Skip to content

Ar iki balandžio sulauksime karantino pabaigos?

Pranas ZUBRICKAS

Persiritus žiemai į antrą pusę, pasitikę antrą šalčio, tiksliau – snygio bangą, išlaikę pūgų išpuolį (gal jau paskutinį), ilgėjant dienai, o saulutei nesulaikomai kopiant aukštyn, artėjame link pavasario. Atrodo, ir COVID-19 po truputį atsitraukia. Valdžia jau skelbia, kad tai pasiekta griežto karantino dėka, ypač dėl vienos iš 130 priemonių (kitų taip ir nelabai matėm), suvaržius judėjimą tarp savivaldybių. Vieneto tikslumu suskaičiuoti  (tik sunkiai sekėsi suskaičiuoti tūkstantį mirusių žmonių) sugražinti neteisėtai susiruošę pakliūti į kitas savivaldybes. Įdomu, jei tave gražina atgal, vadinasi, tikriausiai, veži užkratą į kitą savivaldybę arba važiuoji atsivežti? O su pateisinama priežastimi esi nepavojingas – nei užkrato neveži, nei atsiveži. Bet viruso židiniai daugiausia išplitę globos namuose, kur ne lankytojai, o personalas gyventojus užkrečia.

Žinoma, judėjimo suvaržymas prisidėjo, kad sumažėjo užsikrėtusių skaičius. Bet užsikrėtimų mažėja ir dėl to, kad apie pusę ir daugiau milijono yra persirgę besimptome forma. Jau nebėra rezervo užsikrėsti tūkstančiais, kas buvo dar neseniai. Manau, kad buvo tikslingiau panaudoti tą milijoną greitųjų testų ir mobiliųjų punktų paruošimui, kurie būtų labai reikalingi, kai prasidės masinis vakcinavimas, o ne keliuose laikyti tiek daug kontroliuojančių pareigūnų. Arba gaudyti žmones, slidinėjančius ant sniego kalvų, dirbančius grožio salonuose, kur užsikrėtimo tikimybė labai maža. Ir visiškas absurdas, kad didieji prekybos centrai gali dirbti ir visų kategorijų prekėmis prekiauti, o smulkiesiems prekybininkams tai draudžiama.

Stebina ir tai, kad  mes labai klausome, ką pasakys Briuselio viršininkai. Laukėme porą dienų su atvežtomis vakcinomis, kol bus leista solidariai visoms ES narėms pradėti vakcinavimą  vienu metu. Kai kurios narės to nepaisė, nes čia solidarumas ne prie ko, kai kiekvieną dieną, valandą virusas nusineša žmonių gyvybes. Susidaro įspūdis, kad nelabai reikalingas tas mums Seimas, nes ko gero visi Briuselio teisės aktai turi viršenybę prieš nacionalinius. Arba kai ,,Pfeizer“ vakcinos pakuotėje yra  6 dozės, bet rekomenduojama tik  5-iems skiepams. Labai keista, kad šiais aukštų technologijų laikais,  kur dirbama angstremų, mililitrų, nano dalelių lygyje, neįmanoma paimti 3 ml vakcinos kiekio. Jei kas atsitiktų bloga dėl vakcinos (žmogus mirtų), netikiu, kad gamintojas atsakytų. Jau yra nemažai duomenų su ne tik įvairiomis šalutinėmis indikacijomis, kas būna su bet kuriuo medikamentu, vakcina, bet jau užfiksuota ir mirčių. Visais atvejais bus įrodyta, kad ne vakcina kalta, o paciento nusilpęs imunitetas, senyvas amžius ir pan. (gretutinės ligos). 

Įdomu pasidairyti, kas dedasi margame pasaulyje. Izraelis planuoja visus gyventojus paskiepyti kovo mėnesį. Kinijoje per antrą karantino bangą mirė tik vienas žmogus, o pas mus daugiau nei 2700 gyventojų.  Paskaičiavau: jeigu būtų toks mirtingumas  Kinijoje, kaip mus, ten turėjo numirti apie 1,5 milijono gyventojų. 

