Skip to content

Dūkšto geležinkelio stoties detektyvai „Dėmesio! Kita stotis – Dūkštas“

Sensacingas istorinių detektyvų vakaras sujaukė įprastą Dūkšto geležinkelio stoties ramybę. Kviečiame suklusti mėgstančius netikėtus istorijų vingius važiuojant traukiniu Dūkštas–Ateities Dūkštas.  

Simbolinis „traukinys“ pajudėjo

Lapkričio 12-sios vakarą pasitikusi svečius ir šventės dalyvius, atvykusius traukiniais iš Visagino ir Vilniaus, duris atvėrė jau senokai tyloje snūduriavusi Dūkšto geležinkelio stotis. Stotyje visus pasitiko Ignalinos krašte mėgstamų muzikantų Aigirio Žilvino Bulavos ir Kazimiero Blaževičiaus duetas. Aktyvi visuomenininkė, Europe Direct Visaginas centro vadovė Indrė Gruodienė sumaniai perpynė istorinius įvykius, susijusius su geležinkeliu, Dūkto geležinkelio stotimi ir menu.

Dar vasarą „Europ Direct Visaginas“

 organizavo piešinių konkursą „Su meile aplinkai“. Iš 110 Visagino ir Ignalinos dalyvių, buvo atrinkta 20, pagal kurių piešinius pagaminti atvirukai. Konkurse laimėjo ir savo atvirukus gavo ateities Dūkšto gyventojos Austėja Urbonaitė ir Liepa Griškevičiūtė. 

Visos Europos ir Dūkšto geležinkelių istorijos ištakas pristatė Ignalinos viešosios bibliotekos Dūkšto filialo vyriausioji bibliotekininkė Elvyra Mačiulienė (4 psl. žr. straipsnyje „Šiek tiek apie istorijos apie geležinklį“).

Pirmasis vakaro detektyvas 

Kodėl Dūkšte dirbęs garvežio mašinistas 1905 m. savo žmoną į Petrapilį vežė? Dūkštą pasiekė legendinio radijo laidų diktoriaus Dariaus Bulavo laiškas. Istoriniame geležinkelyje jo senelis Vincas Bulava savo žmoną nuvežė garvežiu civilizuotai gimdyti į Petrapilį. Dūkštiečiams tai atrodė lyg pasaulio stebuklas. Taip gimė Dariaus tėvas Romanas Bulava. 

Istorija nesivadintų detektyvu, jei nesibaigtų netikėtai. Į renginį atvyko… garvežio mašinisto Vinco proanūkis Aigiris-Žilvinas Bulavas. 

Paskaitęs savos kūrybos ištraukų, žinomas muzikantas giminės atminimui skyrė ir muzikinį kūrinį.

Antrasis vakaro detektyvas

Amžiaus sensacija – daina „Traukinys“, neskambėjusi 70 metų. 1951 m. aktorė Eugenija Jankutė, būdama Kauno Jaunimo mokyklos moksleivė, subūrė oktetą ir sukūrė dainą „Traukinys“. Ši daina skambėjo per LRT radiją ir solistei Jadvygai Baravykaitei atnešė laurus, nes ši daina laimėjo tuometiniame jaunimo muzikos festivalyje. Daina LRT radijuje neskamba, tačiau aktorė savo sukurtus dainos žodžius ir muzikos natas užrašė pačios išleistoje knygoje. Renginyje dalyvavęs aktorės E. Jankutės anūkas Liudvikas sakė prisimenąs, kaip močiutė jį nuolat skatino domėtis muzika. Detektyvo vinis: Liudvikas – Indrės Gruodienės, Eugenijos Jankutės dukters, sūnus. 

Turėdami žodžius ir natas, ansamblio „Iš širdies“ atlikėjai pirmą kartą po 70 labai sėkmingai atgaivino nuotaikingą dainą „Traukinys“.

Trečiasis vakaro detektyvas

Muzikanto Kazimiero Blaževičiaus rankose, traukiniui atvykstant iš Visagino, šoko „peterburgska“ armonika, o važiuojant iš Vilniaus – griaudėjo vokiškas akordeonas „Hohner“. Sankt Peterburge sudegus „peterburgskų“ armonikų gamyklai, traukiniais važinėjantys meistrai į mūsų Aukštaitiją parsivežė šios armonikos gamybos paslaptis. Viena armonikų, geležinkeliu atkeliavusių iki Salako – Kazimiero Blaževičiaus rankose.

Surasti kūriniai

Dar vienas, neplanuotas detektyvas – išpainiota parodos „Prisiminimai apie Dūkštą“ istorija. Net pati renginio organizatorė Indrė nežinojo parodos „gimimo“ aplinkybių. Dar vasarą, Dūkštui minint 160 metų sukaktį, paroda, džiuginusi dūkštiečius, netikėtai dingo. Tai vienur, tai kitur Dūkšto krašto bendruomenės pirmininkė Ona Zaleckienė, vykdžiusi projektą ir organizavusi meno mylėtojų plenerą, pamatydavo šmėstelint garbių žmonių fotografijas šalia jai puikiai žinomų meno kūrinių, tačiau pačios parodos taip ir negalėjo „pagauti“. Taigi, netikėtai detektyvų vakarą Dūkšto krašto bendruomenės neįkainojamas turtas – projekto metu nutapyti paveikslai su juos eksponuoti bendruomenės lėšomis įgytais molbertais – surastas.

Tai – dar vienas stebuklas. 

Koncertas „Singings rails“

Prie detektyvų istorijos prisiderino ir paslaptingas svečias, kurio giminės šaknys išsikeroję po Palūšės ir net Dūkšto apylinkes. Tai žinomas ir daugelio mėgstamas muzikantas grupės „Poliarizuoti stiklai“ lyderis Šarūnas Mačiulis, atvykęs traukiu Į Dūkšto geležinkelio stotį ir dainomis atgaivinęs ne tik geležinkelio stoties, bet ir kiekvieno asmeninius prisiminimus.

Lietuvos atstovas 2013 m. Eurovizijos finale Andrius Pojavis ir dūkštiečiams, ir visiems keliaujantiems traukiniais dovanojo dainą „Traukiniai“ bei kitų kūrinių.

Romantiškieji traukiniai

Traukiniais atvykę, traukiniais ir išvyko istorinių Dūkšto detektyvų mėgėjai. Gal tai taps teisingu ir naudingu įpročiu? Gal galimybė važinėti romantiškiausia transporto priemone vėl taps privalumu?

Kad iki 2050 metų būtų pasiekti neutralaus poveikio klimatui tikslai, Europos Sąjunga užsimojo visų pirma mažinti transporto sektoriaus į aplinką išmetamo CO2 kiekį. Kadangi geležinkeliai yra viena labiausiai ekologiškų, saugių ir novatoriškų transporto priemonių, kuri gali vaidinti esminį vaidmenį pereinant prie tvaraus ir pažangaus judumo, 2021-ieji oficialiai paskelbti Europos geležinkelių metais. Šiemet geležinkeliams skiriamas ir ypatingas dėmesys, ir investicijos. Tai padės ateityje traukiniais keliauti greičiau, tvariau, saugiau bei moderniau.

Nuotoliniu būdu sugrįžti į nuostabų renginį Dūkšto geležinkelio stotyje ir išgirsti visą Eugenijos Jankutės sukurtą dainą ansamblio „Iš širdies“ balsais, galite žiūrėdami 2021-11-14 Ignalinos TV laidą „Savaitė“, kurią visada susirasite YuoTube platformos Ignalinos TV kanale. 

Ignalinos TV nuotr. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje