Skip to content

Kas kam svarbu šalia mūsų

Na štai, jau tikra vasara – vaikučiams į mokyklą nebereikia eiti. Tiesą sakant, vaikščiojimas karantino mėnesiais įdomus buvo: būdavo, išjungia mokinukas kompiuterį, sakydamas: šiandien į antrą pamoką neisiu. Ryšio nėra.

O vyriausia mano anūkėlė jau ir išleistuves atšventė. Ne Lietuvoje, žinoma, važiavo visa klase į Latviją, kažkur už Liepojos. Mat pas kaimynus aštuoniolikmečiai – suaugę žmonės, o pas mus – kariuomenėje tarnauti galima, o šampano taurės pakelti – ne. 

Ta proga pasidalinsiu jau gana senu gandu: sako, kad vieną ministrą iš anoniminių alkoholikų klubo išmetė. Pasakė jam, girdi, tu jau nebe anoniminis, visi tave pažįsta, tau pas mus ne vieta. Ar tai tiesa – nežinau, bet patikrinti negaliu, aš tam klubui nepriklausau – todėl ir ministro pavardės neminiu.

O alkoholio tauta ne tik į Latviją, bet jau ir į Lenkiją patraukė. Lenkai net euro neįsivedė, taigi nuo Europos labai atsilikę, o daug kas pas juos pigiau. Valdžia aiškina, esą tai todėl, kad ten pėvėemas mažesnis. Buvo ir pas mus mažesnis, bet prieš dešimt metų, per aną krizę, Kubiliaus (Kubyyyliaus) naktinė reforma jį padidino, todėl vargšams lietuviams už viską tenka brangiau mokėti.

Taigi, rodos, dešimt metų praėjo. Buvo naujieji komunistai valdžioje, dabar valstiečiai valdžioje – imtų ir nebe naktį, o dieną grąžintų ankstesnį PVM bent jau maisto prekėms. Bet ką tada dėl visų bėdų kaltinsi? Geriau kalbėti apie patriotizmą ir raginti pirkti prekę lietuvišką. Tik bėda, kad Lenkijoje maistas ne tik pigesnis, bet ir skanesnis. Štai, karantino proga duktė iš Vilniaus, iš didelės parduotuvės lenkiškos karšto rūkymo šoninės atvežė. Būtų Ignalinoje tokios – niekad lietuviškos nepirkčiau…

Seimūnai vis naujas idėjas siūlo, tautą pamaloninti nori. Štai grupė narių su Šalaševičiūte „ant pryšakio“ pasiūlė, skiriant valstybines pensijas, neatsižvelgti į vaikų teistumą. Mat dabar antro laipsnio valstybinę pensiją gauti teisę turi išauginę 5 ir daugiau dorų vaikų. Ten yra daug sąlygų dėl teistumo, tarp jų – tokia pensija neskiriama, jeigu šeima turėjo socialinės rizikos šeimos statusą. Tai „grupė narių“ siūlo į tai neatsižvelgti – pagimdei, o kaip tu juos auginai ir kas išaugo, tai jau, girdi, nesvarbu.

Įsivaizduokite, sėdi du žmogžudžiai, vienas Pravieniškėse, kita Panevėžyje. Valstybė į pasimatymus vežioja, kasmet po vaikelį pagimdo, valstybė užaugina, gailestingi teisių gynėjai išrūpina laisvę – o čia jau ir valstybinė pensija laukia. Užtat rinkėjai būtų dėkingi, ar ne, ponia Šalaševičiūte su grupe draugų?

Tiesa, dar siūloma valstybines pensijas indeksuoti. Mat į pensiją išėję politikai ir teisėjai per mažai gauna… Ir tie, kurie siūlo apskritai valstybinių pensijų atsisakyti ir palikti vieną, uždirbtą, gali nusiraminti: Konstitucinis Teismas tikrai nuspręs, kad tai būtų antikonstituciška.

O pasaulyje riaušės nerimsta. Mūsų žiniasklaida atkakliai vadina jas protestais. Las Vegase juodaodžio šūviu sunkiai sužeistas lietuvių kilmės policininkas Shay Mikalonis – protestai… Kanadoje sulaikomas juodaodis pasipriešino, atėmė iš policininko elektros šoko įtaisą, panaudojo jį „pagal paskirtį“ ir buvo nušautas – protestuotojai sudegino restoraną, nors šis pastatas buvo niekuo dėtas, policininkas buvo atleistas iš darbo, o policijos vadė atsistatydino… Vaizdelis iš Anglijos – juodaodžiai pargriauna ir spardo policininką – protestai…

Lietuvoje aktyviai svarstoma, teisingai buvo protestuojama Vilniuje ar ne. Ir aiškinama, kad jaunimas geriau tokius dalykus supranta… Tik kažkodėl plakatai mitinge vis angliškai buvo surašyti. Gal tuo stebėtis nereikia, gal tiesiog jaunimas lietuviškai rašyti nebemoka.

Nors prisimenu, jau daugiau kaip prieš 30 metų mes irgi plakatus nelietuviškai rašydavome: „Čemodan – vokzal – Rossija“. Čia buvo skirta tiems atėjūnams, kurie mus gyventi bandė mokyti. Ir tada niekas mūsų nacionalizmu nekaltino. 

Dabar žiniasklaida noriai „suteikia tribūną“ atvykėliams, kurie čia atvažiavę organizuoja mitingus, bando mus mokyti, kaip mums kovoti su rasizmu. Sakau, gal tokiems irgi, reikėtų panašų plakatą parodyti: „Sutcase – station – America“. Arba vietoj Amerikos kitą šalį ar žemyną įrašyti.

Juodaodžių rėmėjai Vilniuje mitingavo su šūkiu „Juodųjų gyvybės svarbios“. Įdomu bus pažiūrėti, kaip bus pasakojama ir rašoma apie penktadienį Vilniuje numatytą mitingą, kuris vyks su šūkiu „Lietuvių gyvybės svarbios“. Tiesiog – įdomu, kas kam svarbu.

A. Didžgalvio nuotr. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje