Skip to content

Tradicinis bigosas iš raugintų ir šviežių kopūstų

Kristina VOBOLEVIČIENĖ (naunau.lt)

Kaip dažnai sukate galvą ką skanaus ir sveiko paruošti pietums? Vasarą viskas paprasčiau – šviežių vaisių, daržovių, salotų pasirinkimas didelis, todėl nesudėtinga maitintis sveikai ir skaniai. O štai žiemą „šeimos pietų klausimas“ iškyla ne vienai šeimininkei. 

Rauginti kopūstai – visiems gerai žinomas „žieminis“ maistas. Na kieno gi vaikystėje namai nekvepėdavo  mamos verdama raugintų kopūstų sriuba ar troškiniu, kai sušalę ir aplipę sniegu užbėgdvom „rankas pasišildyt“? Su kokiu apetitu kirsdavom šį gėrį, kai po sniego mūšių grįždavom į namus šlapi ir alkani!

Siūlome ir Jums tęsti tradiciją ir palepinti namiškius. Taigi šiandien dienos pietums – jaukumu ir sveikata kvepiantis raugintų kopūstų troškinys, dar kitaip – bigosas (arba bigusas).

Bigosas – nacionalinis Lenkijos patiekalas

Bigosas (bigos, lenk.) – šimtametes tradicijas turintis Lenkijos nacionalinis patiekalas. Tradiciškai  jis būdavo patiekiamas prasidėjus medžioklės sezonui (spalio viduryje) iki tol, kol šeimos statinėse pasibaigdavo raugintų kopūstų atsargos. Lenkijoje bigosas dažnai patiekiamas per šv. Kalėdas ir šv. Stepono dieną (gruodžio 26), taip pat sutinkant Naujuosius. Šiandien bigosą galime valgyti ištisus metus, nors dažniau prisimename žiemą.

Bigosui naudojamas bet koks žvėrienos, jautienos, kiaulienos, paukštienos ir daržovių derinys. Taip pat tai puikus būdas panaudoti virtos mėsos likučius. Mūsų tradicijoje populiaresnis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorijai būdingas variantas su antaniniais ar kitais rūgščiais obuoliais.

Raugintų ir šviežių kopūstų bigosas

Bigoso variantų yra daugybė. Kiekviena šeimininkė turi savo pamėgtą receptą.  Raugintų ir šviežių kopūstų bigosas pasižymi švelnesniu skoniu, nei vien raugintų kopūstų troškinys, todėl tikrai patiks net ir išrankiam skoniui.

Jums reikės: raugintų kopūstų 0,5 kg, šviežių kopūstų 0,5 kg, šviežios mėsos (geriausia – riebesnės kiaulienos) 0,7 kg, aliejaus (kepimui), didelio svogūno, 2 morkų, prieskonių (pagal skonį): pipirų, druskos, lauro lapų.

Gaminimas

Šviežius kopūstus pirmiausia supjaustykite ir užpilkite verdančiu, pasūdytu vandeniu, nukoškite. Taip neliks specifinio stipraus troškinamiems šviežiems kopūstams būdingo kvapo, kuris ne visiems patinka.

Mėsą supjaustykite nedideliais gabalėliais ir apkepkite. Tuomet supjaustykite svogūną, sutarkuokite morkas ir taip pat lengvai pakepinkite. Kartu galima apkepinti ir šviežius kopūstus (nebūtina).

Į puodą sluoksniais dėkite raugintus, šviežius kopūstus, morkas, svogūnus, ant viršaus dėkite mėsą. Užpilkite šiek tiek vandens. Vanduo neturi apsemti daržovių! Virdami kopūstai sukris ir skysčio dar padaugės.

Puodą uždenkite ir troškinkite ant vidutinio stiprumo ugnies kol kopūstai suminkštės ir išsitroškins. Paprastai tai trunka apie 1,5–2 val., priklausomai  nuo troškinio kiekio.

Į šį bigosą taip pat tinka džiovinti grybai, ypač baravykai, kurie suteikia troškiniui ypatingą prieskonį ir aromatą. Grybus prieš troškinant gerai  išmirkykite vandenyje ir dėkite kartu su kitomis daržovėmis.

Skanaus!

Kimchi

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje