Skip to content

Apie vakserius, antivakserius, virusus ir vakcinas

Didelį rezonansą tarp skaitytojų sukėlė mano straipsnis „Ne kokios koronaviruso metinės“ (MI, 2022 m. sausio 7 d.). Pabandžiau apžvelgti, kaip po visą pasaulį išplitęs COVID-19 virusas per dvejus metus pakeitė mūsų visų gyvenimą. Ir ar pasirinkta pandemijos valdymo strategija buvo (yra) racionali visais atvejais. Manau, turėjau teisę išdėstyti savo požiūrį šia tema. Esu VU baigęs biologijos mokslus, kur buvo nemažai disciplinų iš medicinos, citologijos ir histologijos, imunologijos, virusologijos, žmogaus anatomijos ir fiziologijos, biochemijos, genetikos sričių. Gerb. A. Norkė, kaip man pasirodė, yra tikra vakcinų nuo kovido mylėtoja ar propaguotoja. Ir čia nieko nuostabaus, tokių daug. Tik kodėl ji mane bando apkaltinti, kad aš esu antivakseris („Dar vieno karantino belaukiant, MI, 2022 m. sausio 11 d.). Galiu pasakyti – esu pasiskiepijęs trijomis dozėmis (bet dėl ketvirtos stipriai abejoju, o kodėl – vėliau paaiškės).

Priminti reikėtų, kad nemaža dalis medikų jau atsisako skiepytis ir trečiąja doze. Jei būčiau bent iki 50-ties metų, ko gero, nebūčiau skiepijęsis, nes, manau, turėjau stiprų imunitetą daugumai patogenų. Keli faktai. Ar lengva būtų išsikapanoti ir be vaistų pasveikti, suvalgius išpūstų mėsos konservų ir pasigavus botulizmo užkratą? Kiek per gyvenimą būta sunkių gripo epidemijų ir pandemijų, bet praktiškai be vaistų išsigydydavome. Ne vieną kartą esu persidūręs kojas ant surūdijusių vinių ir stiklo šukių. Tikriausiai nežinau, kas nutiktų daugumai, negavus vaistų nuo stabligės. O erkės man yra įsisiurbusios, ko gero, daugiau nei 100 kartų, bet tik prieš keletą metų pasiskiepijau nuo erkinio encefalito. Metams bėgant, negaliu pasitikėti, kad mano imunitetas išlikęs tos stiprus, kaip, tikiu, buvo anksčiau. Dėl manęs, kaip vaistų (ne)vartotojo, tikriausiai dauguma farmacijos milžinių bankrutuotų. Nesu ir prieš vaistus, nors yra teigiama, kad nuolat vartojant keletą skirtingų vaistų, galima susirgti vaistalige. A. Norkei užkliuvo, kad parašiau, jog yra sukurti vaistai nuo kovido, tik neakcentavau, jog jie lengvai ir vidutinei ligos eigai. Gal ji žino, kad yra vaistų sunkiems, pavyzdžiui, vėžio, alzheimerio ir kitų ligų atvejams? Nuo sunkių ligų (paskutinėse stadijose) vaistų nėra ir matyt nebus. Studijuojant VU buvo disciplina – lotynų kalbos pagrindai. Ilgam įsiminė viena sentencija Contra vim mortis non est medicamen in hortis (prieš mirties jėgą nėra sode vaistų).

Po vakserio parašyto straipsnio mano atžvilgiu, neišsižadu praktiškai nė vienos išreikštos pozicijos. Nors nesiruošiau rašyti išsamios analizės, kad valdant pandemiją padaryta klaidų (grubių ar ne, atitinkama komisija įvardins ir padarytas išvadas sužinosime). Galiu tik papildomai pastebėti, kad iki vakcinų atėjimo į Lietuvą, per pirmuosius metus mirė 2000, o po vakcinų atėjimo per metus – daugiau nei 5000 gyventojų. Pateikiu apytikslius duomenis, nes statistikoje buvo painiavos, kiek žmonių mirė su intencija, nes priklauso, kokia metodika yra naudojama. Tai ką, esamą valdžią reikia pagirti, kad gerai buvo valdoma pandemija? Vakcinavimas buvo efektyvus, kol siautėjo Uhano kiniškasis COVID-19 virusas, o su sekančiomis mutacijomis skiepų poveikis silpnėjo, tai pasimatė, kai įsigalėjo Delta, o itin Omikron tipo viruso atmaina. Nežinau, ar yra blaiviai mąstančiųjų, kurie nesuprastų, kad pirmoji vakcina, skirta kiniškai pirminei viruso atmainai, tapo seniai neefektyvi (nesprendžiu, kiek procentų, nes, ko gero, tiksliai niekas negalėtų ir pasakyti). Tikriausiai ir mano kritikas tai supranta (bent turėtų), bet sąmoningai nutyli, nes jis vakseris. Kodėl nebuvo imtasi skubiau kurti naujas, tiksliau patobulintas, vakcinas (aišku, čia ne mūsų kaltė), matant, kad įsigali naujos mutacijos, o tik tvirtinti, kad jos efektyvios praktiškai ir naujoms viruso atmainoms. Aiškinama, kad pasiskiepijus lengviau susergama ir persergama (o gal ir lengvai numirštama?). Juk numirti dar neuždrausta. Jeigu per tuos pandemijos metus žmogus nesiskiepija (-ijo) plius yra (buvo) rizikos grupėje, matyt, yra (buvo) pasiruošęs sąmoningai palikti šią Marijos žemelę savo valia. Beje, man teko kalbėti su labai atsakingose pareigose dirbančia mokslininke biotechnologijos srityje, kuri teigė, kad ir Lietuva turėjo puikias galimybes kurti vakcinas nuo kovido, nes daugelį komponentų (pačių svarbiausių) siunčia į JAV tam pačiam Faizeriui. Bet ar valdžiai buvo noras pasidomėti, paskatinti ir suteikti finansinę paramą – kyla abejonių. 

Truputį nuklydus, vėl reikėtų grįžti, kur cituodama kritikė sąmoningai rašo, kaip jai norėtųsi, o ne kaip parašyta. Rašo, cituoju ,,Ir tie, kurie turi galimybių pasą, tik visus užkrečia, nes jie, būdami pasiskiepiję, simptomų nejaučia… Sąmoningai praleido tik vieną žodelį. Cituoju, parašyta ,,Užsikrėtęs skiepytas žmogus ko gero, PRADŽIOJE nejaučia ligos ir kol pasireiškia pirmieji simptomai, didelė tikimybė, kad gali užkrėsti nemažai kitų.“ Esminis žodis tekste išskrido į dausas. Labai jai norėtus tokios tvarkos, kaip Italijoje, Prancūzijoje ir dar keliose šalyse, kur bandoma pandemiją suvaldyti draudžiant, baudžiant ir bandant įvesti priverstinę vakcinaciją, itin, kai siaučia omikron mutacija, o pirminė vakcina jau neefektyvi (nes nebeliko to viruso, kam buvo sukurta). Galutiniame rezultate matysis, kaip tų šalių elito viršūnėms pavyks išsilaikyti postuose po pandemijos metu taikytų drastiškų priemonių, kai ateis rinkimai. O juk yra dar apie 200 valstybių, kuriose yra ta pati pandemija (gal tik jos ,,nėra“ Š. Korėjoje ir Turkmėnistane, kur prezidentų įsakymais jai „uždrausta būti“), kur taikomi kiti metodai ir perteklinių mirčių ženkliai mažiau. Gal vertėtų priminti, kad mirčių skaičiumi Europoje esame berods vieni iš paskutinių (jei neklystu – po Latvijos ar Bulgarijos). Dar vienas labai svarbus momentas. Reikėtų akcentuoti, kad Lietuvoje, jei neklystu, buvo bene ilgiausias pasaulyje karantinas ir tai plačiajai visuomenei, matyt, turėjo (tebeturi) įtakos psichologinei būsenai. Ko gero, viena iš priežasčių buvo, kad Sausio 13-osios minėjime žmonės taip elgėsi, neleisdami kalbėti Seimo pirmininkei ir Ministrei pirmininkei, net Laisvės premijos laureatei. Tai rodo, kad su pandemijos valdymu ir kitais klausimais šiai valdžiai yra iškilę daug problemų.

Dar vieną momentą reikėtų pastebėti, ko neparašiau minėtame straipsnyje, kad dažnai skiepijantis silpnėja organizmo imunizacija, sutrinka endokrininės sistemos veikla (žmogaus kūne sutrinka normali antikūnų gamyba, bet, kaip kažkas pasakė, antikūniai reikalingi žmogui, bet nenaudingi valdžiai.). Nereikėtų pamiršti, kad pradžioje buvo tikimasi, jog vakcinos veiks 9 mėn. ar net metus, bet mutuojant virusui, laiko intervalai vis labiau trumpėja ir apsauga silpnėja. Pagaliau jau rimtai PSO skelbia, kad būtina kurti vakciną, kuri būtų efektyvi atsiradusioms naujoms viruso atmainoms. Kas gali mus visus nuliūdinti, tai Izraelyje atsiradęs naujas virusas Flurona, kur „susibičiuliavo“ gripo ir kovido virusai. Reikia tikėti, kad jis neišplis, kaip omikronas. 

Noriu atsiprašyti medikų ir kitų kategorijų žmonių, kai rašiau, kad gal ir tikslinga prievarta skiepyti juos trečiąja vakcinos doze. Manau, ko gero, visi medikai jaučia ir tiksliau žino, kad ši vakcina skirta jau buvusiai viruso mutacijai, o ne omikronui, kurio, mokslininkų teigimu, efektyvumas labai nedidelis, o šalutinis poveikis – kontraindikacijos ilgalaikės ir dar neaiškios. Suprantu, kai nesinori pyktis su administracija ar netekti darbo, tada reikia paklusniai ir vakcinuotis. Nemanau, kad esu antivakseris ir toliau teigiu, kad reikia skiepytis, atsižvelgiant į amžių, rizikos grupę, darbo pobūdį, o sveikai besijaučiantiems ir turintiems stiprų imunitetą, priimti sprendimą tik pasitarus su savo gydytoju, o ne urmu visus skiepyti, žinant, kad omikronas, ko gero, aplankys daugumą. Žymiausias JAV mokslininkas A. Faucis sako – nėra būdų išnaikinti šį virusą. Žinoma, visai kitaip reikėtų elgtis, jeigu būtų vakcina sukurta omikrono viruso atmainai.

P. S. Straipsnis buvo parašytas dar prieš Naujuosius metus, kai Omikronas tik pradėjo įsigalėti Lietuvoje, tad mano pamąstymai buvo paremti ne iš kitų šaltinių (kaip sako antivakseriai). Man buvo didžiausias nustebimas, kai stipriai plintant omikronui ir pradėjus man intensyviau domėtis, įvairiuose informacijos kanaluose net gana garbūs įvairių profesijų žmonės ėmė tarsi cituoti mano mintis. Bet pagalvojau, kad daugelis tiesiog mąsto panašiai, kaip aš, ir tuomet sutampa tie patys žodžiai ir net sakiniai.

Asociatyvi nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje