Skip to content

Natūrali gamta ar žmogaus įgeidžiai: dvikova Palūšėje

Lina RAGINYTĖ

Jau kuris laikas dėl šią vasarą vykdomų statybos darbų Palūšėje šurmuliuoja dalis kaimelio bendruomenės, Ignalinos krašto mylėtojų. Viskas kaip visur ir visada: vieniems – gerai, kitiems – blogai, o tretiems – niekas neįdomu. Į redakciją kreipėsi tie, kuriems kyla klausimų ir nepatinka tai, ką mato.  

Pirmojo skambučio sulaukta, kai buvo pjaunama maždaug 130 metų liepa, kad galima būtų tiesti suprojektuotą šaligatvį. Mat, niekaip neįmanoma žengti žingsnio į šalį ir apeiti medžio. Medžio nebėra. Telieka tai gaspadorių ir dirbančiųjų sąžinės reikalu. 

Kito skambučio sulaukėme iš poilsiavusių čia kraštiečių, kurie tiesiog pašiurpę dėl barbariško darbininkų elgesio su augmenija. „Mes gyvename už kelių dešimčių kilometrų nuo Ignalinos, Visagine. Bet mūsų mieste ne tik medis, bet ir didesnis krūmas saugomas ir net viršutinis derlingas žemės sluoksnis. Net ir patys gyventojai vykdo griežtą dirbančiųjų kontrolę ir tą pačią akimirką informuoja aplinkosaugininkus dėl netinkamai atliekamų darbų. O mūsų tikrai negailestingų aplinkosaugos darbuotojų bijo visi. O kurortinės vietovės statusą turinčiame Ignalinos krašte, t. y. Palūšėje, išrausiamos, nukapojamos ir saulėje, kaitroje kelias dienas džiovinamos medžių šaknys, jau nekalbu apie derlingo žemės sluoksnio išsaugojimą. Praleidome kelias dienas Palūšėje ir tiesiog susigadinome atostogas. Toks jausmas, kad Ignalinos kraštas neturi gaspadoriaus, o patys gyventojai seka jo pavyzdžiu ir nė trupučio nejaučia meilės savam kraštui“, – apgailestavo skambinusioji visaginietė S., gimusi ir augusi Ignalinoje. 

Trečias skambutis – iš gyventojo, kuris taip pat su siaubu stebi vykdomus darbus ir, jo teigimu, nerimauja, kad netrukus Lūšiuose gali prasidėti panašios bėdos kaip ir Gavaityje. „Ignalina baigia užteršti visus aplinkinius ežerus. Ar nors apie tai kas galvoja? Pirmiausia pasistatė automobilių stovėjimo aikštelę Lūšių pakrantėje. Išlaužę ir išdarkę medžius, nukasę kalnelius ir užpylę įdubas, sudarkė visą apsaugos ežero zoną, neaišku, kam įrengę tą taką. O natūraliu takeliu niekaip nebuvo įmanoma praeiti? Taisyklės aiškiai išdėstytos „Paviršinių vandens telkinių apsaugos zonų ir pakrančių apsaugos juostų nustatymo tvarkos apraše“. Tačiau, pasirodo, ir čia dvigubi standartai. Vieniems jos galioja, o kitiems – ne. Kažkada čia ėjo kelias, turintis išties įdomią istoriją ir tradicijas. Galima buvo atsižvelgti į tai, palikti autentišką kelią ir pritraukti tuos pačius keliautojus smalsiais pasakojimais ir nutikimais. Paežere ėjęs keliukas buvo pagrindinis kelias, aplinkinių kaimų gyventojams einant į bažnyčią ir lydint mirusįjį į Palūšės kapines. Tai – ištisa istorija, bet, matyt, nenešanti „atkatų“. 

Dabar vadinamosios paviršinio vandens ar lietaus nuotekos su visomis tepalų liekanomis nuo kelio, be jokių filtrų paleidžiamos tekėti nuo pagrindinio kelio tiesiai į Lūšių ežerą. Ką dar galima pasakyti?“, – pasibaisėjęs paskutiniais darbais, vykdytais Lūšių ežero pakrantėje, kalbėjo vietos gyventojas. 

Na, ir paskutinė praėjusio šeštadienio žinia. Net keli gyventojai kreipėsi išsigandę, kad vėl pjaunami medžiai Palūšėje, o nei vietoje gyvenantis Aukštaitijos nacionalinio parko atstovas, nei Aplinkos apsaugos inspekcijos atstovas telefonais neatsiliepia. ANP vadovas gyventojams atrašė į žinutę ir informavo, kad rytoj, t. y. sekmadienį, jo žiniomis, Ignalinos rajono savivaldybė sukvietė komisiją, kuri ir nuspręs, pjauti ar palikti medžius (kalba eina apie didžiulį ąžuolą prie kelio ir liepas). 

Nuo redakcijos

Ignalinos rajono savivaldybėje šeštadienį ragelio tikrai niekas nepakels, tad situaciją aiškintis pradėjome nuo Ignalinos seniūno Jono Polito. „Darbai Palūšėje vykdomi teisės aktų nustatyta tvarka. Jokių pažeidimų nėra. Medžiai kol kas daugiau nepjaunami, o tik genimi. Dėl aukštos liepos pažeistomis šaknimis kilo daug klausimų. Šalia gyvenanti vietos gyventoja Irena Gudelienė prašė imtis veiksmų, mat galintis virsti medis visiškai sunaikintų jos turtą. Nusprendėme kol kas laikytis medžių išsaugojimo taktikos, todėl Ignalinos seniūnija kreipėsi pagalbos į profesionalus – pasamdė arboristus. Šiuo metu nupjautos sausos, pavojingos ąžuolo šakos ir pagal galimybę išgenėta šalia esanti liepa, primažinant jos svorio centrą. Dar šio medžio laukia du genėjimo etapai, mat iškart to daryti negalima, tokiu būdu iki minimumo sumažinant liepos griuvimo galimybes pakilus vėjui. Arboristai taip pat medžių išsaugojimo ir jų griuvimo pavojaus sumažinimo darbus atliks prie Palūšės bažnyčios, išgenėdami ir tarpusavyje „surišdami“ tris didžiules pušis “, – informavo seniūnas J. Polito. 

Apie Palūšėje vykdomus darbus ir gyventojų nuogąstavimą dėl jų informavome Ignalinos aplinkos apsaugos inspektorių Viktorą Ksenzovą. Jis teigė patikrinsiąs projekto dokumentus, leidimus, kuriuos išduoda rajono savivaldybė. Pasak jo, jis matęs kai kuriuos tuos darbus ir keli medžiai išties atrodo klaikiai. 

Autorės nuotr. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here