Skip to content

Nuo ko priklauso skolų išieškojimo sėkmė?

MI informacija

Susidūrus su nemokiu skolininku vieninteliu variantu atgauti skolą tampa skolų išieškojimas. Nors šiuo klausimu įstatymai ir visos galimybės yra kreditorių pusėje, vis dėlto sprendimas kreiptis į skolų išieškojimo įmonę arba teismą dažniausiai priimamas ne taip ir lengvai. Kreditorius šiuo atveju dažniausiai stabdo baimė, kad skolų išieškojimas bus nesėkmingas, o jų patirtų piniginių ir laiko sąnaudų juk niekas negrąžins. Tokie atvejai, kai išnaudojus visas įmanomas priemones skola vis tik neišieškoma, pasitaiko itin retai. Tačiau tai, kad vienų skolų išieškojimas būna greitas ir lengvas, o kitų trunka metų metais, yra tiesa. Nuo ko tai priklauso ir kas lemia skolų išieškojimo sėkmę?

Gera pradžia – tai tinkamiausias skolos išieškojimo būdas

Kiekviena su skolų išieškojimu susijusi situacija yra individuali. Tad kreditoriaus sprendimas, kurį skolos išieškojimo būdą pasirinkti – ikiteisminį ar teisminį skolų išieškojimą – iš dalies lemia ir tolimesnę sėkmę. Griežčiausia priemonė ir teismo sprendimu areštuota skolininko sąskaita nors ir atrodo daugiausia garantijų suteikiantis pasirinkimas, tačiau jis ne visuomet duoda geriausius rezultatus. Šiuo klausimu ikiteisminis skolų išieškojimas suteikia lankstesnes galimybes skolininkui atsiskaityti su kreditoriumi. Skolų išieškojimo bendrovės, skirtingai nei antstoliai, ieško kompromisų, betarpiškai komunikuoja su skolininku ir ieško tiek skolininkui, tiek kreditoriui palankių problemos sprendimo būdų. Kitaip tariant, jei skolininkas išties neturi galimybių grąžinti skolą ir tikėtina, kas priverstinis skolų išieškojimas neduos jokios naudos, verčiau rinktis skolų išieškojimo bendrovę. Šiuo atveju po derybų gali būti sudaromos skolininkui tinkamos sąlygos, o kreditorius nors ir dalimis ar kita forma, tačiau atgaus skolą. 

Aplinkybės, įtakojančios skolos išieškojimą

Pirmiausia, skolų išieškojimas priklauso nuo skolininko pajamų. Priverstinio išieškojimo atveju antstolis negali nuskaityti didesnės nei numato įstatymai sumos, kuri priklauso nuo pajamų dydžio ir kilmės. Vykdant ikiteisminį skolų išieškojimą skolininkas moka įmokas pagal susitarimą ir nesant galimybės grąžinti visą sumą iš karto, pagal nustatytą grafiką. Ši variantą taip pat įtakoja skolininko pajamos. Tad bet kuriuo atveju tai yra pagrindinis rodiklis, lemiantis skolos išieškojimo trukmę. Skolų išieškojimo sėkmei įtakos turi ir individualios bylos aplinkybės, tokios kaip skolininko gyvenamoji vieta užsienyje, keletas įsiskolinimų skirtingiems kreditoriams, skolininkui iškelta bankroto byla ir pan. Esant šioms aplinkybėms skolų išieškojimas gali trukti ilgiau, reikalauti papildomų teisinių veiksmų.

Skolininko požiūris ir iniciatyvumas norint grąžinti skolą

Nors skolų išieškojimas pagrįstas teisės normomis, kurios reglamentuoja skolų išieškojimo tvarką ir nesudaro sąlygų skolininkams savivaliauti, tačiau skolininko požiūris ir veiksmai iš dalies taip pat turi įtakos. Geranoriškai nusiteikęs skolininkas, norintis kuo greičiau atsikratyti skolos naštos, net ir ikiteisminio skolos išieškojimo metu gali savarankiškai atlikti kiek įmanoma didesnes įmokas ir taip stengtis skolą grąžinti kuo greičiau. Tuo tarpu piktybiškas skolininkas visais įmanomais būdais gali vengti grąžinti skolą net kai vykdomas priverstinis skolų išieškojimas. Pasitaiko atvejų, kai tokie skolininkai ne tik pasirūpina tuo, kad antstolis negalėtų nuskaityti jokių pajamų iš areštuotos sąskaitos, bet ir norėdami išvengti turto arešto perrašo nekilnojamąjį ar kilnojamąjį turtą giminaičiams. Tokiais atvejais skolų išieškojimas tampa išties problematiškas, tačiau ne beviltiškas. Įsiskolinimas niekur nedingsta, o teisininkai pasikeitus aplinkybėms į gerąją pusę gali tęsti išieškojimo procesą net ir praėjus ne vieneriems metams.

Be abejo, skolų išieškojimo sėkmė priklauso ir nuo to, kokiems specialistams patikimas šis atsakingas darbas. Ypač tai aktualu kalbant apie ikiteisminį skolų išieškojimą, kurio rezultatai tiesiogiai priklauso nuo to, kiek atsakingai ir aktyviai dirba teisininkai. Tad norėdami, kad skolų išieškojimas būtų tikrai sėkmingas, pirmiausia rinkitės tik šiuo klausimu patyrusius ir geras rekomendacijas turinčius teisininkus.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here