Skip to content

Mes ne tik Afrikoje pirmaujame

Kaip smagu, kai Lietuva kur nors pirmauja. Apie tai galima pakalbėti, kai kalbėti nėra apie ką. Pasigirti, kad pagal naują, trupučiuką pataisytą algoritmą procentais nuo kažko Lietuva lenkia kai kurias išsivysčiusias pasaulio šalis. Girdi, ne tik Afrikoje pirmaujame.  

Lietuva, kaip geriausiai koronavirusui pasirengusi šalis, visko turi pakankamai. Ne po vieną ir ne po du. Štai Japonijoje kiekvienai šeimai nemokamai duoda po dvi kaukes. Tiesa, daugkartines. Kaip jos atrodo, nežinau, nes Lietuvoje kaukės vienkartinės. Jas galima naudoti iki trijų valandų, ir medikai, pranešama iš Vilniaus, jų turi pakankamai.

Klaipėdoje mirusios dešimtosios koronaviruso aukos medikės duktė, pati medikė, paprašė šunministrio Verygos nemeluoti apie puikų pasirengimą ir „visakobuvimą“. Nors koks čia melas, ar ne, vienkartinės kaukės taip ir naudojamos, vieną kartą: kai ryte užsidedamos, tai vakare nusiimamos.

Būsima Verygos kolegė, gydytoja rezidentė psichiatrė, iš labdaros fondo gautas kaukes veždama į savo darbovietę sugebėjo dalį jų pavogti. Ir įkėlė į internetą skelbimą, kad parduoda – po 10 eurų už vieną. O kai Andriaus Tapino labdaros fondas tai išsiaiškino ir apsivogusios rezidentės (rašyti „medikės“ nesinori) pavardę paskelbė – tuoj užtarėjų atsirado: kam šito reikėjo, būtų sau dirbusi, būtų tapusi profesionale, gal net ministre.

O Veryga spaudos konferencijas rengia. Apskritai jam sesele reikėjo būti, tokia, kuri sėdi prie ligonio lovos ir guodžia: viskas gerai, nieko baisaus, šiandien tikrai nemirsi. Juk Lietuva pagal tyrimų skaičių procentais nuo gyventojų skaičiaus jau lenkia JAV, Pietų Korėją ir dar kai ką. Kas čia mus taip šmeižia, kad mes reagentų testams neturime, štai kiek atsivežėme.

Tiesa, kažkuris algoritmas truputį koją pakišo: staiga paaiškėjo, kad nepakanka mėginius paimti, dar reikia juos ir ištirti. O esamos laboratorijos gali ištirti jų tiek, kiek gali, ir jokie nurodymai iš Vilniaus neprivers jų padaryti daugiau.

Tada galima išleisti naktinį įsakymą: laikinai nutraukti punktų darbą. Tų pačių, apie kurių atidarymą taip skambiai buvo ištrimituota. Nėra čia ko visus tirti, medikų po saviizoliacijos nespėjame ištirti, o čia kiti dar užsinorėjo. Laboratorijos ne guminės. Taigi Veryga jums ne koks matematikas, o profesionalas, negi jis jums pradės skaičiuoti, kiek testų reikia paimti ir kiek jų laboratorijos sugebės apdoroti.

Veryga bandė suskaičiuoti, kiek Lietuvai reikėtų dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų, ar kaip ten jie moksliškai vadinasi. Mat prie esamų 900 neįvardinti pardavėjai siūlė dar 400. Kol skaičiavo, apsukresni tuos aparatus nupirko. Nieko tokio, juk Veryga yra aiškinęs, kad jeigu ligonių bus daug ir tų aparatų visiems neužteks, vyresnius teks atjungti. Verygos mintį supratau taip, kad vyresnius negu šešiasdešimties metų gelbėti nebeapsimokės. 

Gal todėl, kad pensininkai nei sveikatos draudimo, nei ligonių kasai nemoka, tik nuolat serga ir ligoninės užkemša?

Nieko naujo Veryga nepasakė. Neprisimenate, kas taip anksčiau kalbėjo? Ogi žydai panašiai rūšiuojami buvo. Tiesa, vokiečiai senelius tiesiai į dujų kamerą siuntė, o modernioje Lietuvoje jiems bus leista patiems numirti. Jokios prievartos.

Tiesa, dar yra tobulesnių aparatų, EKMO sistema vadinamų. Jie gali išgelbėti tuos ligonius, kuriems dirbtinė plaučių ventiliacija nepadeda. Bet jų Lietuvoje tik šeši, po tris Vilniuje ir Kaune. Ką čia bekalbėti. Nebent galima pridurti, kad privalomo sveikatos draudimo fonde sukaupta beveik pusė milijardo eurų. Tik šiandien už tuos pinigus jau nebent kokiame prekybos centre apsipirkti galima. Tualetinio, jei rasite.

Kiek Lietuvoje susirgs koronavirusu – mokslininkai jau skaičiuoja. Tik kiek lovų jiems reikės – kažkodėl niekam neįdomu. O juk susirgusiųjų skaičius kasdien dešimtimis didėja, tuo tarpu pasveikusių dar nė dešimties neturime. Klaipėdoje tų „iš anksto paruoštų“ vietų jau trūksta. 

Kokia laimė, kad Verygai nepavyko uždaryti ligoninių rajonuose. Prieš pusmetį žadėjo tai padaryti per kitą kadenciją. Kažin, ar nepakeitė nuomonės? Vienintelė viltis, gal žmonės neleis jam šito padaryti.

O kol Lietuvoje karantinas ir visi privalo laikytis dviejų metrų atstumo vienas nuo kito, seimūnai posėdžiauja sėdėdami šalia. Nuotolinis posėdžiavimas valdžiai netiko, nes tada televizorius jų protingų veidų neparodytų. Kai kas sako – tegul sėdi, taigi jų negaila. Kur tas žmonių geraširdiškumas dingo?

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje