Skip to content

Ūkininkų produkcija vartotoją pasiekia be tarpininkų

Bitininkų Rušėnų šeimos ūkis, dalyvavęs projekte, įsigijo specialią įrangą, kuri leidžia rinkai medų pateikti kitaip – kaip asmeninę porciją vienkartiniame šaukštelyje.
Bitininkų Rušėnų šeimos ūkis, dalyvavęs projekte, įsigijo specialią įrangą, kuri leidžia rinkai medų pateikti kitaip – kaip asmeninę porciją vienkartiniame šaukštelyje.

MI informacija

Įpusėjo paraiškų priėmimas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“. Paraiškos priimamos nuo liepos 12 d. iki rugsėjo 10 d. Žemės ūkio ministrui patvirtinus naujas įgyvendinimo taisykles ir skyrus papildomą sumą regioninio lygmens logistikos centrų kūrimui, paramai skirta daugiau kaip 7,7 milijonai eurų.

Galimi pareiškėjai

Paraiškos šiai priemonei gali būti teikiamos tik kartu su partneriais, kurie kartu su pareiškėju turi dalyvauti projekte, jį įgyvendinti ir finansuoti. Jų bendradarbiavimas privalo būti įtvirtintas jungtine veiklos sutartimi.

Į paramą gali pretenduoti ir ūkininkai, ir juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio, maisto produktų gamyba ir (arba) perdirbimu, ir (arba) rinkodara, žemės ūkio ir maisto produktų prekyba bei viešieji juridiniai asmenys.

Projekte jie gali užimti bet kurią poziciją, t. y. gali būti pareiškėjais, partneriais ir tarpininkais (išskyrus viešuosius juridinius asmenis). Beje, tarpininkas (kuris gali būti tik vienas) projekte nėra privalomas. Svarbu, kad bendradarbiaujantys projekto partneriai, kartu įgyvendinami projektą, sukurtų trumpąją maisto tiekimo grandinę, t. y. kad žemės ūkio produkcija kuo greičiau ir trumpiausiu keliu pasiektų vartotoją.

Paramos suma

Paramos suma skiriama diferencijuotai, t. y. didžiausia paramos suma iki 120 tūkstančių eurų skiriama vienam projektui, jei projekte dalyvauja skirtingų žemės ūkio sektorių subjektai, atsižvelgiant į projekto grandinės dalyvių skaičių, vienam projekto grandinės dalyviui gali būti suteikiama iki 30 000 Eur suma (šis ribojimas netaikomas žemės ūkio kooperatyvams). Jei projekte dalyvauja vieno žemės ūkio sektoriaus subjektai, atsižvelgiant į projekto grandinės dalyvių skaičių, vienam projekto grandinės dalyviui gali būti suteikiama iki 15 000 Eur suma (šis ribojimas netaikomas žemės ūkio kooperatyvams).

Į 200 tūkstančių eurų paramą (iki 50 tūkst. Eur vienam projekto grandinės dalyviui) gali pretenduoti tie pareiškėjai, kurių projekte numatytos investicijos, susijusios su žemės ūkio ir maisto produktų tiekimu į realizacijos vietas, įskaitant maisto produktų saugojimo ir laikymo įrangą, viešąsias paslaugas teikiančioms įstaigoms ar įmonėms.

O 700 tūkstančių eurų parama galima, jei projekte numatytos investicijos regioninio lygmens logistikos centrui kurti ir (arba) naudoti esamos logistikos infrastruktūrą.

Logistikos centrų kūrėjai

Steigiantiems regioninio lygmens logistikos centrą (nauja statyba arba esamo NT pritaikymas), parama teikiama atsižvelgiant į pareiškėjo patirtį trumposios tiekimo grandinės veikloje, taip pat – 5 vietą. Jis turi būti savivaldybėje, besiribojančioje su miestu, kurio gyventojų skaičius ne mažiau kaip 149 tūkstančių gyventojų, o produkcija turi būti tiekiama kelių savivaldybių įstaigoms, įmonėms ar pirkėjams.

Per 5 metus privalu užtikrinti pagrindinių produktų grupių (grūdų produktų, daržovių, vaisių ir uogų, riebalų, pieno produktų, mėsos ir kiaušinių) besikeičiančio, t. y. laipsniškai plečiamo asortimento krepšelį. Kasmetinė produkcija turi siekti 15 tūkstančių kg.

Tinkamos finansuoti išlaidos

Galės būti kompensuojamos verslo plano įgyvendinimo išlaidos, tokios kaip transporto priemonės su šaldymo įranga įsigijimas, mechaniniai-hidrauliniai vežimėliai, krautuvai, išskyrus teleskopinius, prekybiniai baldai (stelažai, lentynos, šaldymo vitrinos ir kt.) ir prekybinė įranga (svarstyklės, kasos aparatas ir kt.), fasavimo ir (arba) pakavimo įranga bei medžiagos ir kt.

Tinkamos ir einamosios bendradarbiavimo išlaidos, kurios būtinos susitikimams organizuoti, administracinių patalpų (biuro) nuomai, kanceliarinėms prekėms bei dezinfekavimo ir kitų medicininių apsaugos prekėms, taip pat darbo užmokestis projekto vadovui.

Tinkamos išlaidos yra ir pardavėjo, logistikos centro darbuotojo darbo užmokestis, prekybos vietos nuoma, dalyvavimo renginiuose vietos nuoma, transportavimas, kasos aparato modifikavimas, transportas (kuras, transporto nuoma), dezinfekcinės priemonės ekstremaliu dėl COVID-19 laikotarpiu. 

Projektas išmokė bendradarbiauti

Bitininkai Rušėnai iš Rokiškio r. sako, kad dalyvavimas trumpos tiekimo grandinės projekte juos išmokė bendradarbiavimo, dalijimosi patirtimi ir įranga. „Mes pirkome įrangą, kuri leistų kitaip pateikti produktą. Tai tas pats medus šaukštelyje – t. y. asmeninis dozuotas medaus kiekis. Nereikia kabinti iš bendro stiklainio. To rinkoje nėra ir, mūsų nuomone, turėtų būti įdomu ir praktiška“, – įsitikinusi bitininkė Diana. O tai, kad projekte numatyta ir parama marketingui, ypač pasitarnavo kuo greičiau pasiekiant vartotoją, buvo galima sukurti žaismingą saldų filmuką.

Bitininkų Rušėnų šeimos ūkis, dalyvavęs projekte, įsigijo specialią įrangą, kuri leidžia rinkai medų pateikti kitaip – kaip asmeninę porciją vienkartiniame šaukštelyje.
Bitininkų Rušėnų šeimos ūkis, dalyvavęs projekte, įsigijo specialią įrangą, kuri leidžia rinkai medų pateikti kitaip – kaip asmeninę porciją vienkartiniame šaukštelyje. Rušėnų medaus ūkio nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here