Skip to content

Iššūkiai kviečia judėti pirmyn

Sigita TELYČĖNAITĖ

Augančioje globalizacijoje Lietuvos bibliotekos tampa lietuviško identiteto atrama. Būdamos visuomenės traukos centrais, reikšmingos atokiuose provincijos kampeliuose ir didmiesčių erdvėse, jos vykdo savo pagrindinę misiją – išsaugoti ateities kartoms publikuotą Lietuvos kultūros paveldą, užtikrinti jo sklaidą ir prieinamumą Lietuvos ir pasaulio vartotojams, aktyviai dalyvauti žinių visuomenės kūrimo procese.

Apie bibliotekų veiklą naujame išbandymų laikotarpyje kalbame su Ignalinos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktore Loreta ALEKNIENE.

Stebint Jūsų darbinę veiklą, žavi talentas, energija, atsidavimas pasirinktai profesijai. Ar nepristigote jėgų ir įkvėpimo karantino rėmuose?

Kiekviena neįprasta situacija reikalauja naujų sprendimo būdų, veiksmų, išradingumo ir kūrybos. Karantinas toks ir yra. Turi galvoti, ką ir kaip padaryti, kad užtikrintum veiklą, pergalvotum ir padarytum bibliotekines paslaugas prieinamas visiems to norintiems, daugelį renginių perkeltum į virtualią erdvę, vykdytum reikalavimus. 

Tai laikas kada galima planuoti, kurti ir mąstyti apie tai ką ir kaip darysime po to kai karantinas baigsis ir visi galėsime grįžti į gyvenimą be karantininių apribojimų. Tai ar lieka laiko  neturėti jėgų ar įkvėpimo? Manau ne. 

Reikia tik nepamiršti svajoti, planuoti ir tikėti, kad tai kas sumąstyta būtinai pavyks įgyvendinti. Džiugu, kad bibliotekos veikla nebuvo sustabdyta, o tik apribotos teikiamos paslaugos. Žmonės galėjo imti knygas ir skaityti. O tai ne tik puikus laisvalaikio praleidimo būdas, tai ir pažinimas, ir nusiraminimas, ir naujos patirtys. 

Kokie pokyčiai palietė Jūsų vadovaujamą kolektyvą? Ar pastebėjote kitimus skaitomų knygų pasirinkime, ar pasiilgote šurmuliuojančių bibliotekos erdvių?  

Pokyčiai palietė visus. Turėjome persiorientuoti ir aptarnauti skaitytojus pakitusiomis sąlygomis. Privalėjome gilinti žinias ar išmokti technologinių procesų apie kuriuos nebūtume pagalvoję jei ne pakitusios sąlygos, renginius, knygų pristatymus perkelti į virtualią erdvę. Tai iššūkiai, kurie priverčia keistis ir judėti į priekį. Pageidaujantiems skaityti pasiūlėme užsakyti iš anksto norimas knygas ir užsukus į biblioteką jas pasiimti. Negalintiems atvykti pasiimti užsakytų knygų sudarėme galimybes jas gauti prie savo namų durų. Reikia tik kreiptis į biblioteką ir pageidaujamų knygų krepšelis lauks savo skaitytojo.

Skaitytojų skoniai nesikeitė. Suaugusieji kaip įprastai prašė istorinių, psichologinių, pažintinių (kelionių), biografinių, populiariosios grožinės literatūros knygų. Vaikai rinkosi iš mokytojų pateiktų skaityti knygų sąrašų. Visiems labiausiai patrauklios naujai gautos, naujos knygos. 

Vieni iš populiariausių rašytojų  L. J. Ross, Jo Nesbø, K. Sabaliauskaitė, H. Morris, D. Owens, G. Orwell, L. Riley, k. Hannah, E. Gerulaitytė ir kt. Populiariausių 2020 m. knygų sąrašus skelbėme bibliotekos facebook paskyroje.

O gal atsirado daugiau laiko kūrybinei veiklai, artimiesiems?

Laikas toks dalykas, jo visuomet trūksta. O gal reikėtų kitaip jį paskirstyti? Kai darai tai kas patinka laiko neskaičiuoji. Juo  labiau kai šalia yra bendraminčių.

Kiek naujų vilčių ir svajonių šiandieną turite?

Svajonių, jei tik jos visos išsipildytų, tikriausiai užtektų ne vieneriems metams į priekį. Galvojame apie naujas paslaugas, naujus renginius, patrauklius knygų pristatymus pačiomis įvairiausiomis formomis, kuriame naujus projektus ir planuojame įgyvendinti jau laimėtus. Ignaliniečius ir miesto svečius tikimės šią vasarą pakviesti į poezijos šventę, krašto pažinimo keliones, organizuoti vaikų stovyklas, jaunimo kūrybinio rašymo dirbtuves, skaitymo akcijas ir dar daug kitų veiklų.

Pandemija moko mus visus. Jūsų gyvenimo credo nepakito išbandymų laikmetyje? 

Manau keičiasi daug kas – aplinka, žmonės, metų laikai net ir pandemijos… Bet tikėjimas, kad viskas bus gerai, o svajonės pildosi (tik reikia labai norėti ir karštai tikėti jomis) niekada nesikeičia. 

Ačiū už atsakymus.

Bibliotekos nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here