Skip to content

Krašto amatai ir tradicijos Paliesiaus dvare

Vlada PENIKAITĖ

Paliesiaus dvare rugsėjo 22 d. pradėtas  įgyvendinti projektas „Puoselėjame Ignalinos krašto tradicinius amatus ir folklorą“. Įvyko pirmasis renginys, kuriame jaunimas mokėsi amatų, šoko ir dainavo Ignalinos krašto dainas. 

Paliesiaus dvare trisdešimt jaunuolių iš Ignalinos r. Didžiasalio „Ryto“ gimnazijos ir Vidiškių gimnazijos mokėsi amatų, pasirinkę jų mėgiamą sritį. Penki Ignalinos krašto amatininkai dalinosi sukaupta patirtimi ir nuoširdžiai džiaugėsi, kad mokiniai gilinasi į darbus, patys puikiai atlieka užduotis. Vėlimo paslapčių mokė sertifikuota amatininkė Marijona Lukaševičienė iš Šiūlėnų, lėlių rišimo – meistrė Ema Trapikienė iš Ceikinių, keramikos dirbinių – amatininkė Jolita Bužinskienė iš Daugėliškio, tapybos ant medžio – dekoruotoja Virginija Stasiūnaitė iš Guntauninkų, drožybos paslapčių – skulptorius Jonas Grunda iš Ignalinos. 

Paskui visus linksmino ir dainų bei šokių mokė ansamblis „Serbenta“ iš Ceikinių ir Mielagėnų ansamblis „Volungė. 

„Džiugu, kad jaunimas noriai išbandė po kelis amatus, namo išsivežė gražių darbų, pagamintų savo rankomis“, – džiaugėsi Ema Trapikienė iš Ceikinių, kurios rišamos lėlės žavėjo ir merginas, ir vaikinus. Tradiciškai didelio dėmesio susilaukė veltinis, keramika, tačiau populiarumu neatsiliko ir drožyba. Šarmingasis skulptorius Jonas Grunda vaikinus mokė, kaip dirbti su medžiu, kaip išgauti jo grožį. Dekoravimas, kurio mokė Virginija Stasiūnaitė, irgi subūrė didelį būrį jaunimo, nes išmokti dekoruoti, išmokti naujam gyvenimui prikelti senus daiktus šiuo metu yra ypač populiarėjanti veikla, kurią daugelis jau pavertė ir pelningu verslu.

Sertifikuota amatininkė Marijona Lukaševičienė iš Šiūlėnų įsitikinusi, kad jaunimo pažintis su tradiciniais  amatais yra labai naudinga, nes kiekvienas žmogus turi pažinti savo kraštą, jo kultūrą, papročius ir amatus. Keramikė Jolita Bužinskienė džiaugiasi, kad keramika domisi vis daugiau mokinių ir suaugusių, nes molis suteikia daug džiaugsmo ir ramybės, o savo rankomis sukurti darbai yra nepaprastai jaukūs. 

Senieji amatai suteikia jauniems žmonėms žinių, o kartu pastūmėja naujoms idėjoms. Gal kuris iš renginyje dalyvavusių jaunuolių taps žinomais amatininkais ar menininkais, gal šis ir panašūs renginiai, kūrybinės dirbtuvės suteiks postūmį renkantis profesiją ar gyvenimo kelią.  

Šio projekto pirmasis renginys įvyko, liko dar du. Juose dalyvaus kiti mokiniai, kad kuo platesnis jaunų žmonių ratas susipažintų su krašto tradicijomis ir jas puoselėtų. Kada vyks kitas renginys, sunku pasakyti, nes dabartinė pandemija gerokai koreguoja planus. Tačiau viskam aprimus, kuomet tik bus galima saugiai susirinkti ir mokytis, vėl bus surengtos tikros amatų šventės.

Nuotraukose – renginio akimirkos.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here