Skip to content

Policijos veidas šių dienų įvykių sraute

Ignalinos policijos komisariato vadovas Donatas Šemeklis
Ignalinos policijos komisariato vadovas Donatas Šemeklis

Lina RAGINYTĖ

Mes visi atliekame kažkokį vaidmenį. Tarsi esame savarankiški, bet neretai pasijuntame tik vykdytojais, privalančiais paklusti aukščiausiajai vadovybei arba mūsų tiesiog nebus. Lietuvos policija. Jie ir patys esą vykdytojai ir tuo pat metu prižiūrėtojai viename asmenyje. Tai yra struktūra, besivadovaujanti šūkiu: „Ginti. Saugoti. Padėti“. Kai mus saugo ir gina nuo išorinių grėsmių, mums tai tarsi ir patinka, bet kai bando apsaugoti mus nuo mūsų pačių, visą energiją ir pyktį nukreipiame nuo savęs ir puolame pačius policijos pareigūnus. Mįslingas ir nenuspėjamas kūrinys yra žmogus. Žmonės tarp žmonių, arba su kokiais iššūkiais susiduria mūsų rajone dirbantys policijos pareigūnai? Ignalinos TV kalbėjosi su Ignalinos policijos komisariato vadovu Donatu ŠEMEKLIU. 

Ginti. Saugoti. Padėti. Tai ne tik skambūs žodžiai. Su kokiais iššūkiais šiandien susiduria Ignalinoje dirbantys pareigūnai? 

Ginti. Saugoti. Padėti. Tai yra mūsų policijos misija. Išnaudojant turimus išteklius efektyviai ginti ir saugoti žmogaus teises ir laisves, saugoti visuomenę ir valstybę bei padėti žmogui ir bendruomenei. Taip galima iššifruoti mūsų šūkį. Jis beveik viską ir apibrėžia. Mūsų iššūkiai yra ir kasdieniniai, ir išskirtiniai. Kalbant apie pasaulinę pandemiją, policija nėra ta organizacija, kuri būtų galėjusi užsidaryti ir nieko neveikti. Pandemijos fone mes turėjome atlikti tas pačias funkcijas: ir greitai reaguoti, ir ištirti, ir padėti. Taip, buvo gerokai sudėtingiau, bet mes prisitaikėme. Be to, stengėmės suformuoti ilgalaikius ekipažus, kad kuo mažiau kaitos tarp pareigūnų. Arsenalas pasipildė papildomomis priemonėmis, išsidirbome reagavo algoritmus, kaip elgtis vykstant į iškvietimus, ypač kur galimas kontaktais su teigiamą Covid-19 testą turinčiais asmenimis.

Galimas neteisėtų migrantų judėjimas – taip pat mums nesvetima praktika. Faktas tas, kad policija ėjo ir vis dar eina į pagalbą pasieniečiams saugant mūsų valstybės sieną. Kol kas taip dirbsime ir toliau, nes šių grėsmių pabaigos dar niekas nematome. 

Kokia stebima situacija rajone paskutinį pusmetį nusikaltimų atžvilgiu? Ar ji gerėjanti, o gal stabili? 

Bendrai stebima mažėjanti nusikalstamumo tendencija. Žinoma, kol kas vertinti neskubėkime, nes dar nesibaigė metai, tačiau iš daugelio metų patirties matome, kad per metus rajone nusikalstamų veiklų fiksuojama apie 200–300. Dabar jau turime arti 200, bet tai yra apie keliasdešimt veikų mažiau nei pernai. Tad tikrai situacija labiau gerėjanti. Dar po metų, žinoma, būtų aiškesnis vaizdas. Kita vertus, kad nėra blogėjimo – tai tikrai. 

Kaip skirstomi iškvietimai? Į kuriuos reaguojama akimirksniu? Ir ar Ignalinos pareigūnai važiuoja tik pagal iškvietimą savam rajone ar, tarkim, gali į iškvietimą reaguoti kaimyninio PK pareigūnai, jei yra tuo metu arčiau?

Nėra skirtumo, koks yra iškvietimas – policija reaguoja iškart. Žmonės neturėtų bijoti, kad policija neatvyks, nors iškvietimai iš tikrųjų skirstomi į keturias kategorijas. Jei tik laisvi, vykstame iškart. Dienos metu rajone budi 4–5 ekipažai, nors jų užduotys ir darbo laikas paskirstyti valandomis pagal grafikus. Visos Utenos apskrities policijos pajėgas valdo budėtojai iš Utenos. Jie mato visas pajėgas, kas ir ką šiuo metu veikia ir kur. Turime daug atvejų, kai į įvykius Rimšėje ar Dūkšte reagavo Visagino policijos ekipažai, nes jie tuo metu galbūt buvo laisvesni ar arčiau įvykio vietos. Nustebti nereikėtų, jei atvažiuoja kito rajono pareigūnai. Tai normali praktika, siekiant kuo skubiau reaguoti ir padėti.

Kokiais atvejais policijos pareigūnai gali sulaikyti žmogų ir kur jis laikomas? Ar veikia sulaikymo patalpos Ignalinoje, ir ar yra numatyta kokia nors pagalba žmogui, kuris išleidžiamas iš areštinės, tarkim, žiemą, neturintis lėšų, o iki namų – kelios dešimtys kilometrų?

Laikino sulaikymo patalpos yra ir Ignalinoje. Pats sulaikymas galimas ir pagal Baudžiamąjį kodeksą, ir pagal Administracinių nusižengimų kodeksą. Policija turi teisę sulaikyti žmogų, jeigu jis užklumpamas darant nusikalstamą veiką arba iškart po jos iki 48 valandų procesiniams veiksmams atlikti. Tokie laikomi Panevėžio areštinėje. Konvojaus padalinys juos konvojuoja į Panevėžį. Asmenys, kurie sulaikomi padarę administracinį nusižengimą, dažniau sulaikomi Ignalinos patalpose. Esant reikalui, mes galime sulaikyti ir vienus, ir kitus, bet nesistengiame sulaikyti visų įmanomų ne tik todėl, kad būtų kraštutinė priemonė. Tai darome tik tada, kai neišvengiamai reikalinga. Ir dažniau sulaikytąjį konvojuojame į Panevėžį, nes jei mes sulaikome Ignalinoje, turime ir saugoti žmogų, ir tuo metu ekipažas negali reaguoti į įvykius. 

Išleidžiant žmogų iš areštinės, yra taikoma tam tikra schema, ką policija turi padaryti, kad žmogus saugiai pasiektų namus. Paleidžiant įvertinamos jo galimybės. Policijos budėtojas įvairiai sprendžia tą situaciją, bet nepaliekamas žmogus gatvėje. 

Kokia situacija rajone, kalbant apie narkotinių medžiagų vartotojus ir platintojus? Ar yra galimybė kontroliuoti įtariamus apsvaigusius vairuotojus?

Nesam išskirtinis rajone, kuriame nebūtų tos problemos. Mes turime tokių veikų, kur fiksuojama narkotinių medžiagų disponavimo atvejai. Šiais metais turime 4 atvejus. Vairuotojus patikrinti turime visas galimybes. Galutinį tašką deda medikai. Kasmet sulaikome po keletą vairuotojų, kurie būna pavartoję narkotinių medžiagų. Deja, tai pastebėti yra žymiai sudėtingiau. Todėl kreipiamės į žmones, jei jie mato ar žino nerimą keliančių atvejų apie tokius vairuotojus, prašome kreiptis bendruoju pagalbos numeriu 112. 

Nėra paslaptis, kad Ignalinoje tai vienoje vietoje, tai kitoje atsirasdavo lindynių, kur rinkdavosi ir benamiai, ir kiti lankytojai. Kaip mes gyvename šiandien? Kiek turime fiksuotų lindynių ir kaip policija tvarkosi su jomis? 

Teisiškai lindynė yra patalpos, kurių savininkas suteikia sąlygas lošti azartinius žaidimus, ištvirkauti arba naudoti alkoholį ir kitas svaigiąsias medžiagas, o už tai jis turi naudos. Tai tokiu atveju tokios patalpos yra oficialiai registruojamos lindynėmis. Tokių Ignalinoje nėra. Tačiau yra „taškai“, gyvenami ir negyvenai būstai, kuriuose asocialūs asmenys renkasi. Kiekvienais metais policija vertina situaciją dėl rizikos vietų. Susidarome sąrašus tokių išskirtinių vietų, ir tam, kad užkardytume galimus pažeidimus, ne tik nukreiptos policijos pajėgos, bet kartu bendradarbiaujame ir su seniūnais bei kompleksiškai sprendžiame šias problemas. Bet yra sudėtinga tai, kad vieną vietą lyg ir sutvarkius, asmenys persikelia į kitą. Nėra galimybės išnaikinti tokias vietas, o dėl tvarkos palaikymo, vėl kreipiamės į gyventojus, kad informuotų ir padėtų mums padėti visiems. Nuolatinis dėmesys duoda rezultatų. 

Anksčiau Ignalinoje buvo kilę rimtų nesusipratimų nepilnamečiams aiškinantis santykius su romų tautybės piliečių vaikais. Kokia padėtis dabar? 

Prieš kelerius metus tam tikrų prevencinių priemonių pagalba pavyko tą situaciją suvaldyti ir viskas buvo nurimę. Tačiau šių metų rudenį vėl gavome signalų iš Ignalinos ugdymo įstaigų dėl konfliktų su romų tautybės asmenimis. Buvo reaguota staigiai ir įvairių prevencinių kontrolės priemonių pagalba kartu su pedagogais ir socialiniais darbuotojais problema buvo išspręsta. Noriu padėkoti visiems socialiniams partneriams už pagalbą. 

Vis dažniau šalyje fiksuojama vadinamųjų neapykantos nusikaltimų tiek realiame gyvenime, tiek internete. Ar Ignalinoje tokių nusikaltimų būta? 

Tokių nusikalstamų veikų Ignalinoje nebuvo. Lietuvos mastu bendras skaičius nėra didelis, bet, deja, jis auga. Tam tirki visuomenės susipriešinimo atvejai gali išprovokuoti viską, todėl situacija labai akylai stebima. Tai gali įvykti bet kada, todėl mes nuolat stebime tiek internetinę erdvę, tiek viešąją. Policija turi virtualų patrulį ir operatyviai reaguojama į tokius pranešimus. 

Mūsų žiniomis, visi policijos pareigūnai turi filmavimo kameras. Kokias atvejais jos naudojamos ir kokiu tikslu?

Mes turime asmenines kameras, kurias policijos pareigūnai, dirbdami ekipaže, nuolat turi prisitvirtinę prie uniformos, kad būdami kontakte su asmeniu, įsijungtų. Viskas, kas vyksta aplinkui, yra įrašoma, po tarnybos perkeliama į serverius ir visais atvejais naudojama kaip įrodomoji medžiaga. Jeigu bendraujate su policijos pareigūnu, jūsų bendravimas bus užfiksuotas. Žinoma, jei jūs gatvėje paklausite pareigūno kokio nors jus dominančio klausimo, jis nejungs kameros, bet kitais atvejais kamera bus įjungta. Ta užfiksuota medžiaga naudotis gali tiek policijos pareigūnai, tiek asmenys, kurie dalyvauja veiksme. Ši medžiaga automatiškai patenka prie konkrečios bylos ir, jei žmogus yra proceso dalyvis, tiek nukentėjęs, tiek įtariamasis, turi teisę susipažinti su visa medžiaga. Daug kartų ši medžiaga padėjo išaiškinimams, ypač kai gaunami skundai. 

Noriu paprašyti gyventojų. Kad jaustumėtės saugūs, nebijokite kreiptis pagalbos ir pranešti apie tai, kas jūsų akimis atrodo kaip pažeidimai. Nereikia kentėti ir slėpti. Mes esame tam, kad padėtume. 

Ačiū už pokalbį. 

2021 12 12 informacinės laidos „Savaitė“ įrašo ieškokite YuoTube platformoje Ignalinos TV kanale.

Ignalinos TV nuotr. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here