Skip to content

Nežiniuko pasvarstymai

Didžiausias galvos skausmas lietuviams, didžiausia problema Lietuvoje, prieš kurią visos kitos tiesiog nublanksta, tai, kaip ne kartą rašiau, poilsis: atostogos, kelionės. Įsijungi radiją ir girdi: vargšai lietuviai šiemet negali nuvažiuoti pailsėti, o juk jie tokie pervargę, persidirbę, nebegali, o pačioje Lietuvoje pailsėti nėra kur, čia ir oras ne tas, ir kainos per didelės.

Šiaip jau girdėjau, kad lietuviai, pigesnio poilsio ieškodami, pas kaimynus latvius važiuoja. Ar žmonės ten ne tokie godūs, ar dar kas. Tai pas mus užkeltos kainos „paaiškinamos“ tuo, kad per tris mėnesius reikia visiems metams „užsidirbti“, o ten kurortuose žmonės dar ir kitą užsiėmimą turi. Bet šiais laikais net pas kaimynus nuvažiuoti – didelė rizika, valdžiai šaus į galvą, uždarys sienas, ir kukuok šaltame kurorte.

Todėl pervargusieji kol kas poilsį Lietuvoje renkasi. Radijas pritaria: gerai, reikia kelti šalies ir regionų ekonomiką. Išeitų, ir Ignalinos ekonomiką turistai turėtų pakelti, ji, Ignalina, irgi jau vos ne kurortas, net kažkokį statusą turi. Atsiprašau, kad tiksliai tų dalykų nežinau, nes daugiau turistų čia poilsiauja ar mažiau – kažkaip nejaučiu. Kol į miestelį neišsiruošiu.

Kai atvykėlių Ignalinoje padaugėja, pajunti, vos susiruošęs į kelionę. Paprastai ignaliniečiai neskuba, tad jeigu tave, važiuojantį leistinu greičiu, pradeda lenkti viena mašina po kitos, žinai: atvyko atostogautojai. Jie visada kažkur vėluoja, gal ilsėtis skuba, todėl lekia, kaip Vilniuje pratę.

Taigi pirmas kurortinio sezono požymis – lakstančių padaugėjimas gatvėse. Ar rajono gyventojai turi iš to kokios nors naudos? Nežinau, nebent benzino daugiau parduodama. Ar mokesčiai nuo to į rajono biudžetą sukrenta? Nežinau, o gaila.

Kitas požymis kurortinio sezono požymis – pailgėjusios eilės Ignalinos prekybos centruose. Šiaip, norėdamas laisviau apsipirkti, į visokias „maximas“ sekmadienį važiuoji, bet kai ateina vasara, eilės prie kasų gerokai pailgėja, taigi ir sugaišti ilgiau tenka. 

Sprendžiant iš pilnų vežimėlių, poilsiautojai valgo daug. Sprendžiant iš poilsiautojų liemens apimčių – ne tik poilsiaudami. Taigi parduotuvių savininkai, kurie ne visi net Lietuvoje gyvena, naudos iš to tikrai turi.  Ar turi iš to naudos Ignalina? Vėlgi nežinau, bet girdėjau, kad mokesčiai mokami ten, kur pagrindinis biuras, kitaip tariant, buveinė. Išeitų, nuo pirkinių Ignalinai nė cento nenubyra.  

Iš tų poilsiautojų, kurie ilgesniam laikui atvažiuoja, naudos dar turi visokių kaimo sodybų savininkai. Sakoma, kad šiemet jiems gyvenimas saldesnis. Deja, ne visiems, tie, kurie savo sodybas buvo visokiems „korporatyvams“ ir „seminarams“ (mėgsta mūsų šalies valdžia ir jos klerkai seminarus gražiose vietose rengti) pritaikę, tiems prastai, dideli susibūrimai, ko gero, į kitus metus keliasi, o gal dar toliau.

Manau, kad sodybų savininkai bent jau visus mokesčius moka, bet vėlgi nežinau, kiek rajonui atitenka ir ar atitenka. Vėlgi gaila.

O iš tų poilsiautojų, kurie savaitgaliui atvažiuoja, naudos, man atrodo, mažiau negu žalos, jeigu jos apskritai yra. Savaitgaliais palapinių ežerų pakrantėje pristatyta – geriau į tą pusę nė neiti. Visi stengiasi ne tik save, bet ir kaimynus palinksminti, todėl garsiai pagroja. 

Beje, kai poilsiautojai išvažiuoja, irgi prie ežero geriau neiti. Prieš porą dešimtmečių paežerėse, nuošalesnėse vietose, dar buvo statomos tokios būdelės, tupyklomis vadinamos. Girdėjau, kad, vykdant visokias Briuselio direktyvas, tokios būdelės buvo uždraustos kaip neekologiškos. Todėl dabar poilsiautojai gamtinius reikalus atlieka gamtiškai, gamtoje po krūmu. 

Neskaniai parašiau? O manote, kad prie ežero skaniau kvepia?

Tai štai, dabar ir galvoju, yra man naudos iš poilsiautojų ar ne? Kad tiesioginės nėra, tai aišku. Bet ar apskritai kas nors ignaliniečiams nuo to tenka? Sakyčiau, ne, bet jeigu klystu – pataisykite mane. Įdomu būtų tuos rajonui atitenkančius centus (ar net eurus) suskaičiuoti. Gal čia kas nors galėtų man ir kitiems skaitytojams padėti?

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje