Skip to content

Karikatūros – vaistas nuo visų ligų

J. Milinavičius - Švirkstas
J. Milinavičius – Švirkstas

Rima MISIŪNIENĖ

Balandžio 1-ąją Visagine buvo atidaryta 53-oji Lietuvos dailininkų karikatūrų paroda „Kursu žaliu smagiai galiu“, kurioje savo darbus pristatė ir du Mielagėnų krašto dailininkai Mindaugas Milinavičius ir Ramūnas Vaitkus. 

Parodos organizatoriai – Visagino „Europe Direct“ informacijos centras kartu su Lietuvos dailininkais karikatūristais. Šios parodos tikslas – pasitelkiant humorą, pažvelgti į žmogaus santykio su gamta klaidas, daromą neigiamą poveikį ne tik aplinkai, bet ir mums patiems.

Paroda veiks dar visą balandžio mėnesį Visagino kultūros centro „Sedulinos“ parodų salėje (Vilties 5, Visaginas). Vėliau karikatūros keliaus į Vilnių, Kauną ir kitus regionus.

,,Nejuokaudami pranešame, kad žiūrėdami į karikatūras, juoktis galėsite tik dėvėdami veido kaukes, nes juokas yra „užkrečiamas“. Aktualu: juokas stiprina sveikatą, jis ypatingai svarbus atgaunant jėgas po rimtų ligų. Yra mokslinių tyrimų, kurie rodo, jog juokas prisideda prie imuninės sistemos stiprinimo, padidina endorfinų kiekį (vienas iš „laimės hormonų“, natūralus nuskausmintojas), sumažina streso hormono – kortizolio kiekį, mažina kraujo spaudimą,“ – taip šią parodą pristato šios parodos organizatorė Visagino „Europe Direct“ informacijos centro vadovė Indrė Gruodienė (pristatyme teko apsilankyti virtualiai, tą padaryti gali visi prisijungę YouTube adresu: https://youtu.be/ygz935QRa6o).

„Šį kartą tradicinė 53-oji balandžio 1-osios paroda pirmą kartą yra eksponuojama bei pristatoma ne Vilniuje, kaip buvo įprasta, bet Visagine! Taip pat bus išleistas spalvotas autorių darbų katalogas“, – neslėpdama džiaugsmo pabrėžia I. Gruodienė. 

Šių parodų entuziastai, jas organizuojantys nuo 1968 m. – du dailininkai Jonai: Jonas Varnas ir Jonas Lenkutis juokauja, kad dviem Jonams geriau sekasi. 

Pasak parodos organizatorės, džiugu, kad Europos Žaliojo kurso temomis: ekologija, draugiška aplinkai veikla, energetika, klimato kaitos problemomis susidomėjo net 42 Lietuvos dailininkai, kurie specialiai šiai parodai sukūrė ir pristatė 200 darbų. Tarp jų – ir visaginietis Vladimir Ionov, ir žinomas latvių karikatūristas Romans Vitkovkis.

Europos žaliojo kurso tikslas – didinti žmonių gerovę: iki 2050 m. neutralizuoti poveikį klimatui, užtikrinti natūralių buveinių apsaugą. Visa tai bus naudinga tiek žmonėms, tiek planetai ir ekonomikai. Visos karikatūros taip pat suguls į spalvotą katalogą, kurio partneriai yra Europos Komisija, Aplinkos ministerija, Lietuvos dailininkų sąjunga, VšĮ Žaliasis taškas, VšĮ Visagino turizmo plėtros centras. Visas karikatūras galite pamatyticartoons.lt.

Nuo konteinerio iki parodos

I. Gruodienė, paklausta, kodėl ypatingą dėmesį skiria būtent karikatūrai, pasakojimą pradeda nuo vaikystės. Nuo tada, kai jai, Vilniuje gimusiai ir augusiai mergaičiukei, rūpėjo ne knygos, o karikatūrų žurnalai, kad vaikystėje ji net buvo įsitikinusi, kad jos namas ribojasi su karikatūrų muziejumi. Mat to namo rūsyje buvo spausdinamas žurnalas „Šluota“, kurio egzempliorių rasdavo konteineryje ir tempdavosi į namus. Tik trečioje klasėje mokytojos padedama perskaitė, kad ten architektūros, o ne karikatūros muziejaus būta… Gali būti, kad meilė karikatūrai ir iš jos tėčio Domo Šniuko – žinomo Lietuvos žurnalisto, „Tiesos“ laikraščio redaktoriaus, kelių knygų autoriaus, kurių vienos – „Juozas Olinardas Penčyla: šaržų karalius“ – pavadinimas kalba pats už save.

„Nuo konteinerių – iki parodų salių“ – taip apie savo draugystę su karikatūra kalba Visagino „Europe Direct“ informacijos centro vadovė I. Gruodienė, beje, niekada nestokojanti geros nuotaikos ir sugebanti pasijuokti net iš pačių nesmagiausių situacijų, į kurias vis patenka. O kviesdama aplankyti parodą „Kursu žaliu smagiai galiu“ ji cituoja žinomus nežinomo autoriaus žodžius: „Kai pasaulyje neliks nė vieno medžio, kai paskutinė upė bus užteršta ir nebeliks nė vienos žuvies, tada žmogus supras, kad pinigai yra nevalgomi“ – ši frazė turėtų mus paskatinti imtis veiksmų, kol taip neįvyko.“

Iš Visagino paroda keliaus į kitus miestus, o gal ir į Briuselį. Yra vilties, kad prieš tai nepalenks ir atokesnių Ignalinos rajono miestelių, tokių kaip N. Daugėliškis ir Mielagėnai. Šių miestelių bibliotekose karikatūrų parodos ir patys karikatūristai jau lankėsi ir anksčiau. Neužmirštamas žymių karikatūristų „desantas“ vos talpino auditoriją N. Daugėliškio bibliotekoje (2019 m.). Į Mielagėnus ir Gilūtas I. Gruodienės iniciatyva buvo atlydėta paroda „Pinigai keičiasi, humoras lieka“ (2015 m.).

Vėliau Mielagėnuose buvo eksponuojama Ramūno Vaitkaus šaržų ir iliustracijų V. Šalamovo knygai „Kolymos apsakymai“ paroda, kurios uždaryme dalyvavęs dailininkas Mielagėnų mokyklos pradinukams pravedė nepakartojamą piešimo pamoką. 2021 m. parodoje „Kursu žaliu smagiai galiu“ dalyvauja vienas Ramūno Vaitkaus piešinys – „Ikaras su saulės baterijų sparnais“. Ramūnas yra susijęs su Mielagėnų kraštu, čia, Kukutėlių kaime, prabėgo dalis jo vaikystės. O kitas karikatūristas Mindaugas Milinavičius, Mielagėnų krašte savo gyvenimo meilę suradęs, – aktyvus šio krašto kultūrinio gyvenimo dalyvis, visiems žinomas skulptorius, poetas, muzikantas, kas vasarą Kikižerio kaimelyje puoselėjantis sodybą-muziejų po atviru dangumi. Šių metų parodoje, skirtoje „Europos žaliojo kurso“ temai, eksponuojami šeši M. Milinavičiaus darbai. Autorius su jam būdingu optimizmu žvelgdamas į pasaulį, vaizduoja šių dienų aktualijas. Smėlio laikrodis primena, kad viskam reikia laiko. Tik sutrypti, suniokoti galima greičiau, nei pavyks sulaukti naujai pražystančio žiedo. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here