Žymiai mažesni užsikrėtimo ir mirčių skaičiai Baltarusijoje, Rusijoje, Ukrainoje, kur suvaržymų ženkliai mažiau. Galima įtarti, kad tose autoritarinėse šalyse (išskyrus Ukrainą) yra slepiama reali statistika. Bet kaip paaiškinti mirčių skaičių Švedijoje? Pas mus 2014–2019 m. 100 tūkst. gyventojų metinis mirčių skaičiaus vidurkis buvo 1404, o Švedijoje – 903, tai 2020 m. pas mus – 1596, o Švedijoje – 944 mirtys. Skirtumas akivaizdus: pas mus padidėjo 192 mirtimis 100 tūks. gyventojų, o ten – tik 41 mirtimi. Įvertinant procentais, pas mus 13,7 padidėjimas, o pas skandinavus – tik 4,7 proc. Pas mus du karantinai, Švedijoje nei vieno. Aiškinama, kad švedai labai sąmoningi, drausmingai laikosi įstatymų rekomendacijų. Manau, kad ir ten yra visokių asmenų kurie nesilaiko nurodymų. Prisiminkime – ministro U. Palmės (1986 m. nušautas) žudikas po šiai dienai nerastas, A. Breivikas masinėse žudynėse 2011 m. nužudė 77 žmones. Per turizmo seminarus mums primindavo: jei turėsite turistų iš Švedijos, baldus stenkitės turėti tvirtus. Taigi visose šalyse yra piliečių, nuo nelabai besilaikančių įstatymų iki visiškai juos ignoruojančių. Pas mus populiariausias būdas  yra drausti ir bausti, ne motyvuojant visuomenę, bet taikant baudžiamuosius kriminalinius metodus. Praėjus ir 30 metų po Nepriklausomybės atkūrimo, mūsų piliečiai nenori laikytis valdžios išleistų įstatymų, rekomendacijų, nes mato, kad daugeliu atvejų egzistuoja ,,gyvulių ūkio“ principai.

Prezidentas G. Nausėda planuoja, kad 70 proc. gyventojų bus paskiepyta iki vasaros vidurio, tiksliau iki mindauginių – liepos 6d. Vargu, ar tai bus įgyvendinta, nes stringa vakcinų gavimo grafikai, mažinami jų kiekiai. Man keista, kad buvo atsisakyta ,,Moderna“ firmos vakcinų, esą jas pabrangino trečdaliu. Bet yra teigiama, kad ši vakcina imunitetą COVID-19 palaiko iki 2 metų, o ,,Pfeizer“ – tik 6–9 mėn.

Kol esame griežto karantino įkalinti namuose ir laukiame atpalaidavimų, reikia nepulti į paniką, nors daugeliui sunku išlaikyti pozityvią psichinę emocinę būseną. Žinoma, jei ir visą vasarį nebus ženklių suvaržymų mažinimo, neramumų gali kilti ir pas mus, kas jau stebima kai kuriuose šalyse (Lenkijoje, Nyderlanduose, Prancūzijoje, Bulgarijoje). Reikia grūdintis, sveikai maitintis, stengtis kad netrūktų svarbių mikroelementų, vitaminų C, D3, B grupės, o tuo pačiu ir gripo išvengsime. Ir vis dažniau pabūti gryname ore, džiaugtis taip senokai turėta žiema. 

Baigiant norisi paminėti, kad mokslininkai laboratorijose kuria vakciną, kuri veiks kartu pieš kelias viruso esamas ir būsimas atmainas. Žinoma, sulaukus eilės, reikėtų vis dėlto skiepytis, nes plinta naujos COVID-19 viruso mutacijos, kuriomis greičiau užsikrečiama ir mirtingumas žymiai didesnis.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here