Skip to content

Aplink prof. Č. Kudabos vardą vėl taškosi neskaidrūs purslai

MI informacija

Rajono savivaldybės tinklalapyje patalpintas savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjos Gražinos Mackonienės straipsnis dėl prof. Česlovo Kudabos vardo (ne)suteikimo Ignalinos gimnazijai. Jau pats pavadinimas „Ignalinos gimnazija neliks be vardo“ verčia sunerimti, kad čia gali būti kažkas ne taip. 

Skyriaus vedėja rašo: „Nuo rugsėjo 1-osios bendrą darbą pradėjo Ignalinos gimnazija ir prie jos prijungta buvusi Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazija. Dar jungimo procese būta spekuliacijų, jog šitaip bus ištrinamas Česlovo Kudabos atminimas. Tiesa ta, kad Ignalinos gimnazija neliks be vardo.

Šiuo metu pagal Ignalinos gimnazijos nuostatus, patvirtintus Ignalinos rajono tarybos 2021 m. balandžio 29 d. sprendimu Nr.T-67, yra vykdomos gimnazijos tarybos formavimo procedūros. Gimnazijos tarybą sudarys 27 asmenys: 9 mokytojai, 9 tėvai, 8 mokiniai ir 1 seniūnaitis. Jau yra išrinkti mokytojų atstovai, tėvų ir mokinių atstovai dar renkami, gimnazijos administracija kreipėsi ir dėl seniūnaičio delegavimo į gimnazijos tarybą.

Taip pat šiuo metu, iki rugsėjo 30 d., Ignalinos gimnazija vykdo bendruomenės apklausą dėl gimnazijos vardo. Ši apklausa skelbiama Ignalinos gimnazijos bei savivaldybės interneto svetainėse bei facebook’o paskyrose. Labai kviesčiau bendruomenės narius išsakyti savo nuomonę ir aktyviai dalyvauti apklausoje.

Vienas iš labiausiai tikėtinų Ignalinos gimnazijos vardų – Česlovo Kudabos. Ignalinos rajono savivaldybės administracija informavo Česlovo Kudabos dukrą Eglę ir sūnų Gintarą apie tai, kad nelieka Ignalinos progimnazijos, taip pat buvo paprašyta jų pritarimo Česlovo Kudabos vardu pavadinti Ignalinos gimnaziją.

Laiške jiems buvo rašoma:

„Ignalinos kraštui yra labai svarbus profesoriaus Česlovo Kudabos atminimas, jo puoselėtos idėjos, vertybės, nuveikti darbai. Šią šviesią ir kilnią asmenybę prisimename kasdien – juk savo savivaldybėje turime šiuo garbingu vardu pavadintą mokyklą – Ignalinos Česlovo Kudabos progimnaziją.

1993 m. profesoriaus vardu buvo pavadinta Ignalinos 1-oji vidurinė mokykla. Per šį laikotarpį mokyklos bendruomenėje ir ne tik joje, buvo puoselėjamas profesoriaus atminimas: kasmet progimnazijoje organizuojamas Šauniausio kudabiečio konkursas; organizuojamas tradiciniu tapęs Česlovo Kudabos jaunųjų geografų konkursas; bendradarbiaujama su Vilniaus universitetu, kuriame įkurta Česlovo Kudabos vardo auditorija; progimnazijos kieme profesoriaus atminimas įamžintas ąžuoliniu koplytstulpiu; mokyklos erdves puošia nuotraukų ekspozicijos; minimos Česlovo Kudabos jubiliejinės datos. Į mokyklos šventėse nuskambantį pasisveikinimą ,,Kaip gyvenate, kudabiečiai?“ visuomet pasigirsta darnus moksleivių atsakymas „Gražiai!“. Tai įkūnija Česlovo Kudabos mintį, kad gyventi reikia ne puikiai ar gerai, bet gražiai.

Šiais metais planuojama reorganizuoti Ignalinos Česlovo Kudabos progimnaziją prijungiant ją prie Ignalinos gimnazijos. Jausdami didžiulę pagarbą įžymaus kraštiečio atminimui ir atsižvelgdami į mokyklų ir visuomenės norą išsaugoti Česlovo Kudabos vardą mokyklos pavadinime, prašytume pritarti savivaldybės siūlymui Ignalinos gimnaziją pavadinti Česlovo Kudabos vardu ir profesoriaus idėjas, kurios ypač aktualios ir paveikios vyresnio amžiaus moksleiviams, skleisti dar plačiau mokyklos bendruomenėje. Pavadinimas būtų – Ignalinos Česlovo Kudabos gimnazija.“

Trumpame atsakyme Gintaras Kudaba ir Eglė Kudabaitė-Martinonienė pranešė, jog sutinka ir džiaugiasi, kad Ignalinos gimnazija būtų pavadinta jų tėčio vardu ir vadintųsi Ignalinos Česlovo Kudabos gimnazija.

Suformavus tarybą ir apibendrinus apklausos rezultatus, bus priimtas gimnazijos bendruomenės sprendimas dėl gimnazijos vardo keitimo. Gimnazijos vardo keitimas bus įteisinamas, keičiant įstaigos nuostatus. Kai dėl nuostatų keitimo į savivaldybės tarybą kreipsis gimnazijos vadovas, pateikdamas raštą bei gimnazijos tarybos pritarimą, tuomet bus parengtas sprendimo projektas.

Tikėtina, kad jau spalio mėnesį Ignalinos gimnazija turės vardą.“

Nuo redakcijos

Labai keista ir nesuprantama jį skaityti, iš kurio kyla klausimų: kam reikalinga dabar kažkokia apklausa dėl gimnazijos vardo, jei: 1) prof. Česlovo Kudabos vardas jau yra, kurį belieka rajono tarybos posėdyje patvirtinti, 2) tuomet kam reikalingos kažkokios feikinės apklausos, kurių rezultatų niekur nepamatysi, 3) čia jos tam, kad galima įkišti kitą pavadinimą gimnazijai (arba nesuteikti jokio), girdi kažkas kažkokioje apklausoje pasiūlė, ir taip atsikratyti Č. Kudabos vardo? 4) kam tuomet tie laiškai profesoriaus vaikams, 5) ir ko verti pavasario patikinimai, kad prof. Česlovo Kudabos vardas gimnazijoje liks? 

Reakcija į šias manipuliacijas facebook’e

  • Padarykime savo nepriklausomą apklausą (facebook grupėje „Ignalinoje nieko naujo“) dėl gimnazijos pavadinimo, nes šiuo metu gimnazijos vykdoma apklausa nepasižymi skaidrumu, todėl jos rezultatais galima manipuliuoti. Apklausa padaryta, klausta: ar pritariate tam, kad Ignalinos gimnazijai būtų suteiktas Česlovo Kudabos vardas? Rezultatai: taip – 94, ne – 15.
  • Savivaldybė kažkokį š… mala su gimnazijos pavadinimu. Paskelbtas balsavimas, tik yra toks mažytis niuansas – rezultatų nerodo… 
  • Balsavau už, kai Ignalinos vidurinei buvo renkamas Č. Kudabos vardas (kaip tik pasisekė mokytis tuo metu ir mokinių atstovai irgi galėjo išreikšti savo nuomonę). Balsuoju ir dabar taip pat… 
  • Nerandu kur, bet dar prieš pat apjungiant buvo pranešta, kad liks Česlovo Kudabos pavadinimas, o čia IT balsadėžė atsivėrė, spręs visi, kas netingės. Jau panašus atvejis buvo, kai balsuojant suteikė pavadinimą ežerui…
  • Pritariu. Tikrai labai žeminantis šitas reikalas. O tie pažadai, kad liks pavadinime Česlovo Kudabos vardas ir esą tai jau suderinta su profesoriaus artimaisiais, buvo išsakyti per Tarybos posėdį. Įrašai išlikę, tad galima bus „atsisukti“.
  • Apklausa būtų gerai, jei nepatikinimas, kad Č. Kudabos vardas nedings. Ten gudriai pateikta. Tetos tereškovos iš gimnazijos nemiega, oi nemiega…
  • Nemanau, kad tetos tereškovos yra suinteresuotos, kad gimnazijai būtų suteiktas Č. Kudabos vardas, todėl labai patogus variantas: padaryti apklausą (be aktualių apklausos rezultatų viešinimo) ir gimnazijos taryboje nepritarti naujo vardo (Č. Kudabos) suteikimui – na, visuomenė nepritaria, tai kodėl turėtume keisti vardą, ir taip gerai (tiesiog Ignalinos gimnazija), juolab okupacinė gimnazija, kaip ir bet kuris kitas okupantas, turi viršenybės teisę naudoti savo bereikšmį vardą visoms okupuotoms progimnazijoms pavadinti…
  • Vandalizmas! Vsio zakonno!
  • Na, tikrai, kam tos apklausos? Meras pažadėjo, giminės sutiko ir valio! Dabar vėl kelia bangas. Dėl tėvų patekimo į tarybą vyko „razjasnitelnaja rabota“, tad ten bus valdžios parankiniai. Faktas!
  • Paskelbta info, kad jau baigiama rinkti Mokyklos taryba. Iš mokytojų, mokinių tėvų ir mokinių. Kažkaip senojoje mokykloje tokia info nefigūravo. Kokia tvarka, kas ir pagal ką renka tiek mokytojus, tiek mokinius, tiek jų tėvus į tarybą? Tai nejau visi Mokyklos tarybos nariai išrinkti tik iš ankstesnės gimnazijos? 

etaplius.lt nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here