Skip to content

Ar skruzdės gali tapti įdomios egzotinių gyvūnų mylėtojams

Dauguma gyvūnų mylėtojų pripažįsta tik kates ir šunis. Bet yra dešimtys ar net šimtai gyvūnų rūšių, kurie verti nemažesnio dėmesio, nei paminėti gyvūnai. Dauguma galvoja, kaip kovoti, norint atsikratyti, tarkime skruzdėmis, o ne laikyti, jas auginti, kaip įdomius augintinius. Vis dėlto nesakykime kategoriško ne.

Iš skruzdžių biologijos. Jos priklauso vabzdžių klasei, plėviasparnių (kaip ir bitės, vapsvos) būriui. Skruzdės pasirodė Žemėje prieš 140 mln. metų, o žmonių giminė – tik prieš 1,5 mln. metų. Paplitusios visuose žemynuose, išskyrus Antarktidą. Jei pasvertume visas skruzdes, jų biomasė būtų kaip visų žmonių, gyvenančių Žemėje. Pasaulyje priskaičiuojama apie 14 tūkst. skruzdžių rūšių, o Lietuvoje – apie 40 rūšių. Mokslas apie skruzdes vadinamas mirmekologija. Esant tiek daug skruzdėlių rūšių, tarp jų rasime ir naudingų, ir žalingų suprantamu mums požiūriu. 

Daugelyje karšto klimato šalių tam tikrų rūšių skruzdėlių kiaušinėliai, lėliukės ir net suaugę individai gyventojams yra delikatesas. Visi esame matę ekranuose, kaip skruzdėles ir termitus „medžioja“ šimpanzės, skujuočiai (pangolinai), skruzdėdos. Kas laiko dekoratyvinius sparnuočius, skruzdžių perai yra tiesiog neprilygstamas lesalas. Dažniausiai pas mus sutinkamos miškinė rudoji, juodoji sodinė, raudonoji, bene skaudžiausiai ,,kandanti“ skruzdžių rūgštimi, medžiuose gyvenanti juodoji skruzdėlė ir kt. Skruzdėlės maitinasi įvairiausiu maistu, labiausiai mėgsta angliavandenius, gali ,,melžti“ amarus, auginti požemiuose grybus, išnaudoti kitas rūšis, priverčiant jas vergauti ir pan.

Nemažai šalių, kur egzotinių gyvūnų augintojai skruzdėles veisia kaip egzotinius gyvius, ne visas, tam tikras jų rūšis. Labiausiai  veisiamos Messor structor rūšies skruzdės. Jos lengvai auginamos, yra kilusios iš stepių, pusdykumių kraštų. Laikomos specialiuose narveliuose – formikariumuose. Norint auginti, galima internetu atsisiųsti iš Lenkijos, Vokietijos, kaina nuo 10–15 iki 1000 ir daugiau eurų, priklausomai nuo rūšies. 

Yra jau ir Lietuvoje skruzdėlių augintojų. Labai rekomenduojama vaikams nuo 8 iki 12 metų, jei laikantiems kates ir šunis reikia skirti laiko jų priežiūrai, tai skruzdėlėms užtenka per parą skirti keletą minučių laiko. Galima laikyti ir mūsų krašte sutinkamas skruzdėlių rūšis, tik reikėtų pasirūpinti, kad jos žiemą turi miegoti, nes joms žiema – ramybės periodas.

„Šiaulių krašto“ nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje