Praeityje liko liepos tropinė kaitra, dabar grįžo lietuviška vasara. Vėsi, bet kitą savaitę sinoptikai žada su botagu vėl atginti daugiau šilumos. Dygsta grybai, tik kažkaip įdomiai: iš vieno miško namo velkami šimtai baravykų, kitame nerasi nė vieno, vien ūmėdės ir voveraitės (nors pradžiai irgi gerai). Kitos savaitės pradžioje mus paliks gandrai, po to į kelionę ruošis ir kiti sparnuočiai. Taip palengva ir neriam į rudenį…
Pasaulis kunkuliuoja, verčias nuo kojų ant galvos. Žaibiška Talibano pergalė ir svajonių apie modernią Afganistano valstybę žlugimas tapo šoku. Kaip atsitiko, kad talibai užėmė visą šalį, o provakarietiška vyriausybė pasirodė bejėgė. Kai JAV paskelbė iki rugpjūčio 31 d. iš Afganistano išvesiančios visus savo kariškius, Talibanas puolė nedelsdamas: vieną po kitos užėmęs provincijų centrus, sekmadienį įžengė į sostinę Kabulą. Afganistano prezidentas pabėgo iš šalies, jį priglaudė Saudo Arabija. Savo diplomatines atstovybes iš sostinės evakuoja dauguma šalių. Pro paskutinius likusius pasitraukimo vartus – amerikiečių dar ginamą Kabulo oro uostą – į užsienį veržiasi su buvusia vyriausybe bendradarbiavę tūkstančiai afganų, nes jiems dabar gresia žiaurus islamistinio režimo kerštas pagal šariato teisę. Įvairių šalių politologai tai komentuoja įvairiai. Daugumos nuomone, talibai Afganistano ribose nesustos, dabar jie veršis į buvusias sovietines respublikas – Tadžikiją, Uzbekiją, Turkmėniją ir kitas, su kuriomis ribojasi, o toliau jau Rusijos platumos (teigiama, kad toks ir buvo vienas iš JAV pasitraukimo iš Afganistano tikslų – rusus palikti akis į akį su talibais). Islame yra dvi srovės – sunitai ir šiitai, jos konfliktuoja. Talibai yra sunitai, kaip ir dauguma minėtų respublikų islamą išpažįstančių, tad ten net kariauti nereikės, išskėstom rankom talibus priims. Tai tik laiko klausimas. Talibus palaiko Pakistanas, turintis branduolinį ginklą. Nors visa tai vyksta toli nuo Lietuvos, mums kyla taip pat grėsmė – emigrantų iš Afganistano, nes žmonės iš jo dabar masiškai bėga. Nesusitvarkėm su Irako dovanom, laukiam jų iš Afganistano. Ši šalis, nuo sovietų invazijos į ją 1979 m., taip ir kariauja jau 42-ejus metus. Beje, talibai savo organizaciją sukūrė būtent kovai su sovietais…
Pradėjus nelegalių migrantų neįsileisti į Lietuvą, jų skaičius beveik nedidėja, bet Baltarusijos pasienyje įtampa tebekaista. Baltarusių pasieniečiai daro provokacijas, patys, stumdydami pabėgėlius, pažeidžia sieną, įeidami į Lietuvos teritoriją. Tai filmuojama, Baltarusijai teikiami protestai, o tie atsako, kad „Lietuvos nufilmuotoje medžiagoje, kurioje esą matoma, kaip 12 baltarusių pasieniečių įsibrauna į šalies teritoriją, nėra „objektyvių įrodymų“. Reikia tik kibirkšties, kad šaltasis karas su kaimynais virstų karštuoju…
Dėl Linkmenyse ir Kazitiškyje esančių migrantų taip pat auga įtampa dėl jų ateities. Vilnius nieko nekalba, nežada, o artėja ruduo, žiema. „Svečiams“ jau dabar šalta, o Kazitiškyje patalpos nekūrenamos. Ten šildymo sistema neišardyta, bet neveikia jau aštuoneri metai, tad vargu ar pasileistų. Yra viena išeitis – kiekvienoje klasėje yra likę krosnys, bet jas reikėtų kažkam kūrenti, patys migrantai to nedarys. Jie net jiems vežamą maistą nė neparagavę mėto į atliekų konteinerius, girdi per prastas (meta riešutus, picas ir kt.). Taip ir dylam šios problemos sprendimo nežinioje…
Kas dar Ignalinos padangėje naujesnio? Meras, sako, už 22 tūkstančius savivaldybės (mūsų visų) pinigų nusipirko sau naują tarnybinį automobilį, mat buvęs jam per prastas. Tiesa, nupirko lizingu, bet pinigus vis vien teks mokėti…
Vakar vyko rajono tarybos posėdis. Vėl nuotolinis, nors opozicija reikalavo gyvo posėdžio, kad išsiaiškintų, kaip atsirado pabėgėlių problema rajone, kas priėmė sprendimus juos įkurdinti Linkmenyse ir Kazitiškyje, ir daugelį kitų problemų (išsamiai apie posėdį – kituose laikraščio numeriuose). Dabartiniai buvusius dar prieš rinkimus kaltino, kam savivaldybė Šilumos tinklams (ir kitoms savo ėmonėms) kompensuoja išlaidas, patirtas įgyvendinant sistemos modernizavimo projektus, esą įmonė turi pati užsidirbti ir kai jie ateis į valdžią, to nedarys. Žiūrim, ką turim. Imtos paskolos projektams vykdyti iš esmės padengtos jau iki 2019 m., o likutį reikia grąžinti iki 2032 m., tad įmonė turėtų jau atsitiesti ir dirbti be skolų naštos. Tačiau 2019–2020 m. savivaldybė Šilumos tinklams jau sukišo apie 600 tūkst. eurų, o vakar nusprendė skirti dar 150 tūkst. Motyvas kiekvienu atveju tas pats – buvusioms išlaidoms kompensuoti. Bet jos jau kompensuotos ir dabar, panašu, kompensuojam pačių duotas kompensacijas?..
Nuvilnijo daugybė vasaros švenčių, iš kurių beveik dingo vietinė kultūra (nes jos rajone neliko), trūkumą uždengia kviestiniai koncertuotojai. Paimkim Dūkštą, kurio saviveikla garsėjo ne tik rajone, Lietuvoje, bet ir užsienyje. Ši valdžia ten viską sunaikino. Dūkšto 160-mečio šventėje – vien kviestiniai, o kur vietiniai? Net Dūkšto himnas dingo. Užtat ir Dūkšte, ir kitur šventės prasideda liaupsėm merui, valdžiai, plačiam Marijonos stotui. Tarkim sakoma, batutai vaikams – tai mero dovana. O jis ką, asmeniškai iš kišenės už juos sumokėjo? Manau, kad dėkoti merui ar valdžiai už darbus, padarytus mūsų pinigais, tai tas pats, kas ploti bankomatui, iš jo išsiėmus pinigų.
Gražaus savaitgalio!
Tiesiog Jonas
AFP/„Scanpix“ nuotr.
Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!