Skip to content

Nelegalų apgyvendinimas Didžiasalyje dar nesuplanuotas

Gyventojai prieš tokio apgyvendinimo ketinimus surinko daugiau nei 700 parašų

Pradėjus į Lietuvą neįsileisti iš Baltarusijos plūstančių nelegalių migrantų, įtampa tarp pasienio gyventojų kiek atslūgo, bet neišnyko. Ypač sujudę Didžiasalio ir aplinkinių kaimų gyventojai. Pasklidus kalbai apie ketinimus Didžiasalyje įkurti 1500 nelegalų stovyklą, žmonės pradėjo rinkti parašus prieš tokius ketinimus. Ši akcija jau baigta, surinkta daugiau nei 700 gyventojų parašų. Jie kartu su gyventojų pareiškimu išsiųsti rajono merui, o kopijos – Europos parlamento nariui Broniui Ropei ir Seimo nariui Gintautui Kinduriui.

 Tiek europarlamentaras, tiek Seimo narys šiuo klausimu dirba šalies valdžios struktūrose. G. Kindurys raštu dar rugpjūčio 3 d. kreipėsi į vidaus reikalų ministrę Agnę Bilotaitę. Gautas jos atsakymas. Šiandien spausdiname Didžiasalio seniūnijos gyventojų kreipimąsi ir ministrės atsakymą Seimo nariui.

Dėl planuojamo pabėgėlių (nelegalių migrantų) apgyvendinimo centro kūrimo Didžiasalyje

Didžiasalio seniūnijos gyventojų

PAREIŠKIMAS

2021-08-05

Ignalinos rajono savivaldybės merui Justui Rasikui

Kopijos: Europos parlamento nariui Broniui Ropei

LR Seimo nariui Gintautui Kinduriui

2021 m. liepos 28 d. Ignalinos r. savivaldybės Didžiasalio seniūnijoje įvyko gyventojų susitikimas su Vidaus reikalų viceministru Arnoldu Abramavičiumi, Ignalinos r. savivaldybės meru Justu Rasiku. Susitikimo metu buvome informuoti, kad Didžiasalyje, pramoninėje zonoje, buvusios gamyklos teritorijoje (žiūrėkite nuotraukose) numatoma įkurti 1500 pabėgėlių (nelegalių migrantų) apgyvendinimo centrą. Po Ignalinos statybinių medžiagų gamybinio susivienijimo griūties laikas Didžiasalyje sustojo, tapome užmirštu Rytų Lietuvos pakraščiu, susidarė ypatinga situacija: nedarbas, skurdas, elgetavimas, iš didmiesčių buvo suvežti asocialūs asmenys, kurie trikdė ir taip sunkų miestelio gyvenimą. Trisdešimt metų Didžiasaliui žurnalistai klijavo (ir dabar dar klijuoja) zombių, bomžų, džambulo, Lietuvos Černobylio  etiketes. Tai labai žeidė viso krašto gyventojus, tačiau čia gyvenantys žmonės nepalūžo, patys tvarkė, švarino, žalino ir puoselėjo gimtąjį kraštą. 2016 m. Ignalinos r. savivaldybė gavo ES paramą viešųjų erdvių atnaujinimui Didžiasalyje, kaimas tapo šiuolaikišku ir patraukliu, tinkančiu rekreacijai, ramiam gyvenimui ir poilsiui objektu. Buvo žadamos investicijos gamybiniams objektams, bet jų taip ir nesulaukėme. Pastaruoju laiku nemažai žmonių iš kitų Lietuvos (ir ne tik) vietovių susidomėjo apsigyvenimo Didžiasalyje galimybėmis, daugelis jau ir būstą įsigijo ar artimiausiu metu planuoja tai padaryti. Minimas planas stipriai paveiktų žmonių apsisprendimą ir kaimo įvaizdį.

Pagal viceministro pateiktą informaciją, Didžiasalyje numatoma apgyvendinti 1500 nelegalių migrantų. Tai būtų žymiai daugiau, nei dabar gyvena visoje seniūnijoje (1351). Mums, seniūnijos gyventojams, toks Vidaus reikalų ministerijos planas visiškai nepriimtinas, nes:

1. Neaiški didžiosios dalies migrantų tapatybė bei pabėgimo motyvacija, išsilavinimas, kokios jų profesijos, ar tarp jų nėra nusikaltėlių.

2. Patiriame stresą beveik kasdien matydami sulaikomų nelegalių migrantų grupes, kausto nuolatinė baimė, ypač atokesnių kaimų gyventojus, kada ūkininkai, dirbdami laukuose tarp javų suranda nelegalius migrantus, kai jie kaime į negyvenamą namą įsilaužia ir „poilsiauja“, o gretimų namų gyventojai krūpčioja iš baimės. Jaučiamės tarytum karo zonoje (nuo pasienio, policijos, kariškių automobilių gausmo ir sirenų), patiriame ir taip didelį diskomfortą, gyvendami pasienio zonoje.

3. Kaimo infrastruktūra nepritaikyta tokiam nelegalių migrantų skaičiui, gydytojai nepajėgia aptarnauti visų seniūnijos gyventojų, susidaro eilės, nėra maitinimo įstaigos, nėra didelių prekybos centrų, nėra banko paslaugų. Greitosios medicinos pagalbos dažnai tenka laukti valandą ir ilgiau, nes artimiausios stotys yra už 40 km. Dažnai sutrinka internetas, didelėje seniūnijos teritorijoje, ypač arčiau sienos, yra nepatikimas arba visai neįmanomas mobilus ryšys,  nepajėgūs būtų vandenvietė ir valymo įrenginiai.

4. Manome, kad jokia tvora migrantų stovykloje nesulaikys (juk net iš kalėjimo pabėga) jie laisvai judės, bus nesaugi kaimynystė, centre nuolat kils riaušės, ką girdime jau dabar jų apgyvendinimo vietose.

5. Planuojama stovyklos vieta yra vos už kelių šimtų metrų nuo Didžiasalio centro. Po tam tikro laiko migrantams įstatymiškai bus suteiktas laisvas judėjimas, jie išeis į laisvę ir elgsis kaip panorės. Kas pajėgs ir operatyviai užtikrins mūsų ir mūsų vaikų saugumą, kai visų jėgos struktūrų dislokacijos vietos yra ganėtinai toli nuo planuojamo objekto, o atvykėlių gerokai daugiau, nei pačių gyventojų?

Esame taikūs žmonės, mylintys savo kraštą ir Tėvynę, todėl ir prašome Jūsų objektyviai įvertinti visas su minėtais planais susijusias aplinkybes bei atsižvelgti į mūsų krašto žmonų patirtus ir patiriamus išgyvenimus ir neužkrauti dar vienos naštos – nelegalių migrantų apgyvendinimo centro.

Dėl užsieniečių apgyvendinimo Ignalinos rajono savivaldybėje, Didžiasalio seniūnijos teritorijoje

Lietuvos Respublikos Seimo nariui 

Gintautui Kinduriui 

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija (toliau – Ministerija), atsakydama į Jūsų 2021 m. rugpjūčio 3 d. kreipimąsi Nr. SNK7-S-33, pažymi, jog atsižvelgiant į nemažėjantį neteisėtai Lietuvos Respublikos valstybės sieną kertančių trečiųjų šalių piliečių srautą, siekiant spręsti šių asmenų apgyvendinimo Lietuvos Respublikos teritorijoje problemas bei užtikrinti pasirengimą šiems iššūkiams spręsti ilguoju laikotarpiu, Ministerija svarsto bei vertina įvairias užsieniečių apgyvendinimo problemos sprendimo alternatyvas, ieško įvairių galimų ir tinkamų vietų neteisėtai valstybės sieną kirtusiems užsieniečiams apgyvendinti, kuriose būtų galimybė įrengti infrastruktūrą, leidžiančią užtikrinti tiek minimalias būtinąsias apgyvendinimo sąlygas ten apgyvendintiems užsieniečiams, tiek pačių gyventojų saugumą.        

Pažymime, jog įvertinant dinamišką bei sudėtingai prognozuojamą situaciją, Didžiasalio seniūnijos teritorija yra viena iš galimų vietų užsieniečiams apgyvendinti, jeigu toks poreikis bus, tačiau šiuo metu užsieniečių (neteisėtai Lietuvos Respublikos valstybės sieną kirtusių migrantų) apgyvendinimas Didžiasalio seniūnijos teritorijoje nėra suplanuotas. Prieš priimant sprendimą dėl minėtos teritorijos panaudojimo bei faktinio užsieniečių apgyvendinimo (jeigu toks poreikis iškils), bus bendradarbiaujama ir palaikoma tiesioginė komunikacija su Ignalinos rajono savivaldybės meru ir administracija, taip pat vietos bendruomenės atstovais.  

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė

A. Dolotovo nuotr.

2 komantarai (-ų)

  1. Mes esame nusikalstamos organizacijos NATO sąjungininkai, kitaip sakant nusikaltimų bendrininkai, todėl esame atsakingi už nekaltų žmonių žudynes Irake, Sirijoje, Afganistane. Todėl būkime mieli, dabar padėkime šiems žmonėms.

  2. Pranaše,gal jau baik kontrabandą vartoti,nes tos tavo pranašystės tai labai jau Baltarusijos tv propaganda atsiduoda.


Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje