Skip to content

Pirmieji migrantai apgyvendinti Linkmenyse

Sigita TELYČĖNAITĖ

Praėjusį penktadienį Vyriausybė, atsižvelgdama į Ekstremalių situacijų komisijos sprendimą dėl suintensyvėjusių nelegalios migracijos srautų paskelbė valstybės lygio ekstremalią situaciją. Ekstremalios situacijos operacijų vadove paskirta LR vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Pastaruoju metu smarkiai išaugo nelegalių migrantų srautai pasienyje su Baltarusija (skaičius rasite šio numerio „Įvykių suvestinėse…“). VSAT sustiprino sienos apsaugą. Į šį ruožą komandiruoti pareigūnai iš kitų VSAT padalinių, skirta papildomų techninių išteklių. Į pagalbą pasienio tarnyboms atvyko pajėgos iš Viešojo saugumo tarnybos, Šaulių sąjungos ir kitų institucijų, pasienyje su Baltarusija ėmė dirbti Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros FRONTEX pareigūnai.

Pirmieji pabėgėliai jau priimti ir mūsų rajone. Rajono savivaldybė buvo įpareigota pasirūpinti jų apgyvendinimu ir maitinimu. Linkmenų buvusios mokyklos patalpose apgyvendinti 28 nelegaliai kirtę šalies sieną kitų šalių, daugiausia Afrikos, piliečiai. Po patikros, vienam asmeniui diagnozuotas COVID-19 susirgimas, stebėjimui ir izoliacijai išvežtas kitur. Kadangi jis kontaktavo ir su kitais, galimai paaiškės ir daugiau sergančių.  

VRM struktūrų pareigūnai užtikrina gyventojų saugumą, kad nelegalai nepaliktų mokyklos patalpų. Nuolat budi 6 ginkluoti pareigūnai. Apie nelegalių migrantų apgyvendinimo sąlygas ir pirmuosius žingsnius ekstremalioje situacijoje kalbamės su Linkmenų seniūnu Jonu Alekna.

„Parūpinome patalpas apgyvendinimui – pas mus renovuota sporto salė, gerai įrengti visi sanitariniai mazgai – atskirai vyrams, atskirai moterims. Padėjome paruošti vietas, paklojome gultus. Tokioje situacijoje priėmimo sąlygos tikrai geros. Maistas tiekiamas iš „Romnesos“ restorano virtuvės. Visais kitais klausimais rūpinasi atsakingi VSAT pareigūnai, jie, kartu su Viešosios tvarkos pareigūnais garantuoja gyventojų saugumą ir ramybę.“

Pasak VSAT pareigūno Manto Cibulsko, visi pabėgėliai, apgyvendinti Linkmenyse – ekonominiai migrantai iš Afrikos valstybių, ieškantys geresnio gyvenimo, dauguma jauni, neturintys nė 30-ties, iš Kamerūno, Malio, Gvinėjos. Po testavimo atvykėliai bus grupuojami, nes dabar nustatinėjama daugumos tapatybė, kai kurie neturi jokių dokumentų. Pirminis numatymas – 10 dienų izoliacija, bet dėl įvairių aplinkybių gyvenimo laikas Linkmenyse gali keistis – aiškino pareigūnas.

Seniūnas J. Alekna prašo vietinius gyventojus likti ramius, tolerantiškus ir pilietiškus. Nelegalių migrantų krizė apėmė daugelį pasienio savivaldybių, sudarė ekstremalią situaciją valstybėje, todėl svarbu susitelkti į konkrečias iškylančias problemas, vieningai ieškoti išeities iš susidariusios situacijos čia ir dabar.

Planuojama, kad Linkmenyse turėtų būti iki 70 migrantų. Vienus išvykusius keis nauji ir tai gali užtrukti gana ilgai. Migrantai bus įkurdinti ir buvusioje Kazitiškio mokykloje, ten patalpos dabar remontuojamos.

xxx

Atvykėlių iš Baltarusijos skaičiams pasiekus lig šiol neregėtas aukštumas, visuomenėje verda diskusijos, ką su šiais žmonėmis daryti. Vieni siūlo atsitverti tvora, kiti – atvykėlius sodinti į lėktuvus ir gabenti žmones ten, iš kur šie atvyko. Yra ir kitų drastiškų pasiūlymų: „užminuoti pasienį“, „apšaudyti migrantus“, „susodinti juos į lėktuvą ir nusiųsti į Baltarusiją“, neįsileisti migrantų „nustumiant nuo tvoros“. Tačiau Lietuva yra teisinė valstybė ir „nustumti nuo tvoros“ žmones, patekusius į jos teritoriją, nėra jokio pagrindo. Tas pats ir dėl pasiūlymų „užminuoti pasienį“, „apšaudyti migrantus“, „susodinti juos į lėktuvą ir nusiųsti į Baltarusiją“. Tačiau pagal taisykles, net ir esant tvorai, į Lietuvos teritoriją patekęs žmogus turi teisę pasieniečių paprašyti prieglobsčio, o prašymas turi būti svarstomas. Neteisėtų migrantų išsiuntimui galimybių nėra, kol jų priimti nesutinka kilmės valstybė, be to, dalis migrantų neturi dokumentų ir meluoja apie savo kilmę, yra ir tokių, kurie, patekę į Lietuvą, suplėšo savo pasus, kad jų neišsiųstų atgal.

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here