palūšės bendruomenė ir dopingas“, ir pats variklis – Arvydas Gaidelis.

Vos spėjęs žengti žingsnį, G. Kukanauskas iškart nuramino visus, jog baimintis dėl siaučiančių visų virusų nėra reikalo, nes vienintelėje vietoje, kur galima paragauti tikrų, ežerinių stintų, visas kvarabas sunaikina tyras ir švarus mūsų oras bei gera nuotaika. 

Seimo narys G. Kindurys atvežė linkėjimų nuo aplinkos ministro: „Šiais metais net LR Aplinkos ministerija prisidėjo prie Palūšės šventės ir pakoregavo žūklės taisykles, kad galima būtų gaudyti stinteles ne nuo ledo.“

Visi žino ir tai, kad sunkiausia ir sudėtingiausia švenčių dalis – pasirengimas joms. Kad viskas vyktų patogiai, ramiai ir sklandžiai, reikia nuveikti gausybę darbų. Liūto šių darbų dalį nudirbo seniūnas J. Polito su komanda. Tai jie pasistengė, kad prekybininkams erdviau būtų, kad viskas sužymėta, suženklinta būtų, kad laužai degtų ir „bobos“ vietoj stovėtų, kad viskas rūktų kaip iš pypykės. Kitą dalį „nematomų“, bet labai svarbių darbų, pasak A. Gaidelio, nudirbo moterų ketveriukė, kurią, sakė, net ir drausminti reikėjo. O ir kaip kitaip, kai vienoje virtuvėje net keturios moterys sukasi. Taigi, už renginį visų padėka Sigutei Mudinienei (ANP), Danutei Lisauskienei (IKSC), Rasai Juodagalvienei (rajono savivaldybė) ir Daliai Lapėnienei (Palūšės bendruomenė). 

Renginio metu netilo ir muzika. Šventės dalyviai mėgavosi Švenčionėlių meno mokyklos kolektyvo šokių kolektyvo „Lūgnė“ ir vaikų folkloro ansamblio „Erškietėlis“ koncertu.

Apšilę kojas, rankas ir skrandžius, pasisėmę jėgų entuziastai susirinko į dar negirdėtas sausumos „stintos“ traukimo su „bobomis“ ir sunkiausios Palūšės „stintelės“ kilnojimo varžybas. Ir dalyvių, ir sirgalių – net tiršta. Griuvo ir „bobos“, neatlaikę nelygios kovos. Kaip sakė viena varžybų dalyvė, „boba bobai nelygu“, tad vienai visada teks trauktis. 

Atokvėpio ir ypač teigiamų emocijų valandėlei pakvietė VSAT kinologų su tarnybiniais šunimis pasirodymas. Kas jau kas, o šuneliai niekada nestokoja dėmesio, pagyrų, susižavėjusių šūksnių ir plojimų. 

Renginį vainikavo grupės 16 Hz koncertas. Regis, visko buvo į valias: ir pramogų, ir linksmybių, ir gyvos stintos… Tik štai ledo ir sniego taip trūko! Ne vienas ilgai stoviniavo prie fotografijų parodos, kurioje perpasakojamas vienas įspūdingiausių žvejų pasaulio reginių – senovinis stintelių gaudymas, kuriam tebevadovauja legendinis žvejys, Lūšių žuvų tėvas,  Stasys Rastenis.

Įspūdžiai puikūs, daug atradimų, naujų pažinčių ir jau dėliojami planai kitiems metams. 

Reportažą ir renginio žiūrėkite 2020 03 08 Ignalinos TV laidoje „SAVAITĖ“.

Organizatoriai ir partneriai: Palūšės kaimo bendruomenė, Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija, Ignalinos rajono savivaldybė, Ignalinos seniūnija, Ignalinos kultūros ir sporto centras, UAB Aukštaitijos verslo centras, UAB „Trainiškis“.

Rėmėjai: UAB „Kibis“, KŪB „Danalta“, UAB „Užubaliai“, restoranas-kavinė „Žuvėdra“, UAB „Ignolitos mediena“, UAB „Gaudeo Investment“, UAB „Pjūklininkas“,  Baidarių uostas, Palūšės valtinė

Informaciniai rėmėjai: Radijo stotis „Kelyje“, Ignalinos televizija, Ignalinos rajono laikraščiai „Mūsų Ignalina“ ir „Nauja vaga“. 

Autorės ir Ignalinos TV nuotr. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje