Skip to content

Negeri palyginimai ir daug daugtaškių

Kas galėjo svajoti prieš dar vos prieš dešimtmetį: atsisėdi prie kompiuterio ir žiūri, kaip kur žmonės gyvena. Televizorius, žinoma, irgi parodo, bet internete gali pasižvalgyti bet kada, kai tau patogu. Ir palyginti su tuo, kas darosi pas mus, Lietuvoje…

Tiesa, kelionių pardavėjai sako (o tų kelionių pirkėjai kartoja), kad keliautojai daugiau visokių grožybių pamato, visokių įdomybių sužino. Jei dėl grožybių – pasižiūrėkite, kaip jūsų namas ar sodyba nuotraukose atrodo ir kaip tikrovėje. Bet ir tuos, kurie į svečias šalis patys nukeliauti nori, suprasti galima, ypač vos ne vargingiausiai Europos Sąjungoje gyvenančius lietuvius, kurie neturi kur pinigų dėti. O dėl sužinojimo… 

Tai va, aną savaitę pasižiūrėjau, kaip žmonės Kretoje gyvena. Šiuolaikinių universitetų diplomus turintiems priminsiu, kad tai sala Graikijoje, o Graikija – šalis, į Europos turtingųjų klubą neįeinanti. Ir sužinojau, kad…

Kretoje vaikų mokyklose niekas nemaitina. Mamos jiems į dėžutes įdeda. Pažiūrėjau: įdėjo pastos (makaronų), kuriuos mokykloje vaikams pašildo, vaisių, sulčių, šokoladinių sausainių ir gabalėlį torto. Ar galite įsivaizduoti, kad Lietuvoje taip būtų? Visi verygininkai infarktą gautų. Na, gal ir geriau būtų: mažiau kalbų apie sveiką maistą – mažiau nervų. Bet, iš kitos pusės kiek visokių dietistų tas sveikas maistas maitina…

Beje, anksčiau ir ten tvarka kaip dabar Lietuvoje buvo, bet prieš dvejus metus, maždaug tuo pačiu metu, kai buvo priimtas visokias karšto maisto tiekimo bendroves tiesiog gelbstintis sprendimas, Kretoje maitinimą mokyklose ir darželiuose (!) panaikino.

Dar sužinojau, kad Kretoje, ko gero, panašiai kaip ir Lietuvoje, į universitetą įstoja 9 iš 10 baigusiųjų vidurinę. Sužinojau, kad aukštasis mokslas ten nemokamas. Bet užtat, sakysim, mokslus baigęs gydytojas privalo metus atidirbti kaimo vietovėje, kitaip darbo Kretoje jis niekur negaus – nei valdiškoje, nei privačioje, taip, net privačioje įstaigoje. O kretiečiai emigruoti nenori, ne taip kaip lietuviai. Pas juos, kitaip nei Lietuvoje, žodis „patriotizmas“ dar keiksmažodžiu netapo…

Įsivaizduokite, jeigu pas mus tokia tvarka būtų ir kasmet į Ignaliną bent metams atvažiuotų jaunas gydytojas. Aš tai negaliu šito įsivaizduoti, nes pas mus žmogus tik savo teises žino, bet ne pareigas, jis įsitikinęs, kad valstybė, tai yra, tie, kurie Lietuvoje gyvena, privalo iš jų sumokamų mokesčių jį išmokyti, o tada jau jis darys ką nori. Tegul mokesčius čia durniai moka, o jis važiuos kur geriau…

Beje, Kretoje valstybė jaunoms mamoms duoda viso labo pusę metų atostogų. Kiek pas mus vaiko priežiūrai skiriama? Ar ne 3 metai nuo nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos? Turtinga šalis esame, labai turtinga. Ne pagal pajamas gyvename. Bet ką darysi, jeigu pavyzdį, kaip tvarkytis, iš ponų imame, o ne iš tokių ES senbuvių, panašesnių į mus, kaip Graikija…

Tėvas man sakydavo: vaikeli, ką į lėkštę įsidėjai, tą ir suvaldyk. Maistą palikinėja tik ubagai, kurie nori dideli ponai pasirodyti. O turtingi todėl tokie ir yra, kad nieko tuščiai nešvaisto… Bet čia aš tarp kitko…

Ir dar sužinojau, kad Kretoje minimali senatvės pensija – 495 eurai, o šiaip dauguma pensijos gauna 800-1000 eurų.

Pas mus vidutinė (ne minimali!) pensija su būtinuoju stažu pernai buvo 399 eurai, o šiemet, žadama, pakils iki 440 eurų – ir bus mažesnė, negu Kretoje minimali. Kaip Graikija sugeba mokėti šitokias pensijas, dvigubai didesnes, negu Lietuvoje, kai vidutinis atlyginimas ten nelabai skiriasi nuo lietuviškojo: Graikijoje jis po mokesčių pernai buvo 1106 eurai  o Lietuvoje – 928 eurai. 

Pagal šį rodiklį tarp Graikijos ir Lietuvos įsiterpė tik dvi šalys, Slovėnija ir Lenkija, o po Lietuvos įsitaisė dar penkios. Bet mes į kaimynes nesidairome, mums paduok kokį Liuksemburgą (vidutinis atlyginimas 3495 eurai) ar bent Daniją (3033 eurai), mes iš jų pavyzdį imsime, šelpdami visus iš eilės tinginius ir šiaip dykaduonius. Mūsų svajonių darbas – kur nereikia nieko daryti. Arba beveik nieko, tik, sakysim, kavutę gerti, kaip šimtams tūkstančių valdininkų…

Matote, kaip išgyriau keliavimą su kompiuteriu ar televizoriumi. Bet ką daryti, jeigu iš pensijos galiu nukeliauti nebent iki artimiausio ežero (viskas įskaičiuota, ką bagažinėje atsiveži). O kodėl taip yra?..

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje