Skip to content

Sandarios nuotekų surinkimo talpyklos, rezervuarai srutoms nedideliems ūkiams

MI informacija

Kiekvienas naujai įsikuriantis namų ūkis, o taip pat ir kiekvienas ūkininkas turės pasirinkti ir nuspręsti, kaip bus apdorojamos darbo proceso rezultatu atsiradusios nuotekos. Vienas paprasčiausių ir populiariausių būdų – prisijungimas prie centralizuotos kanalizacijos, kuri šiuo metu yra plačiai prieinama. Tačiau tokia galimybė tikrai yra ne visur, tad tinkamai pasirūpinti namų ūkio nuotekų ar nedidelio ūkio srutų surinkimu, saugiu likvidavimu, perdirbimu ir išvalymu, gali tapti sunkia užduotimi. Tinkamas nuotekų surinkimo ir apdirbimo būdas užtikrina ne tik vartotojų komfortą ir sklandžią ūkinę veiklą, bet ir aplinkosaugą. Vienareikšmiškai, nuotekų sistemos privalo būti įrengtos profesionaliai ir patikimai, jog ūkio vystymas, įrenginių naudojimas nekeltų grėsmės nei aplinkai, nei žmonėms ar gyvūnams. 

Kaip tinkamai pasirūpinti ūkio nuotekomis?

Kad nuotekos nesukeltų papildomų problemų ir nepatogumų, reikia tinkamai įvertinti jūsų ūkio dydį ir rasti optimaliausius sprendimus, kaip greitai bei saugiai jas pašalinti. Nuo skirtingos ūkinės veiklos rūšies, priklausomai ir nuo ūkio dydžio, atsiranda nevienodi nuotekų kiekiai, todėl kiekvienu atveju, poreikį reikės apskaičiuoti individualiai. Bendra rekomendacija visiems – konsultuotis su specialistais, kurie įvertinę jūsų veiklą ir konkrečius poreikius bei vietovės galimybes, galės pasiūlyti būtent jums pritaikytą sprendimų ir veiksmų planą.

Nuotekų surinkimo talpyklos

Tai didelio tūrio sandarūs įrenginiai, kuriuose galima kaupti įvairaus tipo buitines, komunalines, srutines, paviršines, gamybines ir mišrias nuotekas.

Sandarios nuotekų surinkimo talpyklos dažniausiai rekomenduojamos nedideliems arba vidutinio dydžio ūkio subjektams. Ypač tuo atveju, kai sklype yra aukštas gruntinio vandens lygis ir nėra kur išleisti išvalyto vandens iš nuotekų valymo įrenginio. Taip pat, talpyklos dažnai pasirenkamos ir dėl mažesnių įrengimo kaštų, paprastesnės priežiūros bei mažesnio aptarnavimo poreikio. Nemažą vaidmenį čia atlieka ir įrangos ilgaamžiškumas.

Tinkamai veikianti, bei reguliariai prižiūrima surinkimo ir pašalinimo sistema padės apsisaugoti nuo nenumatytų nesklandumų ar nuotekų sistemos avarijų. Talpyklose sukauptas turinys, joms prisipildžius išvežamas į atliekų utilizavimo įmones. Kaip dažnai tai reikės daryti, priklausys nuo nuotekų kiekio, tačiau labai svarbu pažymėti, kad talpyklų prisipildymą turėsite stebėti ir laiku įvertinti kada jau reikiama valyti.

Ką įvertinti, renkantis nuotekų surinkimo talpyklą

Pirmiausia, įvertinkite, kokiame sklypo gylyje yra gruntiniai vandenys ir kokio tūrio talpykla bus reikalinga jūsų poreikiams. Tokiu būdu, jums bus pritaikytas tinkamiausias, konkrečiai jūsų ūkiui, darbų projektas, kaip ir geriausia įrenginio lokacija. Ruošiant nuotekų ir srutų surinkimo talpyklas ne mažiau svarbu atsižvelgti ir į tai, kad vieta turi būti lengvai privažiuojama sunkiajam transportui, kuris talpyklas vėliau prižiūrės ir valys.

Sandarios nuotekų ir srutų surinkimo talpyklos dažniausiai montuojamos netoli pastatų, prisitaikant prie projekto plano, šalia įrengiant ir patogų privažiavimą prie rezervuaro. Dažniausiai įrengiami nuo 6 m³ iki 12 m³ dydžio rezervuarai, tačiau didžiausi galimi net iki 45 m³. Atsakingai įvertinkite, kiek, vidutiniškai per dieną, nuotekų sukaups jūsų ūkis, išlikite budrūs ir reguliariai stebėkite talpyklos būseną.

Nuotekų surinkimo talpyklų kaina kartu su įrengimu prasideda nuo maždaug 1000 eurų ir kyla priklausomai nuo to, kokio dydžio talpos jums reikia. 

Montuoti nuotekų talpyklas galima bet kada, nesvarbu kurioje statybų stadijoje. Tačiau tiek vandentiekio įrengimą, tiek nuotekų šalinimo įrenginius patogiausia pradėti ruošti tuomet, kai jau yra paruošti pamatai, tuomet reikiamus vamzdžius galima patogiai pravesti po jais.

Įrenginėjant talpyklą į žemę įleidžiami gelžbetoniniai rentiniai, kurių dugnas bei sienos yra padengiami hidroizoliaciniu sluoksniu, kad taptų nelaidūs skysčiams visą eksploatavimo laiką. Būtent uždaro tipo gelžbetoninių rentinių rezervuarai iki minimumo sumažina gruntinių vandenų užteršimo riziką.

Gelžbetoninis ar plastikinis rezervuaras?

„Kasyba“ specialistai jau daugiau nei dešimtmetį dirba su gelžbetoniniais sprendimais šulinių, nuotekų talpyklų ir nedidelių ūkių srutų rezervuarų įrengimui. Mūsų praktikoje, nei vienas kitas sprendimas nepasitvirtino taip gerai, kaip gelžbetoniniai rezervuarai.

Pagrindinis argumentas rinktis gelžbetoninį rezervuarą – tai itin patikima ir tvirta medžiaga, nereikalaujanti daug papildomos priežiūros. Statybose gelžbetonis naudojamas dešimtmečiais ne veltui, jis pasižymi savo ilgaamžiškumu, yra patikimas naudoti bei ekonomiškas. Svarbu pažymėti, jog gelžbetoninio tipo talpyklos atitinka visus aplinkosaugos reikalavimus. Nepamirškite, kad LR Aplinkos ministerija yra parengusi ir patvirtinusi teisinį nuotekų tvarkymo reglamentą, kurio normų privalo laikytis kiekvienas ūkio subjektas.

Nors plastikiniai rezervuarai gaminami neatsiliekant nuo visų aukštos kokybės standartų, pasitelkiant pačias moderniausias technologijas, tačiau realiame panaudojime dar neturime tiek gerosios praktikos, kiek ja galime džiaugtis su gelžbetoninių rezervuarų įrengimu.

Ar gelžbetoninis rezervuaras tinkamas srutų surinkimui nedideliame ūkyje?

Ūkiui renkantis srutų surinkimo ir perdirbimo metodus, pirmiausia, reikia įsivertinti numatomus srutų ir nuotekų kiekius. Dideliems ūkiams, be abejonės, reikės įrengti srutų lagūnas, mėšlides arba antžemines talpyklas. Tačiau nedideliems ūkiams tikrai pakanka rinktis gelžbetoninį srutų surinkimo rezervuarą.

Daug įmonių šiuo metu siūlo įsirengti nuotekų valymo įrenginius, tačiau, įrengiant nuotekų valymo įrenginį turite įvertinti ir tai, kad išvalytą vandenį ne visur galima išleisti. Todėl vietovėse, kur negalima išleisti išvalyto vandens, įsirengę saugią gelžbetoninę nuotekų talpyklą, tinkamai užtikrinsite savo ūkio tvarką bei visą jo priežiūrą.

Taip pat svarbus ir dažnai lemtingas pasirinkimo faktorius yra kaina. Vien valymo įrenginys kainuoja kelis kart brangiau nei rezervuaro įrengimas. O be to, nemažos išlaidos tenka ir valymo įrenginio įrengimui bei eksploatacijai. Tad, jei jūsų ūkis nedidelis iš didelės patirties darbe su skirtingais ūkiais Lietuvoje, siūlome rinktis gelžbetoninį srutų surinkimo rezervuarą.

Srutų rezervuaro įrengimas ir priežiūra

Įrengiant srutų rezervuarą bene svarbiausias faktorius – atstumas nuo srutų kaupimo vietos iki vandens gręžinių ar šulinių. Atstumas turi būti ne mažesnis nei 50 metrų požeminio vandens srauto kryptimi ir 25 metrų prieš požeminio vandens srautą.

Apskaičiavus jūsų ūkio poreikį, bus iškastas ir sumontuotas gelžbetoninis srutų rezervuaras su sandariu dangčiu. Pats rezervuaras surenkamas iš atskirų gelžbetonio žiedų, kurie yra specialiai sutvirtinami ir padengiami hidroizoliacine medžiaga. Tuomet pilnai paruoštas rezervuaras pilnai prijungimas prie namų ar ūkio nuotekų surinkimo sistemos.

Esant poreikiui, papildomo saugumo sumetimais, šalia nuotekų ar srutų rezervuaro gali būti įrengiamas atskiras šulinys į kurį nuteka jau prisipildžiusio rezervuaro nuotekų dalis. Tuomet, iš pagalbinio šulinio, srutos jau yra išsiurbiamos srutovežio ir išvežamos perdirbimui į atliekų perdirbimo bendroves. 

Dar viena sąlyga – įrengiant srutų rezervuarą reikalingas geras privažiavimas, kad susikaupusį jame turinį srutovežis galėtų saugiai išvežti. Dažniausiai, šalia ištraukiamo šulinio yra įrengiama aptarnavimo aikštelė, kurioje sustoja srutovežis, tam, kad atliekant rezervuaro valymo darbus, netyčia išsiliejus srutoms, jas būtų galima surinkti. Išsiliejęs skystas mėšlas, tokiu atveju, patenka į aptarnavimo aikštelės šulinį, išvengiant bet kokios galimos žalos.

„Kasyba“ specialistai su sandariomis nuotekų surinkimo talpyklų ir srutų talpyklų montavimu dirba jau 17 metų, daugiausiai specializuodamiesi gelžbetonio sprendimuose. Todėl įvertinę jūsų poreikį padės apskaičiuoti reikiamą talpyklų tūrį, gabaritus bei parinkti tinkamiausią, patogiausią rezervuaro įrengimo vietą.

Kaip prižiūrėti rezervuarą?

Tiek nuotekų rezervuaro, tiek nedidelio ūkio srutų rezervuaro priežiūra nėra labai sudėtinga. Svarbiausia – stebėti ir kontroliuoti rezervuaro turinio lygį, kiek užpildytas jis yra.

Dažniausiai rekomenduojame sudaryti paslaugų teikimo sutartį su srutų išvežimo bendrovėmis, kurios ne tik pasirūpins rezervuarų turiniu, tačiau kartu ir užtikrins reguliarią jūsų įrenginių priežiūrą. Esant poreikiui juos išplaus, išvalys. Taip pat, įvertinę jūsų įrenginio būklę ir ūkio subjekto specifiką, specialistai visuomet parinks būtent jums tinkamiausią rezervuaro priežiūros režimą, planą. 

Kad ir kiek išsamiai bandytume pristatyti procesus bei padėti jums daugiau sužinoti apie geriausius sprendimus – nuoširdžiai rekomenduojame kreiptis į šios srities profesionalus ir su jais konsultuotis.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here