Skip to content

Kaimynių ginčas dėl 35 cm valstybinės žemės

Redakcija gavo popierinį, ranka rašytą laišką iš Miško gatvės, jo autorė – ponia Asta R. Laiško esmė – seniai besitęsiantis konfliktas su kaimyne per tvorą Vida Š. Kaimynų konfliktai, deja, dažnas reiškinys. Taigi, dėl ko kaimynių taką juoda katė perbėgo šįkart? 

Asta R. rašo: „Istorija prasidėjo nuo to, kad Vida Š. man pradėjo priekaištauti, esą apie 30 cm pločio žemės juosta išilgai mano kiemo priklauso jai. Kitaip sakant, aš esą savo kiemą padidinau jos žemės sąskaitą. Po ilgų ginčų kaimynė pasikvietė matininką Darių Čeponį, kuris, viską apžiūrėjęs ir sutikrinęs su žemės planais, pasakė, kad jokių pažeidimų nėra. Kaimynė savo teritoriją nuo mano kiemo atsitvėrė tvora, aš dėl jos jokių pretenzijų neturiu.

Tačiau tuo ginčai nesibaigė. Vida Š. savo teritoriją kita tvora atsitvėrė ir nuo gatvės pusės. Manau, kad ji neteisėtai savo valdas padidino 35 cm rėžiu žemės, priklausančios valstybei. Tai matyti pagal išlikusias žemės matavimo žymes. Dėl to kreipiausi į rajono Žemėtvarkos skyriaus vedėją Arvydą Bagdoną. Jis atsiuntė žemėtvarkininką, tačiau kaimynė jam „užkalbėjo dantis“, nuvedė ne ten, kur yra pažeidimas ir situacija iki šiol nepasikeitė. Todėl kreipiuosi į „Mūsų Ignalinos“ redakciją, gal jūs padėsite išspręsti šį ginčą.“

Nuvykus į vietą, abi kaimynės laikėsi savo tiesų. Asta R. parodė likusias buvusio sklypo žymes, Vida Š. vedė į savo kiemą ir rodė, pasak jos, išties teisingas sklypo ribas. Neturint žemės planų suprasti, kuri kaimynė teisi, neįmanoma. Todėl kreipiausi pas jau minėtą skyriaus vedėją A. Bagdoną, kuris situaciją taip paaiškino: „Ar Vida Š. išties savo valdas išplėtė valstybinės žemės sąskaita – vienareikšmiškai tvirtinti negaliu. Pasižiūrėjus vietoje, tarsi taip ir yra, tačiau reikalingi geodeziniai matavimai. Be jų šie kaimynų ginčai nesibaigs. Geodezinius matavimus turi atlikti Vida Š., tačiau kaip ją tuo įtikinti, nežinau. Geodezininkų Ignalinoje užtenka, matavimai nebrangūs, kainuotų apie 30 eurų. Po jų būtų sukalti nauji riboženkliai ir konfliktas baigtųsi. Žinoma, jei paaiškėtų, kad Vida Š. išties prie savo kiemo prisijungė valstybinės žemės, tvorą jai reikėtų perstatyti. Kad reikalingi geodeziniai matavimai ir nauji riboženkliai, abi kaimynes informavau raštu. O galimi žemės ribų skirtumai atsirado dėl to, kad Vidos Š. matavimai buvo atlikti dar pagal tarybinę matavimo sistemą. Nuo 1994 m. matavimai atliekami pagal Lietuvos koordinačių sistemą, kuri nuo tarybinės kažkiek skiriasi.“

Skyriaus vedėjas dar nusistebėjo, kad jo darbo praktikoje gal pirmas atvejis, kai ginčas tarp kaimynių vyksta ne dėl savos, o dėl valstybinės žemės. Pagirtinas toks Astos R. pilietiškumas.

O Vida Š. įsitikinusi savo tiesa, jokių matavimų atlikti ir naujų riboženklių statyti nenori, o priversti ją tai padaryti niekas negali. Tokio nenoro priežastis slypi gal ir jos baimėje, kaip pati prasitarė – o kas jai išlaidas atlygins, jei tvorą tektų perstatyti?

Tačiau be geodezinių matavimų konfliktas nesibaigs. Ir ką čia gali tokioje situacijoje patarti ar padaryti. Artėjančios Kalėdos – susitaikymo, skriaudų atleidimo metas, tad belieka tik palinkėti – kaimynai, gyvenkite draugiškai.

P. S. Ir kelios, turbūt, ne itin realios versijos: pirma, jei jau tie matavimai tokie nebrangūs, gal atsirastų geodezininkas, kuris nemokamai atliktų tuos matavimus ir taip sutaikytų kaimynes, antra, gal dėl taikos ir ramybės abi konflikto pusės lygiom dalim susimokėtų geodezininkui.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje