Skip to content

Cigarečių pavojai burnos higienai: nuo vėžio rizikos iki tikimybės prarasti mylimąjį

MI informacija

Sveiki ir gražūs dantys bei akinamai spindinti šypsena – toks asmeninio grožio ir sveikatos puoselėjimas svarbus daugumai Ignalinos krašto gyventojų. Tačiau net didžiausias pastangas rūpinantis savo burnos higiena gali sugadinti lūpose suspausta cigaretė. Sveikatos specialistai perspėja, kad rūkymas ne tik padidina burnos vėžio riziką, bet ir susilpnina skonio pojūčius, nudažo dantis tamsia spalva bei gali privesti dantų praradimo link. Be to, cigaretės sukelia ir prastą burnos kvapą, kuris gali sugadinti santykius su mylimu žmogumi ar padidinti nepasitikėjimą savimi.

Įkvėpkite tabako, iškvėpkite problemų 

Norint džiaugtis sveikais dantimis bei išpuoselėta burnos higiena, neretai prireikia daug laiko, kantrybės ir, dažnu atveju, finansų. Tačiau visos šios pastangos rūkant gali išgaruoti lyg dūmas. Cigaretės kelia rimtą pavojų sveikatai, o ypač daug žalos jos pridaro šypsenai.

Moksliniais tyrimais nustatyta, kad rūkančiųjų dantys pagelsta ir patamsėja. Taip pat rūkymas ilgina gijimo laiką po burnos operacijų ar kitų odontologinių procedūrų. Tai įvyksta dėl to, kad rūkant cigaretę išsiskiriančios cheminės medžiagos mažina organizmo gebėjimą atstatyti savo funkcijas. Be to, gijimo procesas tampa daug skausmingesnis. 

Cigaretės sukelia ir dantenų ligas. Šie susirgimai yra ne tik skausmingi, bet neretai lemia dantų praradimą. Jų netekimą skatina ir kaulų retėjimas, kurį taip pat sukelia rūkymas. Toks žalingas įprotis kartu mažina skonio pojūtį bei gali baigtis burnos ir ryklės vėžiu. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, ši liga pagal mirštamumą nuo onkologinių susirgimų yra penktoje vietoje pasaulyje. Verta pabrėžti, kad kasmet užregistruojama apie 389 tūkst. naujų burnos vėžio atvejų. 

Tačiau visos išvardintos grėsmės – tik viena medalio pusė. Tyrimais nustatyta, kad cigarečių sukeliamas prastas burnos kvapas gali ir apkartinti santykius su mylimu žmogumi, sumažinti pasitikėjimą savimi. Tai – daugybės socialinių problemų šaltinis. Jis kelia nepatogumų sau ir artimiesiems, gali palikti blogą įspūdį naujai sutiktiems žmonėms. Mokslininkų studijos rodo, kad poros, kurios bando susilaukti vaikų, dėl prasto burnos kvapo užtrunka vidutiniškai dviem mėnesiais ilgiau, nes moterims pastoti trukdo sumažėjęs partnerių patrauklumas. 

Burnoje – dozė nuodų 

Prisidegus cigaretę ši įkaista iki 600 laipsnių temperatūros. Tada jos dūmuose išsiskiria per 6 tūkst. cheminių medžiagų. Viso aptinkama per 100 vėžį sukeliančių kancerogenų – dervų ir anglies monoksido.

Cigaretei degant išsiskiria ir nikotinas – paprastas cheminis junginys, kuris paveikia širdies veiklą bei sukelia priklausomybę. Dėl nikotino pakyla širdies spaudimas ir ši plaka sparčiau. Tačiau mokslininkai teigia, kad jis nėra pagrindinė rūkymo sukeltų ligų priežastis. 

Anot mokslininkų, būtent minėtos medžiagos yra visų rūkymo sukeltų ligų priežastis. Jos neigiamai veikia ir mūsų dantis: ant jų atsiranda nuosėdos, šie pradeda geltonuoti, pajaučiamas burnos džiūvimas ir susiduriama su įvairiomis dantenų ligomis. Pajutus šiuos simptomus, būtina apsilankyti odontologijos klinikoje (jei esate Vilniuje, rūpimus klausimus atsakyti gali „Ozo” klinika).

Kovoti su šia blogybe turėtų paskatinti žinojimas, kokius pėdsakus įtrauktas cigaretės dūmas palieka kiekvieno rūkančiojo burnoje. Padarinius, sukeliančius rimtas sveikatos problemas, santykių krizes, mirties riziką. Norint to išvengti, reikėtų kreiptis į odontologą, kuris įvertintų burnos higienos būklę. Tuomet, pasirūpinus savimi, galima žengti svarbų ir neatidėliotiną žingsnį – ryžtis užgesinti paskutinę savo cigaretę.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here