Skip to content

Nulaisvėjusi žiniasklaida

Arminė NORKĖ (Mažulonys)

O kas teigs, kad šito nereikėjo laukti? Aš apie į dugną krintančius žiniasklaidos reitingus. Šeštadienį paskelbta „Lietuvos ryto“ užsakymu atlikta apklausa rodo, kad žiniasklaida pasitiki 24,8 proc., o nepasitiki 33,4 proc. apklaustųjų.

Jeigu klausytume apklausą atlikusios bendrovės „Vilmorus“ vadovo Vlado Gaidžio, išeitų, jog rezultatą nulėmė tai, kad žiniasklaida palaiko valdančiųjų politiką migrantų krizės ir skiepų atžvilgiu. Logiškai išrutuliojus V. Gaidžio mintį, tai, kad į Lietuvą nebeįleidžiami migrantai., o nesiskiepijusiems žadamas karantinas, patinka tik ketvirtadaliui apklaustųjų.

V. Gaidys nusišnekėjo dar labiau. Pasak jo, žmonėms nepatinka priverstinis skiepijimas. Vis dėlto tokios bendrovės vadovas, socialinių mokslų daktaras (nors ir sakoma, kad tai ne mokslas) turbūt ir spaudą, bent jau internetinę, paskaito, ir radijo paklauso, tai kodėl jis teigia, kad skiepijimas yra priverstinis? Atrodo, dar nė vienas varu į vakcinavimo punktą nebuvo atvarytas, ir žiniasklaida apie tai nerašė, o štai koks nusigiedojimas…

Gal bėda ta, kad normalios žiniasklaidos Lietuvoje kaip ir nėra, vien tik tokia, kuri Vakaruose, į kuriuos mūsiškė žiniasklaida nuolat linksi, kai kas nors pirštu baksteli į jos nusišnekėjimus: girdi, nebandykite varžyti žiniasklaidos laisvės, vadinama geltonąja. Žiniasklaida apsimeta, kad pateikia dviejų pusių nuomonę, iš tikrųjų, bent toks jau susidaro įspūdis, kalba tai, kas patinka savininkams, o šie reikalauja to, kas gali pritraukti daugiau reklamos.

Sakote, žurnalistai rašo tą, kas atitinka jų politines pažiūras? Tai dar būtų nieko, net normalu, nes visi yra žmonės, tik bėda, kad neretai tos pažiūros apsiriboja pasvarstymu – yra sensacija ar nėra. Kiek kartų buvo išspausdinta ar ištransliuota kokia nors sensacinga žinia, kuri nepasitvirtino? Melagystę paskelbusieji paprastai tos melagystės nepaneigia, nebent teismas liepia. O tai žmonės mato…

Štai skaitau straipsnį, kuriame teigiama, kad lietuviai globojo ir maitino karo pabėgėlius, ir kad dabar mes turėtumėm taip pat meiliai sutikti neteisėtus migrantus. Tik neparašyta, kad tada žmonės bėgo nuo mirties ir buvo laimingi, gavę duonos, o dabar tie skriaudžiami, gerai savo teises žinantys ponai tuštinasi – nesuprantu, kodėl neparašius tiesiai – šika į termosus su maistu, kuris, matote, jiems per prastas. 

Būtų gerai tą termosų turinį kai kuriems žmogaus teisių gynėjams ant galvų išversti, bet ar toks pasiūlymas nebūtų pripažintas smurto skatinimu?  

Apie tai, kad reikia pateikti abiejų šalių nuomones, žiniasklaida kartais nepamiršta, pasako, kad kita pusė „tai neigia“. Ar yra faktų, patvirtinančių tą neigimą, paprastai nesužinome.  

O kiek kartų, paskelbus kokią nors sensacingą naujieną, po to neparašoma, kuo ta istorija baigėsi? Mat tai jau ne sensacija, o paprastas gyvenimas. O normaliai gyvenantys žmonės žiniasklaidai neįdomūs. Manote, žmonės to nemato?

Užtat pagrindinėse žinių laidose apie kokią nors kvanktelėjusią atlikėją būtinai pašnekama. Mūsų žiniasklaida mano, kad Lietuvos pilietis negalės užmigti, jeigu nesužinos, jog 39 metų atlikėjai Britney Spears nepavyko atsikratyti tėvo globos, kuri buvo teismo paskirta jai „dėl psichinės sveikatos sutrikimų“. 

Ir apskritai mūsų žiniasklaida mėgsta besielgiančius neadekvačiai. Gretutė jau kiek pabodo, atsirado kitas didvyris – 11 metų berniukas, „klimato aktyvistas“, kuris pėsčiomis pasiryžo nueiti 300 kilometrų, šitaip protestuodamas prieš iškastinio kuro naudojimą. Ar jums nebūtų įdomu sužinoti, kodėl, kokios šlovės ar pinigų siekiantys berniuko tėvai išleido jį į tokią kelionę? Galų gale, ar nebūtų įdomu sužinoti, kokiu kuru apšildomi to berniuko namai?

Tai jau būtų ne sensacija. Lietuvos pavyzdys: žiniasklaida pranešė, kad teisėjas neleido suimti vienos riaušininkės (kalba eina apie naujosios „Jedinstvos“ mitingą prie Seimo), nes ši esanti neteista, dirbanti ir turinti mažametį vaiką.

Ar jums nebūtų įdomu sužinoti, ką mano apie tokį sprendimą nuolat besireiškiantys „apžvalgininkai“, visada pasirengę apginti kokius nors vakarietiškai, tai yra, pažangiai iškrypusius iškrypėlius? Nebent komentaruose gali sužinoti, ką apie tai žmonės mano. Teko aptikti ir tokią nuomonę: išeitų, kad jeigu žmogus neteistas, dirbantis, ir dar vaikų turintis, tai jis turi teisę mėtyti akmenis į policininkus.

Apskritai jeigu norite ką nors sužinoti apie normalius žmones, skaitykite rajonų – įvairiausių – spaudą. Kodėl taip yra, kodėl rajonų laikraščiai apie žmones rašo? Gal todėl, kad visi iškrypėliai ir paleistuviai, šiaip ne visai sveiki „piliečiai“ į sostinę išvažiavo, kaime jiems nėra kur pasireikšti? Gal todėl vietinei žiniasklaidai nėra ką ginti?

K. Pabijuto pieš.

SEO paslaugos bei internetinė reklama https://seopaslaugos.com/internetine-reklama-privalumai-trukumai/

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here