Skip to content

Registrų Tvanas ir ministerių poilsis

Arminė NORKĖ (Mažulonys)

Šiandien, pirmadienį, skambinsiu šeimos gydytojai – gal išrašys vaistų knygutėje, kaip anksčiau, kai gyvenome nemodernioje visuomenėje. Nes šiandien, pirmadienį, sueina savaitė, kai kažkaip labai laiku nulijęs lietutis, kuriam kada nors gal bus suteiktas Registrų Tvano pavadinimas, užpylė Registrų centro serverinę, nuplaudamas visus negerus ankstesnės negeros centro valdžios darbų pėdsakus. 

Ir šį pirmadienio rytą jau pranešta, kad Registrų centro komanda „bandys“ kreiptis pagalbos į gamintoją. Ką tai reiškia, patys suprantate. Belieka sužinoti, kiek tai kainuos. Kas sumokės – na, galų gale, dabar pinigų ir pasiskolinti galima, palūkanos nedidelės. Kur milijonas,  ten ir dešimt, dar ir apie balsavimą internetu reikia pagalvoti, gerai viskas nuplaunama…   

Tiesa, ta ankstesnė centro valdžia, kuri bloga, valdė jau senokai, jau dveji metai, kai ankstesnį vadovą pavertė dabartinis, Saulius Urbonavičius, turintis vadovavimo patirtį, sugebėjęs per tuos dvejus metus pasiruošti darbams, kuriems jie ketino dėti visas pastangas. Štai taip. Nors anksčiau S. Urbonavičius vadovavo STT, kuri tarsi turėtų dirbti konkrečius darbus, bet atsakinėti į žurnalistų klausimus nieko nepasakydamas puikiai išmoko. 

O gal ten šito meno ir išmoko? Per „Info TV“ girdėjau, kaip, pavyzdžiui, į klausimą, kiek žmonių dirba užlietoje serverinėje, bandydami sutvarkyti ją, S. Urbonavičius atsakė, kad dedamos visus pastangos. Atsakymo į klausimą, kada pradės veikti e-sveikata, esmė buvo ta pati: dedamos visos pastangos.

Nežinau, ką S. Urbonavičius iš tikrųjų deda ir kur, bet rezultatas tas pats: e-sveikata, kuri turi būti atstatyta per 8 valandas, neveikia iki šiol. Tūkstančiai žmonių, kuriems gyvybiškai reikalingi vaistai, negali jų gauti. Teisingiau, gali, nunešę į vaistinę pakuotę, bet turi mokėti už vaistus visą kainą, ir tų išlaidų jiems jau niekas nebekompensuos. Kiek tokių jau buvo – niekas neskaičiuoja.

Kiek žmonių anksčiau laiko nukeliaus į aną pasaulį, irgi niekas neskaičiuoja. Kaip ir kiek žmonių šiemet mirė nuo visų kitų ligų. Kiek mirė nuo koronaviruso, žinome, kiek mirė nuo kitų ligų, su kuriomis ankstesniais metais Veryga taip atkakliai kovojo, nežinojome iki Registrų Tvano ir kažin ar dabar greitai sužinosime. Lietutis viską nuplovė.

Ką gi tokiu metu, kai žmonės negauna vaistų, veikia sveikatos ministras? Atostogauja. Gal guli kur ant smėliuko, skambalus išvertęs. Kas jam tie vaistai, kas jam žmonių permokėti pinigai. Užtat ligonių kasa mažiau išlaidų turės. Atostogauja pilietis. Tiesa, paprašyti didesnių galių Veryga ir per atostogas sugebėjo: pasiūlė, kad sveikatos ministrui būtų suteikti įgaliojimai pačiam, be niekieno pritarimo, įvesti privalomą kaukių nešiojimą. Žmonės su kaukėmis tyliau kalba.

Prieš išeidamas į atostogas, Veryga dar spėjo „pastebėti“, kad kai kurios ligoninės neteikia paslaugų, nes neturi specialistų. Kaip , pavyzdžiui, Ignalinos ligoninė. Atsidarykite sergu.lt ir suskaičiuokite, kiek specialistų Ignalinos ligoninėje vietinių ir kiek atvažiuojančių. O atvažiuojantiems tas pats Veryga uždraudė važinėti, taip pasmerkdamas mažesnes ligonines. Nesugebėjo „ligoninių pertvarkos“ per Seimą prastumti – čia taip laiku pandemija užgriuvo. Dabar žada: kitoje kadencijoje tvarka bus.

Bet kaip privačios gydymo įstaigos sugeba savo darbų apimtį iki 120 proc. padidinti, o „valdiškų“ darbų – vos 20 proc.? Pažiūrėjau Medicinos diagnostikos ir gydymo centro  gydytojų sąrašą – ten dirbančių dar ir kitose vietose tikrai ne mažiau, negu Ignalinos ligoninėje, bet ten kažkaip susitvarkoma. Ten ir per karantiną pacientai buvo priimami.

Kaip Veryga sugebėjo sudaryti tokias sąlygas „valdiškoms“ ligoninėms, kad jose sergančių nebūtų, ir kitokias privačioms, kad tie ligoniai, kuriuos jau visiška bėda prispaudė (ir, žinoma, kurių kišenėse euriukų atsirado), turėtų kur gydytis?

Iš šito išplaukiantis klausimas: o kas laukia Ignalinos ligoninės, jeigu ligoniams bus leista įeiti į ją, bet nebus leidžiama atvažiuoti gydytojams? Kas ją galės išgelbėti? Kas bus kaltas, kada ji užsidarys (bus uždaryta)?

Ekonomikos ir inovacijų ministro Rimanto Sinkevičiaus išmintis: atsakomybės klausimas yra paskutinėje vietoje. Čia jis apie Registrų Tvaną, bet tinka ir visoms kitoms užtvindytoms ir nuplautoms problemoms, tarp jų ir sveikatos.

Beje, o ką premjeras? Na, premjeras irgi atostogauja. Ne penkias savaites, trumpiau. Gal jis mažiau nusipelnė Lietuvos liaudžiai.

LRT nuotr. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here