Skip to content

168 valandos

Jonas BALTAKIS

Už lango – klasikinis lietuviškas ruduo, bet su tolimų egzotiškų kraštų motyvais. Kol kas tik galimais. Mat tolimos Ispanijos La Palmos saloje daugiau nei mėnesį nerimsta išsiveržęs ugnikalnis, nuo mūsų esantis daugiau nei už 4400 km. O šiomis dienomis į Europą atslenka piktas ciklonas, o su juo atkeliauja šilumos pliūpsnis (stipri šilumos anomalija, šiandien ir rytoj šils iki 16–17 laipsnių), lietus ir… sieros dioksidas nuo Kanarų salyno La Palma saloje toliau besiveržiančio ugnikalnio. Šis galimas reiškinys vadinamas rūgščiu lietumi. Sieros dioksido poveikis žmogaus sveikatai priklauso nuo koncentracijos aplinkos ore. Neigiamas poveikis pasireiškia kvėpavimo takų, akių gleivinės dirginimais, gali būti sukeltas refleksinis kosulys. Jautriausios grupės – pagyvenę žmonės ir vaikai, sergantys širdies, kraujagyslių ligomis. Guodžia tai, kad tokie teršalai, atkeliavę iš tolimo šaltinio, paprastai būna labai aukštai atmosferoje ir žemės paviršiaus dažniausiai net nepasiekia. SO2 koncentracijos pikas buvo vakar vakare. Jau užvakar kaukė mobilieji telefonai, pranešdami apie stiprius vėjus. Šiandien prognozuojama, kad vėjas lakstys net iki 30–32 m/s (115 km/h) greičiu…

Seimo narė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė trečiadienį įregistravo Teisės gauti informaciją ir duomenų pakartotinio naudojimo įstatymo pataisas, kuriomis siūloma įtvirtinti nuostatas, kad valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų, siekiančių informuoti visuomenę apie savo veiklą, interneto svetainėse skelbtų informaciją apie lėšas, skirtas institucijos veiklos viešinimui. Valstybės ir savivaldybių įstaigų ir įmonių veikla yra finansuojama mokesčių mokėtojų pinigais, todėl šioje srityje turi būti kuo daugiau viešumo, kad visuomenė žinotų, kaip panaudojamos lėšos. Visuomenės informavimo įstatyme siūloma įteisinti, kad valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų, siekiančių informuoti visuomenę apie savo veiklą, duomenys apie visuomenės informavimui skirtas ir panaudotas lėšas, sudarytas sutartis, informacijos rengėjus bei paslaugos teikėjus yra vieši ir skelbiami šių institucijų ir įstaigų interneto svetainėse. Visa tai itin aktualu mūsų rajono savivaldybei, kuri savo reklamai invaziniuose (kitų rajonų) laikraščiuose žarsto šimtus tūkstančių. Jau rašėme, kad V. Ridiko invazinei „dienai“ trejiems metams skirta beveik 140 tūkst. Eur. Kaip, pagal kokius kriterijus – nežinia. Konkursų, bent jau viešų, nebuvo. Ir visa tai daugiausia už perspausdinamas (jau paskelbtas) informacijas iš rajono savivaldybės interneto tinklalapio. O efektas informacijos sklaidos požiūriu beveik nulinis. „Diena“ per bemaž dvejus metus tesugebėjo įgyti tik apie 300 prenumeratorių…

Kitą ketvirtadienį vyks rajono tarybos posėdis, žinoma, vėl nuotolinis. Redakcija gavo skaitytojo elektroninį laišką šia tema. Jame rašoma: „Spalio 20 d. savivaldybės interneto svetainėje pasirodė štai tokios 3 naujienos: 1) savivaldybės mero 2021 m. spalio 20 d. potvarkiu V1-84 spalio 28 d., 9 val., šaukiamas nuotolinis savivaldybės tarybos posėdis ir sudaryta posėdžio darbotvarkė. 2) Šaukiamas bendras komitetų posėdis nuotoliniu būdu, kuris vyks spalio 25 d., 10 val. 3) Spalio 22 d., 16 val., Ignalinos rajono kultūros centre vyks Vietos savivaldos dienos šventė. Kviečiami dalyvauti rajono savivaldybės administracijos, seniūnijų, įstaigų, įmonių darbuotojai, bendruomenių atstovai, gyventojai. Kaži kodėl Vietos savivaldos dienos šventė gali vykti gyvai ir joje dalyvauti neribotas skaičius žmonių (beje, kvietime savivaldybės tarybos nariai neminimi), tačiau 21 tarybos narys gali posėdžiauti tik nuotoliniu būdu. Be to, net savivaldybės tarybos komitetai vyks nuotoliniu būdu, kai į komitetą daugiausiai susirinktų 5 žmonės. Kas gali paaiškinti, dėl kokių priežasčių savivaldybės tarybos posėdžiai negali vykti, savivaldybės tarybos nariams posėdyje dalyvaujant gyvai? O gal kažkam tai labai parankus posėdžių organizavimo metodas?“

Ko gero, meras vengia gyvo kontakto net su tarybos nariais, tai būdas išsisukti ir nuo nepatogių klausimų. Mat jau yra daugybė pavyzdžių, kai į opozicijos (kiti neklausinėja) klausimus nuotoliniame posėdyje atsakoma: nežinau, klauskit tą ir aną, dabar mes ne tą klausimą svarstome, klausinėkit komitetuose, o čia negaišinkit laiko ir pan. O į klausimą, kodėl posėdis nuotolinis, atsakoma – taigi covidas siaučia, o mes rūpinamės jūsų sveikata. Kol kas gyvi posėdžiai buvo tik keli, kai reikėjo valdiškus postus užimt. Gyvai balsavome už vicemerus (vieną prametėm, kitą išrinkom), dar administracijos direktoriaus pavaduotoją rinkom. O kai visos kėdės užsėstos, kam tie gyvi posėdžiai. O aš, ko gero, savo sveikata tikrai pasirūpinsiu ir Vietos savivaldos dienos šventėje nedalyvausiu. Juolab, kad ta diena minėta jau spalio 10 d. Neisiu, kad kvarabos namo neatsineščiau, juk esu rizikos grupėje…

Toje šventėje galimai bus giriamasi ir apdovanojimų merui lavina: gavo pasienio tarnybos medalį, „Auksinę krivūlę“ Vilniuje, kitų struktūrų dovanų. Visa tai, kad esą itin puikiai tvarkėsi su nelegalių migrantų problema. Nieko naujo: be poilsio dienų, atostogų ir normalių darbo valandų dirbo kiti (kaip, tarkim, Artūras Česliokas), o visa garbė dabar merui. Kuris pradžioje tą migrantų problemą susikūrė, o vėliau jau sėkmingai ją esą išsprendė. Juk su niekuo nepasitaręs, privežė nelegalų į Linkmenis ir Kazitiškį, kėsinosi įkurti antrą nelegalų Didžiasalį, keikė Vilniaus valdžią ir žmonėms teisinosi, kad jį ministerija verčia taip daryti, nes kitaip atleis ir jį iš pareigų, ir rajono tarybą paleis. O dabar didvyris! Beje, „Auksinę krivūlę“ merui įteikė VRM viceministras A. Abramavičius, kuris merą Didžiasalyje ir šokdino, kad čia atsirastų 1500 nelegalų miestelis…

Jau minėtame rajono tarybos posėdyje, kuris vyks kitą ketvirtadienį, vėl bus svarstoma „Kompatos“ ataskaita, kuri praėjusiame posėdyje balsų dauguma nepatvirtinta. Ta įmonė gali veikti ir be patvirtintos ataskaitos, bet vėl prievartaujama ją tvirtinti. O gal kas nors pasikeitė? Gal skolų sumažėjo, mokesčiai atpigo, direktorių pakeitė? Ne! Gal tik vienas pokytis bus – pozicija visa dalyvaus ir užteks balsų ataskaitai patvirtinti. Praėjusį kartą kažko iš valdančiųjų nebuvo, o kažkas iš jų dar ir ataskaitai nepritarė… 

Anądien per TV žinias buvo reportažas apie pinigų dalybas turizmo plėtrai. Išvardino visas savivaldybes, kurios tų pinigėlių gavo. Tarp jų kaimynai: Anykščiai, Utena, Zarasai, Molėtai, o Ignalinos nėra, nors trimituojam, kad mūsų prioritetas – turizmo vystymas. Klausimas – negavom todėl, kad neskyrė, ar, kaip jau ne kartą buvo, nesugebėjom jokio projekto (-ų) pateikti? Ar meras nenorėtų pasiaiškinti visuomenei?..

Savaitgalyje apsilankykite „Bildučių“ teatro festivalyje, kuris bildės dvi dienas.

Turiningo ir smagaus savaitgalio! 

Tiesiog Jonas

Asociatyvi BNS nuotr. 

8 komantarai (-ų)

  1. Puikus straipsnis- taikliai )

  2. Svarbu tik neplyšt iš pavydo.Padarykit,valstiečiai, nors pusę tiek ir visi dėkingi galvas lenksim. O kol kas tik piktas lojimas,o darbų- nulis.

    • pamiršote tamsta pridėti, kad 30 metų nieko nevyko ir kad tai eilinė tryda. Va tada komentaras būtų taiklus.

      • O kas įvyko pvz.

        • Įvyko tai, kad prieš 30 metų gimusiems buvo visam gyvenimui sužalota vaikystė uir jaunystė. Stipriausieji išgyveno, baigė mokslus, gyvena miestuose, o silpniausi su profkiniu ar koleginiu aukštuoju liko čia. Išsirinko savo lygio merą ir kiekvieną valdžios pirstelėjimą laiko proveržiu. Komjaunuoliai blyn…:))))

          • Nu to tak,apie ką ir kalba.Pažiūrėkit kaimyninių raj,savivaldybių tinklalapius,nei Klipčiaus nei Galagūzo foto apie atliktus darbus nerasit,o čia baisu atsiverst tie patys abudu du už rankučių susikibe,negi darbo neturi.

  3. berazumių valdžia. Gėda. Kuo jie pagaliau mus laiko?


Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here