Skip to content

Medkopio pabaigą vainikavo graži bičiulystė

Praeitą savaitgalį Senovinės bitininkystės muziejuje Stripeikiuose buvo gausu svečių iš įvairiausių Lietuvos kampelių. Bičiuliai, bičių gerbėjai ir šiaip besidomintys bitininkyste atvyko pasidžiaugti Medkopio pabaiga, medaus produktų unikalumu ir paskutinėmis kalendorinės vasaros akimirkomis. Renginio vedėja, muzikologė Zita Kelmickaitė pakvietė visus būti ir kuo ilgiau pasibūti nuostabiame gamtos kampelyje, nes tik įsiklausius į aplinkos alsavimą, galime pajusti stebuklingą sąsają su protėvių palikimu ir suvokti neišmatuojamas tradicijų gelmes, su mumis vis kalbančią amžių išmintį. Pagarbiai nusilenkti darbštuolei bitelei ir bičiulių triūsui susirinko visas būrys jiems pritariančių ir palaikančių.

Šventės dalyvius sveikino JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas S. Gilchristas, kuris žavėjosi lietuvių gebėjimu saugoti istorines tautos tradicijas ir senąją bitininkystę, priminė aplinkos apsaugos problematiškumą ir JAV administracijos priimamus sprendimus toje opioje srityje. Suprantama, kad bitės svarbios visos žmonijos išlikimui, todėl jau šešti metai ambasados teritorijoje dūzgia bičių aviliai, ambasados darbuotojai ir svečiai vaišinasi medumi. Pagarba bitėms – dar vienas JAV ir Lietuvą jungiantis draugystės tiltas.

Gražių žodžių ir sveikinimų didelei bičiulių bendruomenei negailėjo rajono savivaldybės vicemeras Juozas Rokas, kuris administacijos vardu dėkojo JAV ambasadoriui ir Japonijos ambasados atstovams už aktyvų dalyvavimą muziejaus gyvenime ir Medkopio pabaigos šventėje. 

Lietuvos apiterapeutų asociacijos vadovas Povilas Rimkus akcentavo medaus produktų svarbą, gydant įvairiausius susirgimus ir bitę įvardijo natūralių vaistų fabriku, apie kurį visuomenė dar žino per mažai ir ne iš esmės. Gydytojas ragino susirinkusius kuo daugiau domėtis gydymu bičių produktais, vertinti juos.

Susirinkusius šventės dalyvius sveikino Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direktorius Gedas Kukanauskas, muziejaus šeimininkė Danutė Indrašienė nuoširdžiai dėkojo darbštiems kolektyvo nariams, visiems renginio rėmėjams, kurių gretose ne tik ambasadoriai, bet ir bitininkai – Aleksandras Pupkevičius ir Mindaugas Bridžius, Ignas ir Vilius Jackevičiai bei visas būrys kitų. 

Jau pritilus sveikinimų kalboms, etnologė Sigutė Mudinienė pakvietė apeigoms, kurių tyloje atiduotos aukos dievybėms – Bubilui ir Austėjai – juoda duona, medus, šermukšnis, ugnis. Sukalbėta malda bitėms, kad tik Lietuvoje jos toliau gyventų, neštų stebuklingą medų ir sparčiai gausintų bičiulių bendruomenę, kurios darbas lieka subtilus ir atsakingas. Išmintingoji bitelė kiaurai permato žmogų, tinginio ir nedoro prie savęs neprileidžia, nepripažįsta savo šeimininku. Iš visų gyvų padarų tik žmogus ir bitelė miršta, o pasak protėvių, į bitelę įsikūnija mirusio žmogaus dvasia.

Suprasdami bitelių puoselėjimo tradicijų svarbą, renginio organizatoriai kuo plačiau pristatė įvairias edukacines veiklas gamtos tematika. Tik darnoje su gamta, protėvių šaknimis galime rasti harmoniją, sveikatą, gražesnę, gilesnę prasmę savo gyvenimams.

Medkopio pabaigos dalyvius linksmino folkloro ansamblis „Mėguva“, veikė bičių produktų, kulinarinio paveldo ir tautodailės darbų kermošius, amatų kiemai ir kūrybinės dirbtuvės, JAV ir Japonijos ambasadų kiemeliai. Savo koncertinę programą pristatė režisierius ir dainų autorius Vytautas V. Landsbergis. Visko buvo daug ir pasirinktinai.

Nuaidėjo Medkopio pabaigos akordai, primindami praeinančios vasaros spalvas ir bitininkų darbų prasmę. Lieka tikėti tradicijų tęstinumu, branginti stebuklingą medų, o prisiminus posakį – Dievo bitės – Dievo ir medus, pagarbiai nusilenkti darbščiam padarėliui ir į jį lygiuotis savo gyvenimo tikslingumu bei tvarka.

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje