Skip to content

Varnio paslapčių vėrinys: nuo bombų iki mįslingai gaištančių žuvų

Šalia Vidiškių miestelio, besiribojantis su miško eglės genetiniu draustiniu, tyvuliuoja nedidelis Varnio ežeras. Šis kuklus gamtos kūrinys turi turtingą istoriją, nes kas kelis dešimtmečius vienokiu ar kitokiu būdu pritraukia visuomenės dėmesį: tai priverčia sunerimti, nustebti, tai džiaugtis ir net liūdėti. Archyvai fiksuoja net Pirmojo pasaulinio karo įvykius, viena archeologinė vertybė ežero dugne mena ir 200 m. senumo istoriją, o šiandien gyvenantys žmones jau sunerimę dėl naujų. Bene didžiausias vidiškiečių galvos skausmas – dingę vėžiai ežere ir gaištančios žuvys. 

Gaištančios žuvys

Vidiškių miestelio gyventojus sunerimo staiga ežere dinge vėžiai, kurių čia visais laikais buvo į valias, ir ežere plūduriuojančios išgaišusios 5 lydekos. Įvairių versijų ir spėjimų buvo. Žinoma, viena pirmųjų – padidėjęs ežero užterštumas nuotekomis ar net galimas invazinių vėžių naikinimas cheminiais preparatais, kurie pakenkė visai ežero faunai. Dėl šių priežasčių gyventojai kreipėsi į Aplinkos apsaugos inspektorius. 

Ignalinos aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkas Viktoras Ksenzovas atliko visus reikalingus patikrinimus. „Buvome nusivežę valtį ir apiplaukėme visą ežerą, patikrinome vandenį, jo temperatūrą. Ji atitiko normas. Jei vanduo būtų šiltesnis, galėtum įtarti natūralias ežero problemas, užžėlimą, puvimą ar panašiai. Radome 5 lydekų gaišenas. Kadangi tai nebuvo lokaciniai židiniai, žuvys skirtingo amžiaus, skirtingo suirimo, be mechaninių pažeidimų, tai vienintelė pateisinama žuvų nugaišimo priežastis – užsitęsę nerštai. Praėjusi žiema ir pavasaris pakoregavo ir žuvų bei gyvūnų elgseną, prie kurios jie dar neprisitaikę, o prasidėjęs ir vėl sustojęs nerštas, turėjo neigiamų pasekmių žuvims. Kadangi žuvys buvo nugaišę skirtingu laiku ir dalis jų taip stipriai suirę, kad neįmanoma jų paimti transportuoti, mes negalėjome jų perduoti Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, kad būtų atlikti išsamūs tyrimai.

Patikrinome ir valymo įrenginius, lietaus nuotekų sistemą. Jokių pažeidimų nerasta. 

Šį ežerą nuomoja Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Ignalinos skyrius. Jiems duotas nurodymas nuolat stebėti pokyčius Varnio ežere, o pastebėjimus nukrypimą iškarti informuoti mūsų inspekciją“, – paaiškino V. Ksenzovas. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje