Skip to content

Progresiniai akiniai: kas tai ir kaip jie veikia

MI informacija

Prastėjant regai susiduriame su daug problemų. Sunkiau atlikti kasdienius darbus, greičiau pavargsta akys, sunku įžiūrėti užrašus mažomis raidėmis. Priežasčių, kodėl suprastėjo jūsų rega gali būti ne viena. Galbūt per daug laiko praleidžiate prie kompiuterio arba turite pašalinių ligų, kurios veikia regėjimą. Tačiau regėjimas gali silpti ir vykstant natūraliam senėjimo procesui. Tokiu atveju gyventi pilnavertį gyvenimą jums gali padėti progresiniai akiniai.

Progresiniai akiniai aiškesniam regėjimui

Žmogaus akys keičiasi senstant. Jeigu anksčiau matėte puikiai, o dabar pastebite, kad sunkiau matote knygos tekstą, informaciją ant etikečių ar žinutę telefone, tam įtakos galėjo turėti amžius. Tačiau šias regos problemas gali padėti išspręsti akiniai. Mokslo pažanga ir naujausios technologijos nuolat tobulina akinių lęšius, kad šie padėtų žmonėms ryškiai ir aiškiai matyti kiekvieną detalę. Būtent taip atsirado ir progresiniai akiniai, pritaikyti spręsti presbiopiją – su senėjimu susijusį regos sutrikimą. Išsamiau pakalbėkime apie šių akinių veikimą, naudą ir pritaikymą.

Universalus problemos sprendimo būdas

Progresiniai akinių lęšiai yra daugiažidinių arba daugiafunkcinių lęšių tipas, skirtas žmonėms aiškiai nematantiems tolimų ir artimų objektų. Kitaip sakant, progresiniai akiniai – tai lyg trys skirtingi lęšiai sutalpinti į vienus korekcinius akinius, kurie leidžia aiškiai matyti įvairiuose atstumuose esančius daiktus nekeičiant akinių.

Progresiniai lęšiai yra bifokalinių ir trifokalinių lęšių patobulinimas. Pastarieji dažnai būna nepatogūs, nes juose aiškiai matyti linija, skirianti skirtingo židinio lęšio dalis. Progresiniai lęšiai yra vientisi ir jų stiprumas keičiasi palaipsniui. Viršutinė dalis skirta matyti objektus, esančius toli – tai naudinga vairuojant ar žiūrint į tolį. Vidurinė lęšių dalis skirta pagerinti matomumą vidutiniame nuotolyje. Apatinė dalis skirta skaitymui ar artimų objektų matymui.

Progresiniai akiniai tik vyresnio amžiaus žmonėms?

Beveik visi, turintys regėjimo problemų, gali dėvėti progresinius akinius, tačiau paprastai jie reikalingi vyresniems nei 40 metų žmonėms, turintiems presbiopiją. Vyresnių žmonių akys pradeda neryškiai matyti visus objektus, todėl daugiafunkciniai akiniai, galintys padėti matyti bet kokiame atstume nutolusius objektus, gali būti geriausias pasirinkimas. Be to, tai leidžia turėti patogius, stilingai atrodančius akinius be bifokalinių linijų.

Kai kuriais atvejais progresiniai lęšiai gali būti naudojami ir vaikų regėjimui koreguoti, norint išvengti trumparegystės vystymosi. Šie akiniai patogesni už vieno židinio lęšius, nes jų nereikia nusiimti norint aiškiai matyti tolumoje esančius objektus ir vėl užsidėti norint skaityti ar rašyti.

Kokie progresinių akinių privalumai?

Progresiniai akiniai gali būti gera išeitis, kai reikia trumparegystės ir toliaregystės korekcijos vienu metu. Tačiau tokie akiniai padeda ir astigmatizmo varginamiems žmonėms. Astigmatizmas – tai regos sutrikimas, kai dėl netaisyklingos ragenos formos, praėję akies optinę sistemą, šviesos spinduliai susitelkia ne viename, o dviejuose židiniuose. Taigi, progresiniai akiniai gali padėti išspręsti kelias problemas vienu metu. 

1. Reikalingi tik vieni akiniai. Šiuo metu, progresiniai akiniai ypač vertinami žmonių turinčių net kelis regėjimo sutrikimus, pavyzdžiui, trumparegystę ir toliaregystę. Įsigijus šiuos akinius nebereikia nuolat nešiotis kelių skirtingų akinių. Progresiniai akiniai turi net kelis matymo laukus padedančius matyti iš kelių skirtingų nuotolių – iš arti, toli ir vidutinio nuotolio. Taigi, užtenka vienų akinių visoms situacijoms.

2. Jokių vaizdo šuolių. Progresinių akinių lęšiai sukurti taip, kad sklandus perėjimas iš vienos stiprumo zonos į kitą užtikrintų komfortišką matymą bet kokioje situacijoje. Tad vairuojant automobilį, pažiūrėję į prietaisų skydelį ir vėl pakėlę akis į kelią, nesusidursite su staiga susiliejusiu vaizdu.

3. Jaunatviška išvaizda. Bifokaliniai ar trifokaliniai akiniai turi aiškiai matomą liniją, kuri dažnai ne tik sukelia nepatogumus keičiant žiūrėjimo kryptį, bet ir atrodo neišvaizdžiai. Jeigu norite to išvengti, rinkitės progresinius akinius, kurių išvaizda mažai kuo skiriasi nuo įprastų. Taip išvengsite nemalonių situacijų ir visada atrodysite jaunatviškai.

4. Šiuolaikinis dizainas. Naudojant naujausias skaitmenines dizaino ir gamybos technologijas kuriami itin šiuolaikiški lęšiai, kuriuos lengva pritaikyti prie įvairių akinių rėmelių. Nesvarbu ar mėgstate labiau klasikinio stiliaus akinių rėmelius, ar masyvesnių detalių, progresiniai lęšiai gali būti pritaikomi prie bet kokio stiliaus akinių. Svarbiausia išsirinkti jums labiausiai patinkančius.

5. Galimybė sutaupyti. Progresiniai akiniai teikia tikrai daug naudos regėjimui, tačiau atkreipus dėmesį į kainą, dažnas susimąsto ar tikrai verta leisti tokius pinigus vieniems akiniams. Žinoma, jeigu jus kamuoja tik trumparegystė ar toliaregystė, gali užtekti vienų korekcinių akinių. Tačiau turintiems abu šiuos regėjimo sutrikimus progresiniai akiniai gali būti daug patogesnis ir pigesnis pasirinkimas. Nusipirkus vienus progresinius akinius nebereikia kasdien su savimi nešiotis dviejų porų akinių, o ir lęšiai skirti skirtingiems regos sutrikimams spęsti dažnai kainuoja brangiau negu vieni, abi šias problemas sprendžiantys akiniai.

Akiniai matymui įvairiu atstumu

Kaip ir prie kiekvienų akinių, taip ir prie progresinių lęšių reikia priprasti. Tad neišsigąskite jeigu po pirmos akinių nešiojimo dienos pajusite lengvą galvos skausmą ar susidursite su gylio suvokimo problema. Leiskite akims priprasti prie daugiafunkcinių lęšių. Kai kuriems užtenka vos vienos dienos, kad pradėtų jaustis komfortiškai, kitiems prireikia net savaitės. Be to nepamirkite, kad visada galite konsultuotis su optikos specialistais, kurie padės išsirinkti jūsų akims labiausiai tinkančius lęšius.

Nuotraukų teisės: glasseson

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje