Skip to content

Vaikų dantų priežiūra. Ką būtina žinoti?

MI informacija

Sveiki dantys yra labai svarbus vaikų sveikatos veiksnys, o dantų ėduonis – vienas iš labiausiai paplitusių vaikų ligų. Tai ar vaikų dantys bus sveiki priklauso nuo jų tėvų pastangų, kadangi dantų ėduonis yra netinkamos žmogaus elgsenos pasekmė, kurią sukelia apnašose esantys mikroorganizmai. Būtent todėl būtina ne tik kasdien valyti dantis, bet ir apsilankyti pas burnos higienistą. 

Dantų priežiūra nuo 0 iki 3 metų

Pirmaisiais vaiko gyvenimo metais labai svarbu prižiūrėti vaiko burnos ertmę. Dar neišdygus dantims tėvai turėtų valyti ir masažuoti dantenas. Taip bus užtikrinta švari ir sveika aplinka dygstantiems pieniniams dantukams. Pasirodžius pirmajam dantukui jį reikia valyti sudrėkintu marliuku, kad būtų pašalintos visos apnašos. Vėliau galima valyti šepetėliu. 

Iki 3 metų amžiaus vaikams reikėtų valyti dantukus su pasta turinčia 500 ppm fluoridų. Jei jaunesnis nei 3 metų vaikas jau turi ėduonies pažeistų dantukų, gydytojas odontologas gali skirti dantų pastą turinčią 1000 ppm fluoridų. Dantų pasta reikia tik suvilgyti dantų šepetėlio šerelių galiukus. Išvalius dantis vaikas turėtų išspjauti dantų pastos likučius, neskalauti. Vakare prieš miegą išvalius dantis nieko nevalgyti ir negerti, išskyrus vandenį.

Dantų priežiūra nuo 3 iki 6 metų

Tokio amžiaus vaikas jau gali naudoti dantų pastą turinčią 1000 ppm fluoro. Na, o jei yra daug karieso pažeistų dantukų gydytojas gali parekomenduoti ir su 1450 ppm. Dantų pastos reikėtų naudoti vos žirnio dydžio kiekį. Išvalius dantis vaikas turi išspjauti dantų pastos likučius, burną išskalauti nedideliu kiekiu vandens. 

Iki 6 metų amžiaus vaikams jokie burnos skalavimo skysčiai nerekomenduojami. Vyresniems nei 6 metų amžiaus vaikams, turintiems didelę dantų ėduonies atsiradimo riziką, burnos skalavimo skysčiai gali būti skiriami odontologo kaip dantų ėduonies profilaktikos dalis.

Vyresni nei 6 metų vaikai

6–12 metų vaikui rekomenduojama naudoti dantų pastą turinčią 1000 ppm fluoro. Jei yra ėduonies pažeistų dantų – 1450 ppm. Dantų pastos ant šepetėlio reikėtų dėti 1–2 cm. Nuo 6 iki 12 metų vietoj pieninių dantų dygsta nuolatiniai. Šiuo laikotarpiu vaikas turėtų pradėti dantis valytis savarankiškai. Iki 12 metų patartina, jog vaikai naudotų tarpdančių siūlą tik su tėvų priežiūra, o burnos skalavimo skysčiai skiriami tik vaikams nuo 6 metų ir tik su gydytojo paskyrimu.

Dantų šepetėlį vertėtų rinktis minkštą. Dantis valytis mažiausiai du kartus per dieną. Kaip papildomas priemones naudoti tarpdančių šepetėlį, siūlą, skalavimo skystį ir liežuvio valiklį. Reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą.

Nuo 12 metų

Nuo 12 metų vaikas turėtų prižiūrėti dantis taip kaip bet kuris suaugęs. Jau galimos tokios procedūros kaip burnos higiena (pasiutuslape.lt), todėl sukakus 12 metų, tėveliai jau gali registruoti atžalą pas burnos higienistą. Na, o štai dantų balinimas be tėvų sutikimo galimas nuo 16 metų.

Valytis dantis reikėtų 2-3 kartus per dieną, o po valymo bent valandą nevartoti baltyminių ir rūgščių produktų. Burnos higieną rekomenduojama atlikti kas 6 mėn. Lygiai tokiu pat intervalu rekomenduojamas apsilankymas ir pas odontologą.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here