Skip to content

Gražiai gyvename, ar ne?

Arminė NORKĖ (Mažulonys)

Valstybinio radijo pasiklausius, gyvenimas daug gražesnis atrodo. Ir problemos, jeigu ir kokios atsiranda, menkesnės. Sakysim, užsiveda svarstyti, gerai ar blogai, kad Vilniuje į Lukiškių aikštę valdžia smėlio pripylė ir „pliažą“ įrengė. Aišku darosi, kad Lietuvoje gyventi gera, jeigu nėra daugiau apie ką kalbėti.

Tiesa, kiek visas tas malonumas, įskaitant smėlio atvežimą, persirengimo kabinų ir visokių gultų sukalimą, kainavo, ir kiek dar kainuos smėlio išvežimas, ir kas už tai sumokės, nesakoma. Čia Lietuvos mastu smulkmenos. Ar ne?

Dar radijas apie politiką pašneka, apie tai, kad kokia nors partija, ruošdamasi Seimo rinkimams, savo sąrašą reitinguos. Bet apie tai, kaip buvo sureitinguota, kokios pavardės viršuje atsidūrė, dažniausiai pamirštama pasakyti. Žinote, karšta šiomis dienomis buvo, ieškok, kas ten kur darosi, – paskaitai vakare rytines žinias, ir visi patenkinti.

Negali sakyti, kad pasaulio naujienų per radiją neišgirsi. Apie tai, kaip juodieji protestuoja prieš rasizmą, kaip jie nusikaltėlį, teistą už nėščios moters apiplėšimą (ne, apie tai radijas nesako), iškilmingai palaidojo – apie tai daug šneka. Apie verčiamus paminklus „kolonizatoriams“, pradedant Kolumbu, irgi. Ir apie lietuvius, kurie nelieka tam abejingi, irgi.

Aną dieną pasiskaičiau viename portale apie tokių kovotojų prieš rasizmą ir policiją siautėjimą Vokietijoje, Štutgarte. Daužomos mašinos, plėšiamos parduotuvės, plytgaliai ir buteliai svaidomi į policininkus.

Sakau, radijo pasiklausysiu, gal net iš įvykio vietos reportažas bus. Aštuntos valandos žiniose – nieko. Vėliau – irgi nieko. Tarsi nieko nebuvo. 

Svarbiausia, jog neprikiši, kad neteisingai nušviečiami įvykiai. Niekas nieko nesumelavo, tiesiog nepasakė, žurnalistams pasirodė, kad tai nesvarbu. Dabar, žinote, žurnalistams niekas nenurodinėja, apie ką kalbėti, jie patys atsirenka. Valstybiniame radijuje – apie tai kas valstybei svarbiausia. 

Apie tai, kad verčiami paminklai „kolonizatoriams“, kalbama. Apie tai, kad toje pačioje Vokietijoje pastatytas paminklas Leninui, tylima. Jeigu ne užsienio žiniasklaida, šį kartą „Euronews“, nieko apie tai ir nežinočiau. Kaip ir apie tai, kad tokį paminklą statyti leido teismas. Štai kur visiška laisvė. Įdomu, Hitleriui paminklą pastatyti Vokietijos teismas leistų? 

Ne, laisvė yra pasirinktinė. Štai tokios laisvės ir mums reikia. Iš tikrųjų, kam kalbėti apie vėl „klaidžiojančią po Europą komunizmo šmėklą“? Geriau gąsdinti tautiečius dešiniaisiais populistais. Pastebėjote, kad tautos skaldytojai visada yra tie dešinieji populistai, ir Lenkijoje, ir Vengrijoje, beje, ir Lietuvoje. 

O suvienyti tautą, tai nuolat kartojama, gali tik buvę ir naujieji komunistai. Vieno tokio vienytojo mirties dešimtmetis praėjusią savaitę buvo paminėtas, to, kuris trispalvę skuduru vadino, o meilužei „bufetavai“ ar ne dešimties aukštų viešbutuką padovanojo. Šio vienytojo radijas nepamiršo.    

Apie tai, kad mitinguotojai niokoja bažnyčias ir sinagogas, irgi tylima. Gal todėl, kad reikėtų pasakyti, jog kovotojai prieš rasizmą mečečių neliečia, o tai jau būtų rasizmas, ar ne? O jums neįdomu, kodėl neliečia? Radijui neįdomu. Geriau apie tai nekalbėti. Juk dar kas nors gali paklausti: o ar visa tai – ne Vokietijos kanclerės Angelos Merkel, siūlančios prieglobstį visiems vakarietiško gyvenimo būdo ištroškusiems, politikos vaisiai? Dar, ko gero, lietuviai paseks „dešiniųjų populistų“ pavyzdžiu ir nenorės suteikti prieglobsčio pabėgėliams. Nors, beje, tiems pabėgėliams ne bet kokio prieglobsčio reikia, jie, tamsūs afrikiečiai, savo teisesnio geriau, negu mes čia Europoje. 

O A. Merkel politikos vaisiai tokie, jie buvo išrašyti plakatuose, su kuriais protestuotojai, arba tiesiog banditai, ėjo plėšti ir siautėti. Ši kartą neversiu, tikslus vertimas, sakoma, padoriame laikraštyje netinka, gal tie, kurie angliškai nemoka, kaimyno ar anūkų pasiklaus. Taigi, protestuojama su žodžiais „Fuck the police!“ „Fuck the system!“ „All cops are targets“.

Bet užtat Lietuvoje elektra pinga. Nuo rytdienos. Valdžia džiaugiasi, artėjant rinkimams, tai dar ne kartą tikrai bus prisimenama. Tiesa, prieš tai elektra du kartus, pernai ir šiemet, brango po 15 proc., o dabar pinga 10 proc. Bet kad brango, valdžia nekalta, o kai pinga, tai valdžios nuopelnas, ar ne?

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here